Výlet na Sitno z Počúvadla po nových oceľových schodoch

13. apríla 2023

Novinky, Tip na výlet

Štiavnické vrchy v strede Slovenska ponúkajú návštevníkom množstvo krásnych turistických trás a výletov. Jedným z najnavštevovanejších miest v oblasti je vrchol Sitna, ktorý sa týči do výšky 1009 metrov nad morom. Sitno je najvyšším vrchom Štiavnických vrchov a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Turistický a náučný chodník, ktorý vedie z tajchu Počúvadlo priamo na Sitno, ktorý sme prešli aj my, je v asi pol kilometrovom úseku tesne pred vrcholom výrazne strmý. Z tohto dôvodu tu boli začiatkom 20. storočia osadené drevené schody, bez ktorých by tento terén nebolo možné prekonať. Tento rok však došlo k výmene drevených schodov za oceľové, ktoré by mali vydržať niekoľko desiatok rokov a pre turistov by mali byť bezpečnejšie a najmä v zime schodnejšie, keďže na drevených sa vytvárala hrubá vrstva ľadu.

nové kovové schody na Sitno

Ako sme spomenuli náš výlet sme začali na Počúvadle, odkiaľ vedie žltá turristická značka. Značka nás najprv viedla po Tatárskom jarku, ktorý privádzal vodu zo svahov Sitna do Počúvadlianskeho jazera. Jarok nás doviediol až ku križovatke so zelenou značkou, po ktorej pokračujeme najťažším úsekom, Elovou štrbinou pomedzi andezitové skaly až k vrcholovej lúčnej plošine. Táto trasa od Počúvadlianskeho jazera je najkratšia a zároveň aj najstrmšia, ale zvládnu ju aj deti a starší turisti. Prechádza krásnou scenériou lesa a skál, pod vrcholom po schodoch medzi skalami. Na Tatárskej lúke začína náučný chodník, ktorý má 13 zastávok.

https://youtube.com/watch?v=1b2vJIle21o%3Ffeature%3Doembed

Vrchol Sitna ponúka nádherný výhľad na okolie, a to blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor a Poľanu. Na vrchole sa nachádza  rozhľadňa Sitno, ktorá bola vybudovaná v roku 1886 a po zásahu blesku opäť modernizovaná. Pôvodne slúžila ako bufet s malou expozíciou, ktorá pozostáva z archeologických vykopávok, historických predmetov, rastlín, živočíchov a hornín. Po pravej strane sa rozprestiera chata Andreja Kmeťa, kde sa môžeme príjemne občerstviť, dať si pivko a dobré jedlo.

Ak hľadáte krásny výlet v Štiavnických vrchoch, výstup na Sitno od jazera Počúvadla je určite jedným z najkrajších. Nezabudnite si na spoznávanie Štiavnických vrchov pribaliť aj mapu TM 138 Štiavnické vrchy, s ktorou sa určite nestratíte.