Už ste prevetrali svoj bicykel?

10. 06. 2021Novinky

Počasie čím viac praje bicyklu, a tak, ak ste náhodou ten svoj bicykel ešte po zime neprevetrali, je veru najvyšší čas. V tomto článku Vám ponúkam dlhší cyklistický tip. Nami zvolená trasa je jednoduchšou cyklistickou alternatívou časti pešieho turistického prechodu kysucké Himaláje. Turistický prechod vedie po kopčekoch Kysuckej vrchoviny, ktoré majú nad 800 výškových metrov. My sa na ne budeme pozerať zo sedla bicykla. Teda do žiadnych závratných výšok sa štverať nebudeme. Na trase sa vystriedajú všetky druhy povrchov, a tak odporúčam mať skôr horský bicykel ako cestný. Vedzte, že ak úspešne dobicyklujete do sedla pod Melišovcami, úspešne ste zvládli stúpanie a odtiaľto pôjdete prakticky už iba dolu kopcom. 

Náš niekoľko hodinový cyklistický okruh začína aj končí v Kysuckom Novom Meste. Prechádzame cez most ponad Kysucu a za križovatkou vstupujeme do Radole. Ak by ste mali viac času, ešte v Radoli si môžete pozrieť iba nedávno postavený kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý slúži pre obyvateľov Radole a patrí do filiálky Kysuckého Nového Mesto. Už na pohľad je veľmi pekný. Radoľa je známa predovšetkým svojím renesančným kaštieľom zo 16. storočia, ktorého priestory slúžia Kysuckému múzeu. Opúšťame Radoľu, napravo si môžeme obzerať strmé svahy Ostrého a Veľkého Vreteňa. Po klasickej asfaltovej ceste s dobrým povrchom stúpame Vadičovskou dolinou. Už je pár dní pekné slnečné počasie a aj noci sú už teplejšie, a tak sa stihlo všetko zazelenať aj tu na dolných Kysuciach. Počasie je spočiatku zamračené, dokonca padne pár kvapiek, ale dúfame, že sa počasie umúdri.

Stúpanie dolinou je rovnomerné. Cez víkend je tu premávka nižšia ako v pracovný deň. Postupne sa prechádzame cez Lopušné Pažite až do Horného Vadičova.Popri ceste sú na viacerých miestach zaujímavé kaplnky. V závere, keď sa na ľavej strane pozeráme na svahy Ľadonhory, začína byť stúpanie o niečo prudšie. Bufet pod lyžiarskym svahom je otvorený, a tak sa tu dá vonku občerstviť nealkoholickým nápojom. Z Horného Vadičova pokračujeme okolo bikeparku Vadičov po modrej značke po spevnenej lesnej ceste okolo včelnice Kašička do sedla pod Melišovcami. Po stranách chodníka je les, a tak sme čiastočne krytí pred slnkom, ktoré začína viac a viac prekukovať. Oblačnosť sa trhá. Modrá značka vedie popri Vadičovskom potoku. Tesne pred sedlom sa stúpa strmšie – poniektorí tu bicykel tlačia – je to našťastie len krátky úsek. Sme v najvyššom bode našej trasy, odtiaľto schádzame po modrej značke do osady Melišovci a Adamovci. Zostup je spočiatku strmší, ale dá sa to zvládnuť. Cestu strieda znova asfalt. Modrá turistická značka končí v Lutišiach pri miestnom kostole sv. Štefana zo začiatku 20. storočia. Prostriedky na tento kostol poskytli aj rodiny, ktoré odišli za prácou do Ameriky. My máme v pláne sa až do Kysuckého Nového Mesta vrátiť na bicykli. Volíme smer na sever a klesáme cez Radôstku do časti Slezákovci, ktorá patrí ku Starej Bystrici. V Radôstke, ak máte čas, pozrite si už pekný rímsko – katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika, ktorý stojí na briežku po pravej strane. Je to zaujímavé dielko aj po architektonickej stránke. V osade Slezákovciklesanie končí a napájame sa na Bystrickú cyklomagistrálu.Meníme smer na západný. Na križovatke s cyklotrasou je po pár metroch vpravo cyklobufet, kde sa môžete občerstviť.

Po mierne sa zvažujúcej Bystrickej cyklotrase postupne prechádzame cez Klubinu. Tu sa v miestnej krčme Horal stretávame s pešími turistami, ktorí individuálne skoro ráno vyrazili na pešiu trasu spomínaných kysuckých Himalájí. Chvíľu tu spolu posedíme, je poriadne veselo, a potom znova vysadáme na naše dvojkolesové tátoše.  Lúky pri Klubine sú šťavnato zelené, ale naplno zakvitnú tento rok o niečo neskôr, keďže bol začiatok jari pomerne chladný. Neskôr lúky strieda cesta popod les, napravo nás sprevádza rieka Bystrica. Prechádzame aj okolo malého vodného mlynčeka – popri trase je tu viacero atrakcií. V Krásne nad Kysucou vychádzame z Bystrickej doliny a meníme smer na južný. Poza námestie pokračujeme po cyklotrase do Dunajova. Tento úsek cyklotrasy býva otvorený viac vetru z južného smeru, ale tento deň nefúka. Počasie sa vylepšilo a svieti slnko, je príjemne teplo. Stretávame tu aj ďalších cyklistov. Pred Dunajovom prechádzame cez ďalší most ponad Kysucu. Zakrátko sme v Ochodnici, odkiaľ po lúkach prichádzame okolo starej lipky do Kysuckého Nového Mesta, kde sa náš cyklistický okruhuzatvára. Na druhý deň časť cyklistov ešte mieri na cyklotrasu do Javorníkov, ale to už je bez nás. O cyklobusoch v Bystrickej doline, ktoré sa dajú opätovne využiť aj v tejto sezóne, sa dočítate napríklad tu. 

Dúfam, že sme Vás inšpirovali k tomu, že treba čo najskôr sadnúť na bicykel. Leto je tu, opatrenia sú voľnejšie. O dôvod viac vyraziť. Paradoxne, aj samotná pandémia dopomohla k tomu, že cyklistov je na chodníkoch čoraz viac.