Už ste oprášili po zime bicykle?

13. 04. 2019Tip na výlet

Rada by som predstavila novú cyklotrasu, ktorá vedie regiónom Kysúc z Dunajova cez Krásno nad Kysucou do Oščadnice popri rieke Kysuca, a tak je o pekné scenérie postarané. Prítomnosť rieky zároveň zaručuje, že nejde o žiaden náročný terén, ba práve naopak, zvládne ho úplne každý.

Cyklotrasa začína na začiatku Dunajova, pri rieke Kysuca, ktorá je Vaším sprievodcom – niekedy ju máte po pravej strane, niekedy po ľavej. Pozdĺž trasy sa nachádza niekoľko náučných tabúľ, ktoré sa venujú miestam, ktorými cyklotrasa predchádza. Na niekoľkých miestach je možné sa z cyklotrasy odpojiť napríklad na vedľajšiu cestu, ak si chcete pozrieť napríklad lokálne zaujímavosti. V Dunajove to môže byť miestny kostolík a kúsok za ním stojí aj krčma, kde sa môžete občerstviť alebo si dať pizzu. Cez rieku sú vybudované mostíky. V Krásne nad Kysucou si môžete obzrieť svojou dĺžkou najväčší kostol na p3240614Kysuciach venovaný sv. Ondrejovi, jeho biela silueta s vysokou vežou je viditeľná už zďaleka. Pri ňom je zmrzlináreň a aj reštaurácia. Stále je potrebné sa držať rieky Kysuca. Môžete sa rozhodnúť, či bude pokračovať pozdĺž Kysuce alebo odbočíte do Bystrickej doliny, ktorou Vás bude sprevádzať rieka Bystrica. Práve na začiatku bystrickej cyklotrasy sa nachádza zaujímavý železobetónový most, o ktorom hovoria aj náučné tabule. Dozvedáme sa, že len samotné Krásno nad Kysucou tvorí až 40 osád. Ak patríte medzi pokročilých cyklistov a nebojíte sa stúpania do kopca, môžete si osady obzrieť zo sedla bicykla – a to už je veru trochu iná káva. Mestečko je známe aj vlastivedným múzeom, kde je vystavená mamutica v životnej veľkosti – dobrý kultúrny tip. Pri kultúrnom dome je aj menšia fontána, detské ihrisko a reštaurácia.

Mne osobne sa najviac páči úsek medzi Krásnom nad Kysucou a Oščadnicou, kde je rieka o niečo viac mohutnejšia a na niekoľkých miestach sa dá aj ku nej zísť. Za riekou vedie aj železničná trať, a tak tu bezpochyby zbadáte aj šinúci sa vlak. Ku vlakovej zastávke Oščadnica stojacej pri trati pod lesom vedie ponad rieku lávka. Na krajoch cyklotrasy tu rastie niekoľko pekných veľkých listnatých stromov. Nová cyklotrasa končí za pílou na začiatku Oščadnice. Tu sa dá napojiť na ďalšie staršie cyklotrasy. My sme pokračovali hore údolím popri potoku Oščadnica, ktorý sa pýši na jeho toku niekoľkými menšími kaskádami. Naším cieľom bola kaplnka stojaca je na malom kopčeku, vybudovaná v roku 1948, ku ktorej vedie z druhej strany kopčeka aj krížová cesta. Oščadnica má v svojej dĺžke s osadami, ktorých je až 100, asi 14 kilometrov. Spred kostolíka je pekný výhľad na Oščadnicu, ktorá je strediskom zimnej, ale aj letnej turistiky. Veľká Rača je lákadlom pre mnohých návštevníkov tohto regiónu a aj na jej vrchol si to môžete vyjsť na horskom bicykli. Vymeniť bicyklovanie napríklad za minigolf sa dá v rezorte Rodinka, my sme tu pri 17 jamkách strávili viac ako 1,5 hodiny.

Cyklotrasa je ako stvorená pre rodiny s deťmi. A tak, ak do týchto končín zavítate počas dovolenky alebo predĺženého víkendu, stojí za úvahu, či nestráviť čas aj na sedadle bicykla a popri tom si obzrieť miestne zaujímavosti. Prevýšením je trasa nenáročná a vhodná pre každého. Dĺžku, ktorú prejdete, si vyberajte podľa svojich schopností a kondície detí. Na cyklotrase sme stretli nielen cyklistov, ale aj peších, či rekreačných bežcov, mamičky s kočíkmi, deti na kolobežkách, či korčuliarov. Dokonca sa niektorí z nich nechávali ťahať ich štvornohými miláčikmi. Ale asi najviac ma tu prekvapil pán na kolieskových bežkách s palicami.

Počas letnej sezóny sa dajú na odvoz využiť lokálne cyklobusy vychádzajúce zo Žiliny, ktoré Vás odvezú ku cyklotrase alebo na jej vybrané body. Odporúčam si lístok dopredu rezervovať. Nech tu zažijete veľa zábavy a radosti.