Koncom prázdnin sa rozhodujeme pre návštevu Javorníkov. Ako východzie miesto volíme hotel Podjavorník na ich južnej strane – sem prichádzame autom cez dlhú a peknú Papradniansku dolinu. Odtiaľto vedie prudším stúpaním pekným listnatým lesom žltá turistická značka, ktorú využijeme pri prístupe na javornícky hrebeň. Už pri parkovisku hotela si všímame smerovník aj s cyklotrasami – tie využijeme pri našom návrate.

Prichádzame ku blízkemu lyžiarskemu stredisku, kde sa využíva prírodný sneh. Odbočka žltej značky do lesa je trochu skrytá, a tak sme ju nechtiac prehliadli. Našťastie, zakrátko sme sa spamätali. Vchádzame do lesa a hneď stúpame. Ideme krátko aj krajom lúk, v spätnom pohľade máme spomínaný lyžiarsky svah. Potom opäť vchádzame do listnatého súvislého lesa a pokračujeme v prudšom stúpaní. Popri chodníku sú pekné exempláre stromov s mohutnejšími kmeňmi a širokými korunami. Kráčame poväčšine sami, stretli sme tu iba jednu staršiu pani so psíkom. Zopár úsekov na chodníku bolo kamenistých, ale väčšia časť chodníka bola mäkká. Prechádzame okolo dvoch prameňov – jeden mal stojatú vodu, povyše neho sa už iba pár metrov od hlavného hrebeňa nachádzal druhý prameň s rúrkou. Tu nebola voda žiadna – je tu sucho.

Pri prameni je aj miesto na opekanie a prístrešok, ale ten už bol rozpadnutý a ťažko by slúžil ako úkryt pred nepriazňou počasia. S približujúcim sa hlavným hrebeňom Javorníkov sa objavujú ihličnaté stromy. Čoskoro sme v sedle pod Stratencom. Stratenec nechceme vynechať, a tak ideme doprava, aj keď sa sem budeme vracať. Po pár minútach sme tam a na strateneckej rozhľadni sme dokonca sami. Je pomerne veterno, a tak na ukrytie pred vetrom ochotne využívame prístrešok pri rozhľadni. Okrem známych pohľadov na Radhošť, či Lysú horu a známu rozhľadňu Čarták sa otvára pohľad aj južným smerom – pozeráme práve do Papradnianskej doliny. Prichádza skupinka cyklistov a z opačného smeru aj turisti. Zdravíme sa, my sa vraciame do sedla, odkiaľ pokračujeme na Malý Javorník.

Táto časť hrebeňa je pomerne často navštevovaná, napovedá tomu aj široký vyšlapaný chodník. V polovici trasy medzi Stratencom a Malým Javorníkom prichádzame do sedla Bukovina s prístreškom. My sa budeme otáčať na Malom Javorníku, kam to nie je ďaleko. Fotíme sa pri vrcholovom smerovníku a pri hraničných kameňoch. Prekvapujú nás dve horské jablone, tie by sme tu nečakali, ale keď už sú tu, tak si trháme a ochutnávame jabĺčka. Mňam. Potom ochutnávame aj čučoriedky, ktorých je tu ešte habadej a nechýbajú ani černice. Z Malého Javorníka klesáme naspäť ku odbočke modrej turistickej značky. Práve tu stretávame miestneho cyklistu, a tak sa ho pýtame na stav chodníka. Napokon spoločne v družnej debate schádzame po modrej značke do sedla Adamkov – rozpráva nám, na aké miesta chodí bicyklovať. Nad sedlom stretávame cyklistov, ktorí prevažne na elektrobicykloch smerujú na hrebeň. Do sedla Adamkov vychádza asfaltový cyklochodník 5326 od Stolečného, resp. od vzdialenejšej Hornej Maríkovej. To môže byť dobrý tip na cyklistiku na horských bicykloch. Pre návrat odtiaľto využívame cyklotrasu 2307. Spočiatku schádzame prudšie, ja by som tu išla pešo povedľa bicykla asi aj v smere dolu, potom prichádzame na menej strmšie časti. Povrch je kamenistý. Cyklista sa od nás odpája, ešte nám dáva tip, aby sme sa zastavili na mieste Stavička, čo aj robíme. Bola tu malá hať na Papradnianke, ale vody tu bolo máličko. V dolnej časti trasy stretávame chalupárov a ľudí na prechádzke v okolí chát, ktorých je tu niekoľko. Náš okruh sa uzatvára na Podjavorníku. Vonku na terase ochutnávame kapustnicu, ktorá bola výborná.
Javorníky boli krásne – vidieť, že je to lokalita, kde je les chránený. Domáci nám povedal, že tu chodí veľa lesných strážcov, ktorí dohliadajú na poriadok. Na spiatočnej ceste sme sa ešte zastavili pri kostole v Papradne. V interiéri prebieha rekonštrukcia. V nižšie položenej Jasenici je kaštieľ a doma na mape si všímam zelený náučný chodník Obec Papradno, kde je aj pozorovacia veža. Ďalšie tipy na budúcu návštevu tohto zaujímavého regiónu.