Turistická mapa TM 134 – Veporské vrchy je už na svete

25. 08. 2022Aktualizované mapy, Novinky

Veporské vrchy sú tie, ktoré môžete začať objavovať s našou ďalšou aktualizovanou turistickou mapou VKÚ Harmanec. Aktualizované legendárne turistické mapy sa postupne rozrastajú. Táto nás prevedie územím Veporských vrchov.  Okrem turistických trás v nej nájdete samozrejme aj trasy určené cyklistom.

Málo narušená krajina Veporských vrchov má veľký potenciál pre domáci i zahraničný cestovný vrch, no zatiaľ nie je dostatočne využitý. Vo vnútri pohoria chýbajú turistické chaty i viac známejších rekreačných stredísk. Územie pritom poskytuje široké možnosti najmä na rekreačné a športové aktivity (pešia turistika, cykloturistika, zjazdové i klasické lyžovanie, agroturistika, hubárčenie, poľovníctvo) a na poznávanie prírodných a kultúrno-historických pamiatok.  Peších turistov či cykloturistov čaká vo Veporských vrchoch krásna príroda a pomerne hustá sieť turistických chodníkov a cykloturistických trás. Najvýznamnejšou turistickou trasou je červeno značená Rudná magistrála, ktorá pretína Veporské vrchy generálne v smere zo západu na východ. Najväčšie turistické lákadlo celých Veporských vrchov, od ktorého získali aj svoj názov – Klenovský Vepor (1 338 m n. m.). Tvorí neprehliadnuteľný symbol v podobe nesúmerne naklonenej stolovej hory, ktorá pri troške fantázie pripomína ležiaceho kanca („vepra“). Z toho je odvodený aj neobvyklý názov hory Vepor. Na vrchol vedie viacero výstupových trás. Najkratšia z nich vychádza po žltej značke od lyžiarskeho strediska Čremoš v hornej časti doliny Veporského potoka. Obľúbeným a vyhľadávaným miestom je sedlo  Zbojská. Najväčšiu zásluhu na súčasnom dianí na Zbojskej má však tunajší salaš Zbojnícky dvor. Poskytuje štýlové reštauračné (napríklad obsluha v krojoch) a ubytovacie služby, miestne kulinárske špeciality, predaj syrov, preslávených buchiet z Muráňa, prechádzky na huculoch a rad ďalších príležitostných aktivít. Zbojnícky dvor tiež prevádzkuje turistické informačné centrum, neďalekú novú rozhľadňu a Zbojnícky náučný chodník Jakuba Surovca.

S turistickou mapou VKÚ TM 134 Veporské vrchy sa určite nestratíte!

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 134 – Veporské vrchy vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 134 (TM 134), toto je jej siedme vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!