Pozývam Vás za ďalšími krásami Slovenského Raja – presnejšie jeho severnej časti. Pre návštevu Tomášovského výhľadu sme ako vstupnú bránu do tejto časti Raja využili blízky Čingov. Je to turistické stredisko rozprestierajúce sa v nadmorskej výške asi 500 metrov. Sú tu široké možnosti ubytovania, či stravovania, ak tu hodláte stráviť viac dní. Náš výlet bol iba jednodenný, bývali sme v Spišskej Novej Vsi.
Na Čingove sme sa napojili na žltú turistickú značku, po ktorej sme za necelú hodinu cez miesto zvané Ďurkovec prišli na Tomášovský výhľad. Cestou sme si pochutnávali na zrelých malinách, míňame aj tabule miestneho náučného chodníka – dozvedáme sa o skalných vápencových útvaroch – Kazateľnici a Ihle. Inou možnosťou ako prísť peši na Tomášovský výhľad, je z Čingova pokračovať dolu popri Hornáde po modrej turistickej značke a v ústí Bieleho Potoka sa po zelenej značke vyšvihnúť hore na vyhliadku. Pýtate sa, prečo sme išli práve sem?
Odpoveď je jednoduchá. Tomášovský výhľad je bezpochyby najnavštevovanejšou vyhliadkou v Slovenskom raji, a tak ju nechceme minúť. Toto úžasné miesto formovala predovšetkým erózna činnosť rieky Hornád. Mohutný skalný masív je tvorený zlepencami a v spodnej časti vápencami. Dĺžka skalnej steny je 200 metrov a hĺbka, ktorá sa otvorí pod Vami je 25 – 32 metrov, čo je naozaj úctyhodné. Niektorí odvážlivci sa dokážu postaviť až na kraj plochej skalnej platne, ale chce to odvahu a silný žalúdok a asi sa v tomto okamžiku nedá pozerať pod seba, ale skôr pred seba. Iní si ľahnú na kraj, cez ktorý im trčí iba hlava, a takto pozerajú dolu. Skalná stena je aj miestom, kde si prídu na svoje skalolezci, sú tu cvičné lezecké steny – dočítala som sa, že ich je tu okolo sto v dĺžke do 40 metrov. Za dobrej viditeľnosti sa dajú odtiaľto pozorovať Vysoké Tatry – tu ste vo výške necelých 670 metrov nad morom. Zo samotného vrcholu je nádherný pohľad aj na časť Prielomu Hornádu, ústie Bieleho potoka, Čertovu sihoť a jaskyňu v skalnej časti – Čertovu dieru, či Hornádsku kotlinu.
Pre zostup z Tomášovského výhľadu využívame spomínanú zelenú značku. Potom, ako sme stratili nabranú nadmorskú výšku, sa pri Hornáde napájame na modrú značku a postupujeme v smere na západ. Na chodníku nechýbali rebríky, kramle v skalných stenách, či reťaze, no proste, bolo to dobrodružné. Míňame aj vyhĺbenú jaskyňu, ktorá svedčí o sile, akú tečúci Hornád má. Hornád tu v tejto časti koryta vyryl na mnohých miestach v skalách zaujímavé útvary. Musí byť zaujímavé si pozrieť tieto miesta v zime, keď tu zamrznutá voda čaruje a vytvára ľadovú krásu a dostanete sa aj na miesta, kde sa v lete nedá pre tečúcu vodu.
Modrá značka nás doviedla ku Letanovskému mlynu, kde sa dá občerstviť v bufete. Alebo si môžete zajesť z vlastných zásob. V tejto lokalite sa na prístupvej ceste na Kláštorisko nachádza historický kamenný most. Bol vybudovaný rádom kartuziánov z bývalého opátstva na Kláštorisku. Jedná sa o jediné kamenné premostenie rieky Hornád v Slovenskom raji. Napájame sa na červenú značku, ktorou prichádzame do Letanoviec na vlak. Inou alternatívou môže byť okružná turistika – vrátiť sa na Čingov po žltej turistickej značke, z ktorej na začiatku budete mať možnosť vidieť Letanovský mlyn pod Vami z vtáčej perspektívy. Možností je naozaj veľa, záleží od Vás, čo si vyberiete. Práve na týchto vyššie položených chodníkoch býva väčšinou menej ľudí ako dolu v roklinách. A tak práve tu si môžete s vyššou pravdepodobnosťou viac vychutnať kľud a pokoj.
Slovenský raj má svoje špecifiká – krásne a hlboké rokliny, strmé rebríky popri skalných stenách, reťaze, či kramle nad riekou Hornád, s akými sa niekde inde na Slovensku v takejto podobe a rozmanitosti nestretneme. Na vyššie položených miestach sú zase pekné rozľahlé horské lúky, či lesy. Oplatí sa sem zavítať v každom ročnom období. V lete počas turistickej sezóny sa tu pred slnkom príde schovať a ochladiť väčšie množstvo ľudí, a tak, ak si pre návštevu tejto lokality zvolíte niektorý z letných víkendov, treba v roklinách rátať s vyšším počtom návštevníkov. Prajem Vám dobrodružné objavovanie tejto jedinečnej lokality na Slovensku.
A na záver tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, súradnice Tomašovského výhľadu sú 48.94506, 20.45949. Z kolekcie turisticých máp VKÚ vás zase spoľahlivo povedie TM 124 Slovenský raj.