TM 157 Súľovské vrchy je na svete!

13. decembra 2022

Aktualizované mapy, Novinky

Čarovné Súľovské vrchy môžete začať spoznávať s našou ďalšou aktualizovanou turistickou mapou VKÚ Harmanec.  Aktualizované legendárne turistické mapy sa rozrastajú a my vám prinášame novinku TM 157 Súľovské vrchy. Táto mapa vás prevedie územím na strednom Slovensku, ktoré určite stojí za návštevu. Tradične v mape nájdete turistické trasy a samozrejme aj trasy určené cyklistom.

Jednoznačným ťahákom Súľovských vrchov je skalné mesto Súľovské skaly. Zaujímavé skalné veže, ihly, okná, brány, tiesňavy či rokliny sú doslova magnetom pre turistov. K najkrajším skalným výtvorom patrí 13 m vysoká Gotická brána. Podľa svojho tvaru nesú pozoruhodné názvy takmer všetky skalné útvary. Ostáva už len zapojiť svoju fantáziu a kochať sa týmito úžasnými dielami prírody. Tými najkrajšími časťami vás prevedie aj náučný chodník Súľovské skaly. V Súľovských skalách môžete obdivovať aj najbohatšie nálezisko orchideí na Slovensku, Súľovský vodopád či zrúcaninu hradu Súľov.vZo skalných brál na severnom výbežku Súľovských skál vytŕčajú múry hradu Hričov. Výstup na jeden z najkrajšíchvhradov na Považí vás odmení prekrásnymi výhľadmi na dolinu Váhu, Žilinu či Súľovské skaly. K ruinámvhradu vás dovedie náučný chodník priamo z Hričovského Podhradia. Neďaleko hradu sa nachádza aj unikátnavHričovská skalná ihla. Tento 10-metrový skalný útvar je jedinečný aj skalným oknom a teda je jedinou „ihlouvs uškom“ na Slovensku. Lukratívnym kúskom krajiny je aj malebná Manínska tiesňava. Považuje sa za jednu z najkrajších prírodných krás Považia i celého Slovenska. Za všetko vďačíme Manínskemu potoku, ktorý sa dlhé stáročia zarezával medzi Veľký Manín a Malý Manín. Vytvoril tak úzku tiesňavu, ktorú zvierajú skalné steny vysoké miestami až 400 m. Hlavnými lákadlami tisícov turistov sú bizarné skalné útvary či vzácna fauna a flóra. Je najužším kaňonom na Slovensku, v najužšom mieste dosahuje rozpätie len 3,4 m. Vedie ňou cesta i náučný chodník a prejsť ňou je skutočný zážitok. Veď tadiaľto ledva prejde autobus. O niečo ďalej po náučnom chodníku proti smeru potoka nájdete jej menej známu sestru – Kostoleckú tiesňavu. Tá je unikátna najväčším skalným previsom na Slovensku a mohutným sutinovým kužeľom. Zaujimavé miesta, však? Omnoho viac tipov na zaujímavé výlety nájdete v našej mape TM 157 Súľovské vrchy, ktorá vás povedie správnym smerom.

S turistickou mapou VKÚ  TM 157 – Súľovské vrchy sa určite nestratíte!

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú,  obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa  TM 157 – Súľovské vrchy vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 157 (TM 157), toto je jej šieste vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!