TM 120 Malá Fatra – Martinské hole je aktualizovaná

26. 07. 2022Aktualizované mapy, Novinky

Ďalšia aktualizovaná mapa VKÚ Harmanec je dostupná pre všetkých turistov TM 120 – Malá Fatra – Martinské hole . Okrem turistických trás v nej nájdete samozrejme aj trasy určené cyklistom. Nezabudnite si na výlet pribaliť aj našu mapu, ktorá vám ukáže správny smer.

Juhozápadná časť Malej Fatry – Lúčanská Fatra, na ktorú dohliada skalný obor Kľak, v prírodnýchkrásach ani v najmenšom nezaostáva za Krivánskou Malou Fatrou. Jej jednoznačnou doménou je prekrásna príroda, popretkávaná stovkami kilometrov turistických chodníkov či cyklistických trás, rozprávkové skalné útvary, priezračné vodopády a špičkové lyžiarske strediská. Hrebeň Martinských hôľ od Humieniec až po Minčol je veľmi vďačným cieľom túr pre turistov z blízkeho okolia. Hôľny terén ponúka nenáročné túry a za priaznivého počasia aj ohromujúce výhľady. Otvárajú sa tu nádherné výhľady do Turčianskej kotliny i Žilinskej kotliny. Kruhovej panoráme kraľuje hrebeň Krivánskej Fatry na severnej a skalný zub Kľaku na južnej strane Malej Fatry. Čerešničkou na torte sa za ukážkového počasia stávajú majestátne štíty Tatier. Pre zdatnejších turistov je neopakovateľným zážitkom zaistený turistický chodník – ferrata. Bol vybudovaný v roku 2013 pod názvom Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) a vedie z Martina-Podstrání k chatám v rekreačnom stredisku na Martinských holiach.Nájdete tu tiež niekoľko nádherných zrúcanín hradov a múzeá dokumentujúce jedinečnú históriu tohto kraja. Jednou z najkrajších a najzachovanejších zrúcanín na Slovensku je zrúcanina hradu Lietava. Jej majestátne múry sa vypínajú na strmom skalnom hrebeni medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná-Babkov. Na vysokom brale priamo nad riekou Váh sa týči nádherne zachovaná zrúcanina hradu Strečno. Na opačnej strane Turca sa nad rozprávkovou Gaderskou dolinou vo Veľkej Fatre vypína impozantná zrúcanina hradu Blatnica.  Ideálnym miestom na oddych sú aj svetoznáme kúpele Rajecké Teplice v lone čarokrásnej Rajeckej doliny. Obrovská liečivá sila tunajšej termálnej vody sa už od nepamäti využíva najmä na liečbu pohybového a nervového ústrojenstva. Podobne ako väčšina veľkých kúpeľov, aj Rajecké Teplice sú významným kultúrnym centrom, v ktorom sa usporadúvajú kultúrne akcie národného i medzinárodného významu.

S turistickou mapou VKÚ TM 120 Malá Fatra – Martinské hole môžete objavovať krásy tohto regiónu.

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 120 Malá Fatra – Martinské hole  vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 120 (TM 120), toto je jej ôsme vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!