Tip okolím Udiče na Holíš

20. 10. 2022Novinky, Tip na výlet

Konečne prišlo pár dní babieho leta, ktoré prajú turistike. Od jari, keď sme navštívili Klapy, si sľubujeme, že sem prídeme znova a obzrieme si Klapy z Holíša. Náš cieľ je teda jasný. Rozmýšľam, že by sme na Holíš mohli ísť cez lúčne sedlo Zábavy, ktoré je ľahko dostupné z Upohlavu. Takže z diaľnice schádzame v Považskej Bystrici, prechádzame cez most popod kaštieľ Orlové a za Udičou odbočujeme na Upohlav. Parkujeme pri dome smútku a miestnom cintoríne.  

Je krásne počasie, slnečno, tento deň by bolo veru škoda sedieť doma. V centre dedinky stojí mohutná lipa a neďaleko si všímame drevenú zvoničku s krížom. Je tu nedeľný pokoj. Všímame si niekoľko pôvodných dreveníc. Žltú značku nachádzame rýchlo, vyvádza nás strmšie na okraj dedinky . Vchádzame do aleje listnatých stromov a po mäkkom chodníčku naberáme výškové metre. Po ľavej strane je lúčka s ovocným sadom, a tak vybieham na okraj – prvýkrát sa nám ukazujú spomínané Klapy, ktoré sa volajú aj Cigánka.

ychádzame do lúčneho sedielka. Prevažujú listnaté stromy, a tak tu už začína byť pekne jesenne farebne. Značka vchádza do lesíka, a potom vychádza opäť na lúky. Chodníček nás vedie do sedla Zábavy – stoja tu brezy a čerešňa. Solitérne stromy dávajú pohľadom ten správny šmrnc. Lúkou ideme viac vľavo a sedlo obchádzame. Vpravo čoskoro vytŕčajú skalky Vršatca. Prichádzame ku krížu medzi dvoma stromami, potom naberá modrá značka na strmosti. Čaká nás krátky výšvih na Holíš. Je trochu mokro, a tak treba byť opatrný. Prekvapuje nás, že sú tu medzi stromami natiahnuté širšie kožené remene. Tých sa môžete držať. Ani sa nenazdáme a vychádzame z lesíka a po úzkom hrebienku vychádzame na prvú skalnú vyhliadku. Sme tu sami – a tak rýchlo fotím úžasné výhľady na všetky strany. Samotný Holíš je ešte kúsok ďalej, a tak pokračujeme. Hrebienok je dosť úzky a strmina vzbudzuje rešpekt. 

Opatrnosť je na mieste, tu by mohlo byť pošmyknutie fatálne. Schádzame dolu a potom nasleduje krátky výšvih, aj cez skalky. A sme hore – pri kríži, vlaje tu naša vlajka. Nechýba výhľadová ružica a opodiaľ je drevený stôl s lavicami a je tu aj menšie ohnisko. Odkladáme batoh, berieme foťák a ďalekohľad do ruky. Od Nimnice prichádza dievčina, ktorá sa už chce otočiť, ale odporúčame je aj druhú vyhliadku, odkiaľ sme práve prišli, bola by škoda ju vynechať. Aj tu výhľady skvelé. Z rovnakého smeru ako sme prišli my, prichádza dvojica miestnych, tak sa dávame do reči. Potvrdzujú nám, že toto sú v tejto časti hrebeňa najkrajšie miesta.  Je tu veterno, ale krásne. Nad Nosickou vodnou priehradou, ktorá dodáva výhľadom čaro, sa týčia skalnaté Klapy s nenápadnými domčekmi Záklapia, za nimi vidieť aj skalnatú súľovskú Bradu. Dolu pri vodnej nádrži  sú Uhry a Udiča. Všímame aj aj železničný most a tunel pre vlak. Nechýba pohľad na Malý a Veľký Manín, ktoré už tiež naberajú jesenné farby, vysoký Strážov a spoznávame aj špicatý Vápeč. Nechýba pohľad na Nimnicu, Púchov a jeho mosty, všímame si aj cyklotrasu popri Váhu.  

Vzdialenejšie pohoria Malá Fatra a jej rozložité Martinky sú už v pomerne veľkom opare. Na obzore v diaľke je Považský Inovec. Krásne sú aj Vršatecké Bradlá a hrebeň Javorníkov. Stromy na vrchole zakrývajú pohľady ku Veľkej Rači. Keď sa dostatočne nasýtime krásnou naokolo, dávame sa na spiatočnú cestu. Teraz už využívame naplno kožené remene. Umožňujú rýchlejšie zostupovať. Vychádzame na lúky, oproti nám idú dvaja turisti, inak nestretávame nikoho. Tentokrát vychádzame až ku samotnému smerovníku Zábavy. Je to veľmi pekné miesto. Odtiaľto pokračujeme lúkami, mimo značky. Vynechávame aj lesík nad Upohlavom, pre zmenu schádzame dolu po neznačenom chodníku okolo ovocných sadov. Pred nami sa stále týčia krásne a majestátne Klapy, z lúk vyzerajú ako zalesnený slovenský Matternhorn. Chodník nás prichádza na bočnú ulicu s prevažne modernými domami. Schádzame ku lipe a zakrátko sme pri aute. 

Prechádzka na Holíš z dedinky Upohlav cez sedlo Zábavy je výhľadovo veľmi vďačná. V jesenných farbách mala svoju jedinečnú krásu. Ak máte radi výhľady a zvládnete strmší terén, návštevu týchto miest môžem iba odporúčať. Vodná hladina Nosickej priehrady dáva pohľadom na krajinu osobitnú krásu.