Vodopád Bystrého potoka

2. 03. 2022Novinky, Tip na výlet

Prinášame vám tip na príjemný výlet, ktorý určite zvládnete aj s deťmi. Vyberáme sa k Vodopádu Bystrého potoka alebo ako ho zvyknú miestny označovať k vodopádu Bystrô. Národná prírodná pamiatka Vodopád Bystrého potoka sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi 8 km severne od Hriňovej. Popýšiť sa môže svojou 23 metrovou výškou, vďaka čomu patrí nielen medzi najvyššie, ale i najmohutnejšie slovenské vodopády.

K vodopádu sa dostať viacerými spôsobmi, napríklad od horského hotela Poľana, kam sa pohodlne môžete vyviesť autom a odtiaľ pokračovať  po zelenej značke 30-45 minút k samotnému vodopádu. My sme si však zvolili trasu po náučnom chodníku, ktorý vedie z obce Hriňová od autobusovej zástavky Bystré, Vrátka až k samotnému cieľu. Dĺžka trasy je približne 3 km a na ceste nájdete informačné tabule o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach regiónu. 

Trasa je veľmi zaujímavá vedie nás popri niekoľkých laznických chalupách a ďalej pokračujeme lesom popri Bystrom potoku. Prevažnú časť cesty  absolvujeme po asfaltovej ceste, ktorá je počas zimných mesiacov pokrytá snehom. Keď sa skončí asfalt prichádzame k  strmému stúpaniu po lesnom chodníku, ktorý nás doviedol až k vodopádu. Prechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a lano, a preto je potrebné zachovať opatrnosť.

,Cesta k vodopádu nám trvala necelých 45 minút. Pod vodopádom je aj niekoľko lavičiek, z ktorých si môžete vychutnávať pohľad na tento unikátny prírodný úkaz. Náš výlet sme si naplánovali s našou mapou TM 133 Poľana, v ktorej nájdete aj iné tipy na výlety. Napríklad od samotného vodopádu sa dá ďalej pokračovať až na samotný vrchol Poľany.