Tip na návštevu zámku, hradu, archeoskanzenu a rozhľadne

13. 05. 2019Tip na výlet

Naše kroky povedú kúsok za hranice za kultúrnymi pamiatkami v okolí Uherského Hradišťa. Zámok Buchlovice, hrad Buchlov, vodný svet Modrá, či jedinečný archeoskanzen – to sú miesta, o ktorých bude reč.

Ako prvú zaujímavosť sme navštívili zámok Buchlovice, ktorý má okolo seba vybudovaný krásny veľký park. Pri bráne si v pokladni kupujeme lístky, a keďže máme do prehliadky čas, využívame ho na prechádzku po parku, kde sa ukrýva veľa zaujímavých exemplárov, sú tu rôzne exotické druhy stromov, kríkov, mnohé sú veru značných rozmerov, a teda aj veku. V parku sú aj fontány, terasy, či veľké kamenné vázy. Prechádzame ho takmer celý a verte, že iba samotná prechádzka týmto ukľudňujúcim prostredím je balzamom pre dušu a skvelým relaxom. Zámok Buchlovice má pôvodný inventár, je tu mnoho portrétov a historického nábytku,  benátskych zrkadiel, či lustrov. Celý interiér dopĺňali veľmi pekné a vkusné pestré kytice kvetov. Zaujímavosťou bolo, že najväčšia miestnosť s veľkou kupolou, ktorá sa dá pekne pozorovať aj z parku, je koncertnou sálou, pričom hore pod kupolou sedával orchester.

Predtým, ako bol vybudovaný zámok, sa na bývanie používal blízky hrad Buchlov. Chceme si pozrieť aj ten, ale ešte predtým si v Buchloviciach obzeráme kostol sv. Martina z druhej polovice 17. storočia. Rovno oproti kostolu objavujeme menší penzión u Buchlovského zámku s reštauráciou, kde zaháňame hlad. S jedlom sme tu boli veľmi spokojní.

Z Buchlovíc vedie pod hrad Buchlov žltá turistická značka, my sa pre krátkosť času presúvame autom. Parkujeme pri hoteli Buchlov, pešo vychádzame ku bráne, ale bohužiaľ, na zámku sme dostali mylnú informáciu, že nádvorie hradu bude otvorené. Hrad je na začiatku marca ešte zatvorený, cez bránu sa nedostaneme. Operatívne meníme plán a rozhodujeme sa pre návštevu kaplnky sv. Barbory na kopčeku Modla oproti hradu. Kaplnka bola vybudovaná v 17. storočí na mieste staršej sakrálnej stavby, v minulosti tu bolo keltské hradisko.  Vedie sem náučný chodník a je to príjemná prechádzka. Z lúk si z diaľky obzeráme Buchlov.

Z Buchlova sa vraciame do Buchlovíc a smerujeme autom na severovýchod do Modrej. Tu sa v blízkosti Velehradu, ktorým iba prechádzame, ukrýva zaujímavý archeoskanzen, na ktorý sme mali tip. Pre porovnanie, je to niečo podobné ako u nás na Slovensku archeoskanzen Havránok, ale tu sú vystavané obydlia sústredené na oveľa menšej ploche. Archeoskanzen zobrazuje život z obdobia Veľkej Moravy, pričom budovy boli postavené na základe archeologických nálezov. V skanzene nás veľmi potešila aj rozhľadňa, a tak sa môžeme na okolie pozrieť aj z nadhľadu. Škoda, že počasie veľmi nepraje a kropí. Podoba archeoskanzenu nie je definitívna. Jeho návšteva bezpochyby poteší všetky vekové kategórie, sú tu aj zvieratá – oslíky, kačice, mangalice, či huňaté ovce.  Tesne nad skanzenom stojí novopostavená rekonštrukcia kostolíka sv. Jana, ktorý bol postavený v blízkosti odkrytých základov kostola pochádzajúceho z 9. storočia. Určite si sem vyjdite.

Ak do týchto končín zavítate s deťmi, veľkým lákadlom je Vodný svet, kde si môžete obzrieť z tunela pod vodnou hladinou rybníka sladkovodné ryby rozličných druhov. Skvelý zážitok to bol aj pre nás dospelých. Na najspodnejšom poschodí sme si mohli pozrieť exempláre rýb naozaj značných rozmerov – mali sme šťastie, že nám zapózovali rovno pred sklom. Mňa tak napadlo, že či by sa môj syn chcel ešte niekedy kúpať v jazere, ak by videl, čo všetko sa môže nachádzať pod vodnou hladinou. Pri rybníku je záhradka s bylinkami, okolo rybníka sa dá prejsť. V lete sa využíva na kúpanie, je tu malá pláž. Hneď vedľa rybníka sa nachádza turia ohrada, ktorá bola pri našej návšteve čiastočne ešte v stave budovania – zvieratá tu boli dve alebo tri. Je tu postavený drevený chodník vo výške, aby ste neprišli do priameho kontaktu so zvieratami. Tabule popisujú význam turov v histórii človeka. Tvar hlavy pratura mal aj magický kameň Králův stůl, ktorý sa nachádza 4 kilometre od Modrej. 

V blízkosti Vodného sveta sa nachádza pomerne veľké Centrum slováckych tradícií aj s pálenicou. Dospelí sa môžu objednať na prehliadku priestorov, ktorá je spojená s ochutnávkou vínneho moku, či pálenky. My sme už nemali toľko času, a tak sme si v príjemnou prostredí tržnice krátko posedeli pri výbornej káve a na ochutnávku kúpili biele a červené vínko z bohatej ponuky.

Ak sa Vám rozhľadní máli, nad obcou Modrá je ďalšia drevená rozhľadňa a prechádzku ku nej zvládne každý. Cestou sme obdivovali zvlnenú okolitú krajinu, ktorá mi veľmi pripomínala okolie Myjavy, tu boli aj vinohrady. Chcem upozorniť, že rebrík hore pod strechu bol dosť strmý a bez zábradlia, a tak buďte pri výstupe opatrný.

Túto lokalitu sa oplatí navštíviť aj na viac dní a pozrieť si aj Velehrad, či vyskúšať sa pobicyklovať na cyklocestách. Lokalita je ako stvorená aj pre rodiny s malými deťmi, či seniorov.