Tip na cyklistiku s deťmi – Klubinská dolina pod Veľkou Račou

28. 07. 2021Novinky, Tip na výlet

Ak máte radi s deťmi cyklistiku, rada by som Vám dala cyklistický tip na Klubinskú dolinu, ktorý môžete spojiť aj s cyklistikou cez Bystrickú dolinu.

Na nízkotatranskej Prednej Magure

Bystrická cyklotrasa prechádza dolinou s riekou Bystrica a vedie od Krásna nad Kysucou hore dolinou povedľa Zborova nad Bystricou, Klubiny, Starej a Novej Bystrice. A práve v Klubine je možné napojiť sa na kvalitný asfalt, ktorý vedie väčšou časťou spomínanej Klubinskej doliny. Tá sa vinie v miernom stúpaní v smere na sever pod svahy Malej a Veľkej Rače Kysuckých Beskýd. Na cyklotrasu sa napojíte za mostíkom so žltým zábradlím na konci Klubiny – za miestom, kde steká ku ceste Klubinský potok. Tento zurčiaci potok Vás sprevádza dolinou.

Na nízkotatranskej Prednej Magure

Kým opustíme na bicykloch krajné domčeky Klubiny, v zastavanej časti je na trase niekoľko spomaľovákov, tak treba dávať pozor. Dolina je zo začiatku široká a pekne otvorená. Asfalt je výbornej kvality, čo nás teší. Na konci lúk a polí, kde vidíme aj úle, je vľavo vyvedený pekný prameň. Na zemi je plochý kameň a voda steká do menšieho  dreveného korýtka. Stúpanie dolinou je iba mierne. Klubinský potok na mnohých miestach vytvára pekné zákutia. To najmä v lete láka sa zastaviť a len tak si ovlažiť nohy v tečúcej vode, či si zahádzať ploché kamienky. Je tu viacero brodov, či lávok, ktoré sú na to ako stvorené. To súvisí s tým, že v doline je mnoho súkromných, či poľovníckych chatiek, ku ktorým je potrebné sa dostať cez potok. Podľa informácií, ktoré mám, vstup do doliny autami nie je zakázaný, my sme tu stretli na autách domácich, ktorí prichádzali alebo schádzali od svojich chalúp. Zaujímavým miestom je PR Klubinský potok. Tentokrát, keďže sme na bicykloch, ju obzeráme len z cyklotrasy. V doline sú aj horárne. Po necelých piatich kilometroch je na trase cyklosmerovník s názvom Klubinská dolina. Cyklotrasa odbočuje doprava do Ráztockej doliny.

Na nízkotatranskej Prednej Magure

Mapa nám prezrádza, že tu by to bolo pre deti asi dosť strmé, a tak pokračujeme ďalej rovnakým smerom. Zakrátko sa ukazuje vľavo pomerne veľký senník, horáreň a vpravo pri ceste pod lipami je pekné oddychové miesto s krížom a lavičkou. Robíme fotky a potom odhodlane šliapeme do pedálov. Vľavo sa objavuje ďalšia horáreň, krátko za ňou sa kvalita asfaltu trochu horší. Máme horské bicykle, a tak je to stále pre nás vhodný povrch. Prichádzajú miesta, kde sa cesta na krátkych úsekoch trochu viac zdvíha. Prehadzujeme na najľahšie prevody a volíme pomalšie tempo. Objavujú sa ďalšie chatky. Potom sa ukazuje väčšia lúčka, kde je smerovník s nápisom Veľká Rača. Je na ňom aj malá vrtuľa –  jasné, že ju roztáčame a pozorujeme, ako sa krúti. Sme na konci stúpania. Ak by sme išli ešte kúsok povyše, je tu kríž a na čistinke pár chalúp, popred ktoré tečie potôčik. Drevená šípka pri kríži navádza na miestny neznačený chodník, ktorý Vás vyvedie na hrebeň Veľkej Rače, kde končí lanovka. Je to celkom pekný tip na pešiu túru na Veľkú Raču inou cestou.

Na nízkotatranskej Prednej Magure

Robíme si fotky na pamiatku, povyše v chatách sú ľudia. V doline sme stretli dvoch peších. Väčšia skupinka tínedžerov na bicykli postávala  pri prameni, kde sme ich obiehali. Vyššie v doline sme ich už nestretli. Deti sa po stúpaní tešia na zjazd, ktorý bude mať skoro 7 kilometrov. Je už podvečer, a tak si radšej priobliekajú vrchné bundy. Zjazd si využívame naplno, najmä na úseku, kde sme opäť na lepšom asfalte. Sklon je tak akurát. Nuž, zjazdy máme z cyklistiky asi najradšej. V dolnej časti doliny stíhame ešte slnko na oblohe. Deťom som za odmenu sľúbila občerstvenie v blízkom Bistre u vodníka na vedľajšej ceste. Navádza nás ku nemu šípka od cyklotrasy, len stačí prejsť drevený mostík. Bistro je v časti súkromného domu, je tu terasa so slnečníkom a aj pekná záhrada s malým veterným mlynom.

Každý si kupuje, na čo má chuť. Dávame sa na chvíľku do reči aj s domácimi – vravia, že Klubinská dolina bola známa na bicyklovanie najmä predtým, ako sa vybudovala a sprístupnila Bystrická cyklotrasa. Každopádne sme veľmi radi, že sme ju objavili. Na nejaký čas nám bude dĺžkou aj stúpaním vyhovovať. Určite sa sem ešte vrátime. Príďte si to sem obzrieť aj Vy.  Pre cyklopotulky po Kysuciach Vám môže dobre poslúžiť cyklomapa tohto regiónu.