V tomto článku by som Vám rada ponúkla zaujímavé tipy na návštevu osád v okolí Terchovej, kde zažijete pravé dobrodružstvo. Zaručene tu nestretnete davy turistov ako na hlavnom hrebeni Malej Fatry, či v Dolných alebo Horných Dierach, a budete si tak môcť naplno vychutnať jedinečnú krásu tohto rázovitého kraja Juraja Jánošíka.
Viete, že rodisko Juraja Jánošíka sa nachádza v malebnej osade Jánošíkovci (nazývanej aj Jánošovia, či U Jánošov), ktorá je učupená pod pohorím Pupov? Ak chcete navštíviť toto zaujímavé miesto, vydajte sa po zelenej turistickej značke z časti Terchová, Šípková. Ku osade je to necelé 3 km. Tento výletík teda zvládne každý, aj tí najmenší. Osada je prístupná aj na bicykli po asfaltovej, neskôr spevnenej ceste. Keď cestička opustí Šípkovú, začne mierne stúpať okolo maličkej osady Vyšní Hanzelovci. Za ňou sa vyhupnete ešte vyššie a ukážu sa Vám pekné pohľady predovšetkým na dolinu Struháreň s dominantnými Mravečníkom a hrebeň Vojenného. Cestička míňa aj novopostavenú drevenicu s parádnym výhľadom, ktorý majú domáci rovno z priedomia, či okien chalupy.
Pred odbočkou žltej značky do osady Jánošíkovci si môžete posedieť na lavičke pod košatým stromom so soškou s náboženským motívom s nádherným výhľadom do okolia. Osada je v nadmorskej výške 740 m.n.m. čiastočne ukrytá pod stromami. Ku pamätnému stĺpiku, kde je na doske vyrytá mladá tvár Jánošíka s jeho typickými zapletenými vrkočmi, nám ochotne ukázal cestičku pán domáci, ktorý išiel na neďaleké lúky za svojou kravkou. Drevenica, v ktorej sa Juraj Jánošík narodil v roku 1688 v osade už nestojí. Ale aj tak máte zvláštny pocit, že ste na miestach, kde sa písala história. Žltou značkou by ste sa ďalej dostali až na vrchol spomínaného Pupova s výškou 1045 m.n.m.. Pod osadou Jánošíkovci je neďaleko ďalšia osada, ktorú pri návšteve týchto miest nevynechajte. Volá sa Smrekovci podľa smrekov, ktoré tu rástli. Drevenice využívané prevažne ako chalupy, sú malebné. Môžete tu zazrieť aj pasúce sa kozičky, či ovce. Ak budete pokračovať po značke ďalej, dostanete sa na pekné výhľadové miesto zvané Poľany, kam schádza z Pupova žltá značka. Pred Vami sa ukáže v celej svojej kráse Malá Fatra, zakrivený Malý Rozsutec, rozoklaný skalnatý Veľký Rozsutec, trávnatý kužeľovitý Stoh, masív Bobot, hrebeň Kraviarskeho, Tiesňavy a Sokolie. Na všetky spomínané miesta sa môžete dostať aj na bicykli.
Viete, kde nájdete malebnú drevenú zvoničku na lúke so zaujímavými výhľadmi na Malú Fatru? Z Terchovej netreba ísť ďaleko. Pred spomínanou Terchovou, Šípkovou odbočiť do bočnej doliny, kadiaľ vedie zelená značka. Kúsok pred Krčmou u Kyčerana sa zelená značka zdvíha doprava dohora po opravenej asfaltovej ceste. Prechádzate okolo niekoľkých dreveníc, potom ide cesta lúkami a pasienkami, až sa objavia drevenice osady Marunovci. Hneď skraja sa na lúkach nachádza pekná drevená zvonička, v jej okolí môžete nájsť aj pasúce sa kravičky. Pri zvoničke je malá lavička, a tak si tu môžete posedieť a kochať sa výhľadmi alebo si len tak môžete sedieť priamo na tráve. Od zvoničky je vidieť masív Pupova, Mravečník a čiastočne hrebeň Malej Fatry. Neďaleko od zvoničky je štýlovo opravená drevenica, ktorá má presklenú terasu. Naposledy bola plná utešených malých postavičiek zo šúpolia s rôznymi motívmi. Pri drevenici je aj udržiavaná skalka. Keď prídete na toto miesto, ani sa Vám nechce ísť ďalej, veď je tu tak nádherne, idylicky. Ak sa predsa len prekonáte, z osady Marunovci, ktorú tvorí iba pár domov, je to iba na skok na hrebeň na Kováčku v nadmorskej výške 580 m.n.m.. Výstup na hrebeň, ktorý patrí do Kysuckej vrchoviny je nenáročný, a zvládnu ho v pomalom tempe aj malé deti. Na Kováčke je hŕba turistických, cyklistických smerovníkov a kríž. Za lepšími výhľadmi sa môžete vydať po modrej turistickej značke od Kováčky smerom doľava. Najprv sa medzi stromami spoza zalesneného Pupova objaví špička Veľkého Rozsutca. Potom po asi 0,6 km prichádzate na lúky, z ktorých sa ukazujú výhľady na Kysuce a na Oravu na severe. Ak budete pozorní, medzi stromami uvidíte aj cestnú komunikáciu vedúcu z Kysúc – Vychylovky na Oravu do Oravskej Lesnej. Vľavo sú jedinečné výhľady na Malú Fatru – za Pupovom sa ukazuje Poludňový grúň a hlavný hrebeň, oba Kriváne, mimo hlavného hrebeňa Boboty, vstup do Vrátnej doliny s Tiesňavami, Sokolie. Proste parádička. Dolu pod Vami je celý terchovský chotár, s lúčkami a medzami. Ak navštívite rodisko Jánošíka, či Poľany, zhora spoznáte aj tieto miesta s prístupovou cestičkou.
Keď sa nabažíte výhľadov a krásnej prírody, dolu Vás navedie zelená cyklistická značka v rámci cyklistického chodníka Terchovským chotárom s heslom Jánošíkov kraj – cyklistický raj. A je to naozaj pravda – cyklistické značenie je v tejto lokalite naozaj jedinečné a zaslúži pochvalu. Ochotne Vám poradia aj domáci. Kadiaľ dolu nám poradil šofér s traktorom, ktorý na hrebeni pripravoval drevo na zvážanie. Pri schádzaní z hrebeňa prechádzate cez osadu Stražanovci a Šmehýlovci. Aj v týchto osadách sa nájdu pekne opravené drevenice. Predtým, ako sa okruh uzavrie, sa môžete občerstviť dúškom dobrého čapovaného piva v Krčme u Kyčerana. Na zdravie!
A do tretice ešte jeden tip – osada Podrozsutec, ku ktorej Vás z Bieleho Potoka privedie zelená turistická značka. Prechádzky za osadami sú nenáročné, vhodné na pešiu prechádzku ako aj bicykel. Máte jedinečnú možnosť spoznať pútavé miesta, kde sa zastavil čas a kde vládne pokoj v harmónii s prírodou.