V tomto článku sa pozrieme za zaujímavosťami Spišskej Novej Vsi (v minulosti sa volala aj Villa Nova, Iglozaza, Igló či Newendorf), kde vyrastali v minulosti vedľa seba mnohé národnosti – Slováci, Česi, Poliaci, Ukrajinci, Rusíni, Nemci, či Maďari. Toto mestečko sa v súčasnosti stáva čoraz viac zaujímavým pre cestovný ruch.

Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1268, ale osídlenie tejto oblasti sa predpokladá oveľa skôr. V roku 1412 bolo mesto dané do zálohu poľskému kráľovstvu a až po viac ako 300 rokoch, presnejšie počas panovania Márie Terézie v roku 1772 bolo prinavrátené späť Uhorsku.

A aké naj tu nájdete? Je tu najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, ktoré lemujú Zimná a Letná ulica. Na tú prvú slnko nezasvieti a na tú druhú, ako názov prezrádza, áno. Celá mestská zóna je pamiatkovo chránená. Na námestí sa nedá prehliadnuť rímsko-katolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Práve jeho štíhla veža bola v Uhorsku najvyššou stavbou. Pôvodná kostolná veža v roku 1846 vyhorela a bola neskôr rekonštruovaná. Aj v súčasnosti má s výškou 87 metrov primát najvyššej kostolnej veže na Slovensku. Veža je zaujímavá aj siedmimi veľkými hodinovými ciferníkmi, ktoré poháňa jeden hodinový stroj. Ak sem zavítate a nezľaknete sa 155 schodov, prejdite vežou a vystúpte do výšky 65 metrov a zhora z vyhliadky si obzrite strechy okolitých domov na námestí a v jeho širšom okolí. Pohľad milo prekvapí. Ak tu budete v peknom počasí, uvidíte aj majestátne a jedinečné Vysoké Tatry. Ale nie sú to len Tatry, ale aj iné pohoria, ktoré sa dajú odtiaľto pozorovať – Slovenský raj, Kozie chrbty, Branisko, či Galmus.
V roku 1796 bol dostavaný a vysvätený kostol evanjelickej cirkvi, v súčasnosti v modro-bielych farbách. Má výbornú akustiku, vďaka čomu sa aj tu konajú koncerty. Ak máte radi históriu, odporúčam nevynechať Múzeum Spiša, ktoré je oproti spomínanému farskému kostolu. Už iba samotná budova, ktorá bola počas stredoveku radnicou, zaujme. Fasádu zdobí jedinečná rokoková štuková výzdoba šiestich kartuší. Tie znázorňujú vlastnosti, aké by mal mať mešťanosta. V interiéri je expozícia prírody a histórie regiónu Spiš. Vysunutou expozíciou múzea je expozícia ľudovej kultúry stredného Spiša v neďalekých Smižanoch, kde si môžete pozrieť aj rodný dom kapitána Jána Nálepku. Pre verejnosť je prístupný aj kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach. Neďaleko od Radničného námestia pri železničnej trati sa nachádza židovský cintorín – jeho rozmery sú 125 metrov na dĺžku a 20 metrov na šírku. V roku 2010 bol cintorín zaradený medzi pamiatky Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. Najstarší zachovaný hrobový nápis je z roku 1880, ten najmladší je z roku 1955. Celkovo je tu zachovaných viac ako 250 náhrobkov.
Deti určite poteší miestna zoologická záhrada, ktorá je tou najmladšou na Slovensku. Tohto roku 12. mája oslávila okrúhlych 30 rokov svojej existencie. Nájdete tu zvieratá z Červenej knihy – leoparda škvrnitého, či tigra ussurijského. Z cudzokrajných zvierat tu žije ťava dvojhrbá, či orangutan, lamy, jaguár americký, kapybara močiarna, nosáľ červený, ale nechýbajú ani naše domáce zvieratá, ako napríklad medveď hnedý. V areáli sú dve detské ihriská a počas letnej sezóny si deti môžu poskákať na nafukovacej žirafe, hrade alebo trampolíne. Vyskúšať si môžete aj jazdu na koni. Záhradou, ktorá má 8 hektárov, preteká potôčik a dreviny, ktorých je tu viac ako 30 druhov, poskytujú počas teplých dní príjemný chládok. Nechýba ani jazero s voľne žijúcimi druhmi vtákov.
To sú iba niektoré zo zaujímavých tipov, pre ktoré sa oplatí do Spišskej Novej Vsi zájsť a vychutnať si jej atmosféru.
Nech tu zažijete nezabudnuteľné chvíle!