Skitouring na Lysec

17. februára 2023

Novinky, Tip na výlet
Lysec

Začiatok februára bol bohatý na snehové zrážky a konečne sme sa dočkali prírodného snehu aj v dolinách, preto sme sa rozhodli vymeniť pešiu turistiku za nalepenie pásov na lyže a vybrali sme sa do Veľkej Fatry. Za cieľ našej zimnej turistiky sme si vybrali Lysec, ktorý je svojou výškou, sklonom a polohou predurčený ako ideálny cieľ pre začínajúcich lyžiarov-nováčikov alebo pokročilých s nedostatkom času. Výhľad z jeho vrcholu určite patrí medzi tie najkrajšie, aké Veľká Fatra ponúka.

Auto zaparkujeme na parkovisku za lyžiarskym strediskom Jasenská dolina, kúsok pred chatou Lysec. Prejdeme cez potok po drevenom mostíku a stúpame hore starej zjazdovke popri vleku Lehota, ktorý je už nejaký ten piatok nevyužívaný. Na jej konci sa na hrebeni napojíme na žltú turistickú značku a pokračujeme smerom od Medzijarkov na Lysec. Spočiatku stúpame po lesnej ceste až kým neprídeme pod hôľny vrchol. Tu sa konečne vymaníme z lesného porastu a strmým lúčnym terénom vystúpame na vrcholový hrebeň Lysca, ktorý sa nám zdá byť nekonečný. A to doslova, každú chvíľu má človek pocit, že toto už naozaj musí byť vrchol. Pravda je taká, že ešte dlho nebude, ale nám to nevadí, pretože sa kocháme krásnymi výhľadmi na okolité vrcholy a zasneženú krajinu.

Výstup na vrchol nám trval okolo 2:30 hodiny, ale naše tempo bolo pohodové a vychutnávali sme si cestou výhľady. Vrchol Lysca nám ponúka pekné výhľady na okolité kopce, najmä Rakytov, Tlstú, Ploskú alebo Borišov, v diaľke je potom možné zahliadnuť Krížnu, Ostredok a hrebeň Prašivej v Nízkych Tatrách. V diaľke vidíme aj vrcholky Západných Tatier a Malej Fatry.

Lysec

Zostup vedieme tou istou trasou, v lesných úsekoch musíme byť trochu opatrnejší, cesta je úzka, inak sa lyžuje na širokých lúkach kde si každý nájde tu svoju líniu. Lysec by sme odporučili všetkýcm návštevníkom Turca, či na lyžiach alebo po vlastných. Pri plánovaní tejto túry nám pomohla aj mapa  TM 121 Veľká Fatra, ktorá vás zavedie aj na iné zaujimavé miesta vo Veľkej Fatre.