S deťmi na bicykli ku výhľadovému Háju-Nicovô nad Liptovským Mikulášom

8. 10. 2020Novinky, Tip na výlet

Možno budeme mať tento rok šťastie na peknú jeseň a budú prevládať vyššie teploty, a tak milovníci bicyklovania nebudú musieť ešte nejaký čas odložiť svoje bicykle. Čo tak sa ešte vybrať na cyklovačku? Prichádzam s tipom na nenáročnú cyklistickú prechádzku, ktorá je vhodná aj pre tých najmenších. Navštívime Háj-Nicovô nad Liptovským Mikulášom. My sa na toto miesto vydávame po cyklotrase z dedinky Smrečany, ktorá sa nachádza v Žiarskej doline.

Táto trasa je nenáročná. Aj tu, v okolí Smrečian, je sieť cyklotrás naozaj bohatá – ako cyklotrasy sa využívajú cesty, ktoré sa používajú pri obrábaní polí pod Západnými Tatrami, a tých je tu neúrekom. Tip na tento výlet sme dostali od domácich, keď sme tu trávili letnú dovolenku a hľadali cyklovýlet, ktorý by bol menej náročný, kratší a dal by sa zabsolvovať za dve hodinky. Stačí prísť do centra dedinky Smrečany a sledovať cyklosmerovníky alebo si dopredu pozrieť cyklistickú mapu. Ak by ste ju aj nemali, nevadí. Stačí, ak trafíte na vedľajšiu cestu s asfaltovým povrchom, ktorá prechádza nad údolím po pravej strane a smeruje práve na Háj-Nicovô. Najväčšie stúpanie je na začiatku, keď z údolia vychádzate na hrebienok. Asfaltová cesta nie je nová, má občas menšie diery a nerovnosti, a tak odporúčam dávať pozor a pre deti hlavne držať poriadne riadítka bicyklov.

Ak vyjdete na hrebienok, už to bude iba jednoduchšie. Cyklosmerovník udáva na hrebienku názov Smrečany, Kamence a nadmorskú výšku 712 metrov nad morom. Ku odbočke na Háj je to odtiaľto dva kilometre. Nemusíte sa obávať premávky. My sme tu počas pracovného prázdninového dňa nemali prakticky žiadnu premávku, stretli sme tu akurát jeden traktor. Cyklotrasa na celej svojej dĺžke poskytuje veľmi pekné výhľady, ktorými sme sa kochali. Za chrbtom sa na Vás smejú západné Tatry s dominantným a tiahlym Barancom. Pri dobrej viditeľnosti sa ukážu vľavo nad dedinkou Veterná Poruba aj Vysoké Tatry s Kriváňom.

Dokonca sa zdá, akoby sa Kriváň týčil rovno za dedinkou, ale je to klam. Po pravej strane sa nad poľami ukážu Chočské vrchy. List pohorí môžeme smelo rozšíriť aj o Nízke Tatry, ktoré máte pred sebou. Dominuje tu Poludnica. Na svahoch zvažujúcich sa do údolia sme mali šťastie na pasúce sa kravy, ktoré nám spestrili pohľady. Podhorie Západných Tatier je naozaj krásne, upravené lúky a polia tu vytvárajú krásne mozaiky. Takýchto pohľadov, ktoré sú iba na Liptove, sa neviem nabažiť. Prichádzame na odbočku Na Háj v nadmorskej výške 709 metrov nad morom. Neďaleko je parkovisko, prístrešok a aj hojdačka. Stretávame tu skupinku, ktorá po prehliadke vojenského cintorína už nastupuje do autobusu. Z lúk pri parkovisku obdivujeme výhľady. Ak vyjdete na lúku pri stromovej aleji, ukáže sa aj Liptovský Mikuláš a Liptovská Mara.

Aj z Mikuláša sem vedie cyklotrasa, je to necelé 3 kilometre. Ku pamätníku je to z parkoviska už iba necelý kilometer. Z tabúľ si prečítame, že na vojenskom cintoríne leží 1369 bojovníkov za slobodu, ktorí tu padli počas 2. svetovej vojny v bojoch pri oslobodzovaní Liptovského Mikuláša. Tieto oslobodzovacie boje boli náročné a ťažké a porovnávajú sa s bojmi o Duklu na východe Slovenska. Ide o najväčšie vojenské pohrebisko československých vojakov v Slovenskej republike. Obzeráme si pamätník, súsošia, mohutné schodisko a jednoduché hroby – kamenné tabule v desiatich radoch. Na tabuliach sú vymenovaná aj mená padlých. Nuž, pekné, ale smutné miesto. Naspäť sa vraciame po rovnakej trase, je to prakticky iba dolu kopcom. V tomto smere si obzeráme najmä Západné Tatry. Deti sú s cyklistikou spokojné a my dospelí tiež.

V prípade, že je pre Vás táto cyklotrasa krátka, môžete sa prejsť aj na druhú stranu nad údolie smerom ku spomínanej Veternej Porube, či na vzdialenejšie Chujavy. Alebo sa dá pokračovať za Smrečanmi hore Žiarskou dolinou miernym stúpaním do najbližšej dedinky Žiar. Nad ňou je salaš Žiar s veľkým ihriskom pre deti a ako inak, peknými výhľadmi. Záleží len na Vás, na čo si trúfnete a akú máte kondíciu. Pre tých najviac odhodlaných odporúčam výlet na bicykli po asfalte až na Žiarsku chatu. Ale to je už riadne do kopca. Pre cyklopotulky Liptovom dobre poslúži cyklomapa tohto regiónu, ktorá nechýba v ponuke tu.