Rozhľadňa Svederník

30. 11. 2021Novinky, Tip na výlet

Asi pred piatimi rokmi vyrástla na Svederníckom vrchu v Nízkych Javorníkoch nová drevená rozhľadňa, ku ktorej vedie náučný chodník. A tak sme si to tu boli obzrieť.

Prichádzame od Považského Chlmca autom, rozhľadňu si všímame, keď prechádzame popri časti Marček, ktorá tiež patrí ku Svederníku. Rozhľadňa sa dá pekne pozorovať aj z diaľnice D1 vedúcej popri vodnej nádrži pri Žiline. Na parkovanie volíme mieste pred miestnou Jednotou vo Svederníku. Odtiaľto vedie náučný chodník. Prechádzame na druhú stranu cesty okolo zastávky, za ktorou stojí rodný dom umelca Vincenta Hložníka. Je označený pamätnou tabuľou a zdá sa, že tu prebieha rekonštrukcia. Umelcove maľby pripomína pomaľovaná autobusová zastávka. Oproti nej stojí smerovník, ktorý udáva ku rozhľadni hodinu. Ďalšou zaujímavosťou vo Svederníku je drevenica povyše – tu tvoril básnik Adam Vanoch. Pred bývalou požiarnou zbrojnicou je tabuľa, kde sú uvedené ďalšie zaujímavosti, aj v blízkom Marčeku. Prechádzame okolo pekného kostolíka, za ktorým sa chodník stáča doprava. Vedú nás smerovníky so siluetou rozhľadne. Za poslednými domami v bočnej uličke sa točíme doľava a potom po hrebienku vystupujeme vyššie.

Vychádzame na lúčku a potom sa opäť ponárame do lesa. Chodník je zrejmý a dobre viditeľný, línia chodníka je priama. Je to zmiešaný les, je tu pomerne veľa borovíc. Deti nabrali celkom slušné rýchle tempo, a tak čas uvedený na smerovníku určite padne. Za nami je ďalšia skupinka rodičov s trochu staršími deťmi. Obiehajú nás, keď sa zastavujem a vyberáme vodu na pitie. Vychádzame z lesa na menej zarastený svah. Prevažujú tu brezy, ktorých listy sú už opadané. To dovolí vidieť rozhľadňu, ktorá je iba kúsok nad nami. Nejdeme ku nej priamo, ale odbočujeme po serpentíne doľava a prechádzame popri žltých smrekovcoch opadavých. Potom zákruta doprava, pár metrov stúpania a rozhľadňu máme po pravej strane. Sme tu za 35 minút, tak to bolo naozaj rýchle. Deti vychádzajú po 27 schodoch na najvyšší bod pod strechu. My čakáme dolu, kým zhora zíde mladá rodinka s deťmi a skupinka, ktorá nás predbehla. Rozhľadňa má tvar kríža s kratšími ramenami, ktoré ukrývajú schodisko. Dolu pri dverách si všímame technické informácie o rozhľadni a návštevný poriadok, zvonka je pripevnený smerovník. Vyhliadka na všetky strany je úplne hore, schody vychádzajú na najvyššej terase v strede. Na kraji strechy sú reflektory, a tak býva rozhľadňa asi osvetlená. 

Obzeráme výhľady  – pohľad smerom ku Klapom v Javorníkoch dokonale zakrýva oblačnosť, ale Maníny s Manínskou tiesňavou sa neschovávajú.  Na juhozápade sú Súľovské vrchy so špicatou Bradou. Kľukatiaci sa Váh pôsobí upokojujúco, cez vodnú nádrž Hričov teraz už vedie diaľnica na Kysuce. Za nádržou je Ovčiarsko a samozrejme Žilina. Malá Fatra a Martinské hole sa hrajú s nami sa schovávačku. Viac vľavo stojí Veľký vrch, z druhej strany je na jeho svahoch ďalšia rozhľadňa, na ktorú vedie z Divinky náučný chodník. Panorámu dotvárajú dolné Kysuce – Rochovica a ďalšie kysucké pyramídky.  Pri lepšej viditeľnosti sa dá odtiaľto pozorovať malofatranský Kľak, či Strážov. Pred rozhľadňou je miesto na opekanie s lavičkami. Tento deň ale opekaniu nepraje, drevo je mokré a stále panuje zamračená obloha. Vyberáme vlastné zásoby a deti sa posilňujú, veď raňajky boli už dávno. Robíme si fotky na pamiatku, a potom sa vydávame na spiatočnú cestu. Stretávame ďalšie dve skupinky, ktoré majú tiež namierené ku rozhľadni. Pri jednej z dreveníc pribudli vonku na stolíku pestrofarebné omaľované kamienky s nápisom Svederník, a tak vkladám pár eur do pokladničky ako podporu pre miestne občianske združenie. Na spiatočnej ceste si po ľavej strane na okraji jednej zo záhrad všímame kaplnku, a tak ku nej zachádzame cez uličku pred kostolíkom. Vo svahu pod ňou stoja aj zaujímavé murované domčeky. Žeby slúžili na uskladnenie úrody? Všade naokolo brešú ostošesť za plotmi uviazané strážne psy.

Vychádzka ku rozhľadni je peknou nenáročnou prechádzkou s prevýšením asi 230 metrov, a tak to zvládnu aj menšie deti, či starší seniori. Oplatí sa sem zájsť prípadne aj pri cestovaní do vzdialenejších kútov Slovenska.  O prechádzke na blízku rozhľadňu nad Divinkou si prečítate tu . Lokalitu a jej ďalšie zaujímavosti podrobne popisuje mapa TM 109 – Javorníky – Čadca.