V tomto článku by som Vám chcela bližšie napísať o novej rozhľadni, ktorá vyrástla pod Kalinovým vrchom v kysuckých Beskydoch. Miesto, kde rozhľadňa stojí, je dostupné z centra Oščadnice od penziónu Gajuz po žltej turistickej značke – takto sme sem išli my alebo z vlakovej zastávky Oščadnica po modrej turistickej značke, ktorú kopíruje aj cyklotrasa. Prvý spomínaný variant je kratší, a my ho využívame preto, lebo sme týmito miestami ešte nešli.

Prichádzame do Oščadnice a parkujeme pri penzióne Gajuz, nad ktorým je lyžiarsky svah. Prichádzame sem v čase, keď je dostatok snehu akurát na lyžiarskom svahu. Auto nechávame pod svahom a podľa smerovníka rovno pri svahu, vychádzame po náučnom chodníku povedľa lyžiarskeho svahu. Potom sa odkláňame doprava a ideme juhovýchodným smerom. Vchádzame do lesíka, ktorý strieda čistinka, kde je výhľadová lavička a aj náučná tabuľa. Z týchto miest sú pekné pohľady na Javorské, ktoré sa týči nad Oščadnicou v smere na severozápad. Na chodníku je zamrznutá voda, a tak sa jej na niektorých miestach vyhýbame a turistické paličky sa hodia. Za čistinkou ideme už prevažne ihličnatým lesom, na malej vzdialenosti o niečo strmšie. Náučných tabúľ je tu niekoľko, pri jednej z nich je aj menšie korýtko zachytávajúce vodu. Keď sa stromy rozostupujú a ukazuje sa pomerne veľká vrcholová lúčka, zvedavo pozeráme a vyzeráme rozhľadňu. Vidíme z nej najprv zastrešenú vrchnú časť, postupne sa nám ukazuje celá. Priamo pred ňou prechádza cyklotrasa a modrá turistická značka. Žltá značka pokračuje odtiaľto na blízky Kalinov vrch, kde končí. Modrá značka pokračuje až na chaty nad Rači, kde ju strieda zelená značka vedúca na najvyššiu Veľkú Raču.

My zostávame pri rozhľadni. Navrhol ju architekt Stanislav Mikovčák, ktorý vytvoril aj návrh pre rozhľadňu na Bobovci v Bystrickej doline, či pri osade U Jantov nad Krásnom na Kysucou alebo na Hladkom vrchu nad Zborovom nad Bystricou. Nuž, je pravda, že rozhľadní je na Kysuciach ako maku – to som nevymenovala všetky. Pri rozhľadni niekto nie je, vychádzame po schodoch na zastrešenú plošinu, schodisko vychádza jej stredom. Spodná časť rozhľadne má kamenné steny a železné schody. Ako hlavný stavebný materiál bolo použité drevo. Pár metrov dohora a miera vetra sa dosť zvýšila. Najkrajšie výhľady sú smerom na Moravsko-sliezske Beskydy. Z nich sa vyníma Lysá hora. Z bližších pohorí sa vynímajú najmä Javorníky napravo od rieky Kysuca a pohľad na Čadcu. Vidieť aj Kysuckú vrchovinu a z vrcholkov sa dá spoznať Ľadonhora, či Steny. Nechýba ani masív spomínaného Javorského nad osadami Kubušovci. V protislnku spoznávame siluetu vzdialeného malofatranského Kľaku s Manínmi pri Považskej Bystrici. Vidieť aj malú časť z malofatranského hrebeňa – Suchý, či Stratenec. Za výhľadom sa sem určite oplatí prísť. Na lúke pár metrov poniže je veľká mapa a drevený prístrešok s miestom na opekanie. Vhodné oddychové miesto.
Mimochodom, práve Oščadnica patrí na Kysuciach k miestam s najvyšším počtom prenocovaní. Postavenie rozhľadne teda slúži predovšetkým ako lákadlo na nenáročnú turistiku pre návštevníkov tohto jedinečného regiónu. Prechádzka je nenáročná, zvládnu ju aj rodiny s malými deťmi. Láka aj miestnych milovníkov turistiky, či cyklistiky na horských bicykloch, či čoraz viac populárnejších elektrobicyklov. Pešiemu výstupu po dlhšej trase modrej značky, keď tu rozhľadňa ešte nestála, sa venuje článok tu.