Rozhľadňa nad Breznom

10. 08. 2021Novinky, Tip na výlet

Začiatkom augusta na Horehroní pribudla nová turistická atrakcia. Ak ste milovníkom krásnych výhľadov, tak by ste si mali naplánovať výlet na Vyhliadkovú vežu Horné Lazy. Druhá najvyššia vyhliadková veža na Slovensku sa nachádza nad Breznom. Po prekonaní 39,6 metrovej výšky a 192 schodov máte možnosť pozorovať jedinečné výhľady na Nízke Tatry, mesto Brezno a krásy okolia. Veža je viditeľná z viacerých smerov pri vstupe do Brezna a večer je osvetlená. 

A ako sa k nej dostanete? Trasa na rozhľadňu sa začína v mestskej časti Banisko, pri rázcestníku Lazná dolina – ovčín. Nájdete tu v okolí pár miest na parkovanie, ktoré sa však rýchlo zaplnia. Jedno menšie parkovisko sa nachádza nižšie pri ceste na Banisko, odkiaľ sme vyrazili aj my. Od rázcestníka vedie trasa na rozhľadňu spočiatku po nespevnenej lesnej ceste, súbežne s červenou turistickou značkou. Po asi 500m sa objaví miestny smerovník, ktorý označuje cestu k rozhľadni – mätúce je to, že označuje dva smery, jeden doľava nahor cez les a druhý ďalej rovno po červenej. Na rozhľadňu sa dá dostať z dvoch strán a spraviť si tak okruh. My sme si na cestu nahor vybrali prvú možnosť – odbočku doľava, ktorá by mala byť kratšia. Cesta k rozhľadni by mala trvať cca 40 minút. Ak sa rozhodnete pre odbočku doprava pripravte sa na dlhší výstup, ktorý je odhadovaný na 50 minút.

Pokračujeme po lesnej ceste, ktorá sa tu krúti smerom nahor, po chvíli sa vynorí z lesa a mierne stúpame po lúke. V diaľke je už jasne vidíme zalesnený vŕšok Horné Lazy a nad hranicou lesa vrchol rozhľadne. Trasa je stále pomerne dobre značená miestnym značením. Prejdeme cez ďalší menší les, lúčku a vnoríme sa do lesa, ktorý obklopuje rozhľadňu. Ďalej pokračujeme kľukatým lesným chodníkom až k rozhľadni. Zostávalo nám  ešte zdolať 192 mriežkových schodov, ktoré nás doviedli až na vrchol rozhľadne, odkiaľ sa nám otvárajú výhľady na čarovné Horehronie.

Z rozhľadne sa dá zísť buď rovnakou trasou alebo si výlet predĺžiť a zostúpiť  trasou, cez ktorý vedie detský náučný chodník, popri ktorom nájdete vyrezávané zvieratá, ale napríklad aj lesný megafón. My sme si zvolili práve túto variantu a musíme povedať, že tento chodník je najmä v smere zhora nadol horšie značený.

Ak plánujete stráviť svoju dovolenku na Horehroní, určite nezabudnite navštíviť túto unikátnu rozhľadňu.