Rozhľadňa na Maginhrade

18. 11. 2021Novinky, Tip na výlet

Tohtoročné babie leto praje výletom po Slovensku, preto sme sa rozhodli navštíviť rozhľadňu Maginhrad, ktorú nájdete na Gemeri. Táto rozhľadňa nad Malými Teriakovcami v historicky významnej lokalite Maginhrad, vyrástla na rovnomennom vrchu vo výške 430 m n.m. . Rozhľadňa sa týči do výšky takmer 17 metrov. Po prekonaní 49 schodov poskytuje za dobrého počasia výhľad  na všetky svetové strany – od Kráľovej hole, na celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

 

K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán. Po zelenej turistickej trase od Nižného Skálnika, po žltej a zelenej z Malých Teriakoviec alebo od Horných Zahorian. My sme si vybrali zelenú turistickú značku, po ktorej vedie náučný chodník Po stopách Maginhradu začínajúci pri rybníku vo Vyšnom Skálniku, prechádza popri prameni vody Dračia studnička, popri pieskovcových baniach a napája sa na trasu nad Nižným Skálnikom. Každé zastavenie na náučnom chodníku obsahuje úryvok z textu povesti. Ak prekonáte celú trasu, dozviete sa celú povesť. Sú tu tiež inštalované umelecky stvárnené drevené plastiky. Má 12 zastavení a dĺžku 6,5 km. 

Na vrchole Maginhradu nájdete aj niekoľko drevených sôch a drevenú plastiku kalicha, ktoré odkazujú na starobylú legendu o rytieroch, ktorí vraj spia v jeho útrobách. Oddýchnuť si môžete pri ohnisku poniže rozhľadne. Túto rozhľadňu môže navštíviť každý a určite výlet za výhľadmi neolutujete. A ak sa vydáte spoznávať krásy tohto kraja nezabudnite si pribaliť aj našu mapu TM 141 Cerová vrchovina – Lučenec, ktorá vás určite zavedie na rozhľadňu na Maginhrade alebo aj iné zaujímavé miesta.