O Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle som už veľa počula, videla mnoho fotografií a záberov. Avšak doposiaľ sme nemali možnosť osobne navštíviť túto lokalitu. Vhodná chvíľa nastáva počas vianočných sviatkov koncom uplynulého roka.
Cestou z Bratislavy odbočujeme z diaľnice D1, prechádzame cez Vrbové a ponad Pustú Ves. Potom pokračujeme cez Horné Košariská, Košariská a Dolné Košariská. Pýtate sa, čím sú Košariská zaujímavé a prečo ich spomínam? Nuž, práve Košariská sú rodiskom Milana Rastislava Štefánika. Už z cesty pozorujeme rodný dom, kde bola v čase, keď sa tu Štefánik v roku 1880 narodil, fara miestneho evanjelického farára, otca Milana Rastislava Štefánika. Ten túto faru postavil a bol prvý farárom, ktorý slúžil miestnym obyvateľom v evanjelickom kostole, ktorý stojí prakticky hneď vedľa fary. Teraz tu sídli Múzeum Milana Rastislava Štefánika – je vysunutým pracoviskom Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Jeho terajšia expozícia bola pripravená ku 125. výročiu narodenia Štefánika. Sú tu vystavené mnohé osobné veci a predmety patriace Štefánikovi, ako napríklad aj letecká bunda, ktorú mal oblečenú počas tragického letu. Mnohí isto viete, že očakávaný návrat generála M.R.Štefánika do vtedy novovytvoreného Československa, na ktorý sa veľmi tešil, nečakane ukončila veľká letecká tragédia. Do Bratislavy jeho lietadlo nikdy nepriletelo, ale zrútilo sa pri Ivanke na Dunaji. Pri leteckom nešťastí okrem Štefánika zahynuli aj jeho dvaja talianski spoluletci a mechanik. Život Štefánika sa tak skončil už vo veku 38 rokov.
Na vonkajšej stene múzea je pripevnená busta Štefánika. Dvere sú zatvorené, čítame oznam o tom, že počas zimy je múzeum prístupné návštevníkom iba prvú nedeľu v mesiaci v čase od 12. – 16.00 hod. Pre väčšie skupiny je potrebné sa vopred na návštevu ohlásiť. My sme tu v nedeľu, ale koncom mesiaca, a tak nemáme šťastie. O múzeu si tak čítam neskôr doma dodatočne na stránke. Spomínaný evanjelický kostol vedľa fary bol dokončený a miestnym obyvateľom začal slúžiť v roku 1878. Niet sa čo čudovať, že v tomto kostole bol krstený Milan Rastislav Štefánik. Neďaleko sú na malom miestnom cintoríne pochovaní rodičia aj súrodenci Štefánika.
Na malom námestí v Košariskách si všímame aj Národný dom Štefánikov, ktorý je znovuotvorený od roku 1994. Práve tu sa nachádza spoločenská sála pre kultúrne účely miestnych obyvateľov. A stojí tu ešte ďalšia zaujímavosť – na bielych pylónoch bola vytvorená zmenšená replika statívu a ďalekohľadu, ktorým pozoroval 29.4. 1911 Štefánik úplné zatmenie Slnka na ostrove Vavau. Opodiaľ je aj malá replika Mohyly na Bradle, kde je Štefánik pochovaný. Sem smerujú naše ďalšie kroky. Predtým vchádzame najprv do Brezovej pod Bradlom, kde našu pozornosť púta mohutný evanjelický kostol, ktorý patrí medzi tri najväčšie evanjelické kostoly na Slovensku. Autom naberáme severný smer.
Počasie je tento deň nevyspytateľné a na Myjave je veru úplne iné ako v Bratislave. Vrchol Bradla sa úplne halí do hmly a začína dokonca snežiť. Pôvodne sme hore plánovali vyjsť peši, ale napokon sa rozhodujeme vyjsť sem úplne neturisticky – autom. Serpentínami vychádzame až na Bradlo. Z auta vystupujeme na malom priestranstve pre autá. Sme vo výške 490 metrov nad morom a hmla sa dá doslova krájať. Smerovník vystupujúci z hmly nám pripomína, že práve cez Bradlo prechádza medzinárodná turistická značka E8. Veď áno, od Devína po Bradlo je to známa Štefánikova magistrála. Táto červená značka pre peších vychádza z Brezovej pod Bradlom, ide priamejšie, a na jej trase sú pamätné tabule náučného chodníka Bradlo.
Chodník nás vedie ku samotnej mohyle, naberáme ešte nejaké metre a prekonávame 500 metrovú výškovú hranicu. Mohyla sa nám z hmly ukazuje, až keď sme tesne pod ňou. Schodmi vychádzame na jej terasu a postupne prechádzame okolo všetkých štyroch obeliskov. Medzi obeliskami je na vyvýšenine umiestnená samotná mohyla s hrobkou vo vnútri. Škoda, že nám hmla zahaľuje výhľady a nemôžeme tak naplno vnímať splynutie tejto zaujímavej kultúrnej a architektonickej pamiatky s okolitou prírodou. Pomaly sa vraciame naspäť a schádzame po schodoch ku chate pod parkoviskom, kadiaľ vedie aj spomínaná červená značka. Hoci by mala byť chata o tomto čase už otvorená, dvere sú ešte zamknuté. Dlhšie čakať sa nám nechce, a tak odchádzame naprázdno. Zostalo iba pri vidine teplého čaju, či kávy. Vraciame sa naspäť cez Brezovú pod Bradlom. Ako upozorňovala jedna z náučných tabúľ, priamo v Brezovej je stála pamätná izba autora návrhu mohyly – architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V nej vystavený model mohyly nie je uzatvorený, ale sa roztvára a ukazuje aj samotné vnútro s hrobkou.
Myslím, že na Bradlo a do múzea v Košariskách sa určite prídeme pozrieť znova – v lepšom, krajšom a teplejšom počasí. Vyhradíme si dostatok času na obdivovanie výhľadov, ktoré zostali teraz pred nami ukryté. Nachádzate sa tu v jedinečnom kraji myjavských kopaníc a zvlnenej myjavskej krajinky, ktorá je plná aj cyklotrás. Na úplný záver ešte spomeniem blízku rozhľadňu Klenová, ktorá môže byť dobrým tipom pre pešiu turistiku s deťmi.