Retro turistická mapa bude dostupná aj v Nízkych Tatrách

14. 10. 2022Novinky

Návštevníkom v Nízkych Tatrách pomôže pri turistike aktualizovaná turistická mapa. Retro zeleno-žlté mapy v súčasnosti nachádzajú čoraz väčšiu obľubu medzi turistami. 

Do edície turistických máp Slovenska spracovaných vo VKÚ Harmanec pribudne nová turistická a cyklistická mapa Nízke Tatry-Kráľova hoľa. Mapa spracovaná v mierke 1 : 50 000 obsahuje turistické a cyklistické značené trasy pokrývajúce celé územie východnej časti Nízkych Tatier.  

Legendárne mapy, ktoré vstali pred pár rokmi z popola budú mať 75. výročie

Od roku 2016 sa na trhu objavujú opäť turistické mapy pochádzajúce z kartografického ústavu v Harmanci. Práve prebieha 4-mesačné overovanie a porovnávanie mapy s realitou, ktorú vykonáva kolektív kartografov a nadšencov pre turistiku. Tak bude každému turistovi slúžiť aktualizovaná turistická mapa Nízkych Tatier. Súčasťou označenia v mape sú časové údaje popisujúce dĺžku turistických i cyklistických trás, informácie o možnostiach zimných športov, označenia historických objektov, kultúrnych, športových či ubytovacích zariadení, informačných centier, kempingov či prírodných zaujímavostí. 

Aktuálne dáta získavajú v teréne

Počas aktualizácie turistickej mapy sa všetky informácie a mapové dáta získavajú priamo v teréne. Manažér projektu Peter Sloboda pracuje na aktualizácii počas štyroch mesiacov. „V rámci aktualizácie spolupracujeme najmä s miestnymi samosprávami, podnikateľmi v cestovnom ruchu a tiež miestnymi turistickými organizáciami, ktorí nám poskytnú aktuálne informácie o tom, či niečo  v ich obci, či okolí pribudlo. Častokrát sú to ale aj individuálni nadšenci, pre ktorých je táto turisticky veľmi navštevovaná destinácia naozaj srdcovou záležitosťou. Aj vďaka nim sa väčšinou znovuobjavia už zabudnuté miesta či históriou zdeformované názvy,“spresňuje Peter Sloboda.

Najdôležitejšia je presnosť a aktuálnosť 

To, aby turistická mapa bola čo najpresnejšia a bola odrazom reality, aktualizovanie turistických trás je zabezpečné formou spolupráce s Klubom slovenských turistov. Množstvo turistov sa venuje aj cyklistike a zase viacerí cyklisti obľubujú aj turistiku. Preto v mape Nízke Tatry-Kráľova hoľa nájde používateľ aj aktuálne cyklotrasy od Slovenského cykloklubu. 

Niet pochýb, že harmanecké turistické mapy patria medzi tie najobľúbenejšie. Preto sa výrobný tím usiluje o neustále aktualizovanie celého územia Slovenska, aby mapa, v akejkoľvek podobe nechýbala ani v jednom turistickom batohu. 

Neváhajte kontaktovať nášho regionálneho projektového manažéra JUDr. Petra Slobodu, na tel. čisle 0919 181 345 alebo email sloboda@vku-mapy.sk, ktorý vám poskytne potrebné informácie.