Vysokohorské zápisky – Račkovou dolinou na Klin a späť (1. časť)

5. júna 2024

Novinky, Tip na výlet

Upršaný týždeň priniesol pomerne vhodné meteorologické podmienky na jeho záver v podobe polooblačnej nedele. To sme chceli jednoznačne využiť a vystúpiť na nejaký zaujímavý vrchol. Hnala nás túžba za zážitkami i ukončenie zimnej uzávery v Tatrách.

Na nás bol už len výber, kam pôjdeme. Voľba padla na Západné Tatry a jeden z ich najvyšších vrchov s výškou 2 176 m n. m. – Klin. Z neho môžeme pozorovať výhľady na Blyšť, Bystrú, Nižnú Bystrú, Otrhance, či poľskú stranu Tatier. Klin leží takmer na hranici s Poľskom a pod ním je masívna Račkova dolina i menšia Gáborova dolina.

Príprava takejto náročnej celodennej túry zahŕňa jej podrobné plánovanie, predovšetkým časového harmonogramu. K tomu sme použili mapu TM VKÚ 3 Západné Tatry – Podbanské, Zverovka. V turistickej mape s mierkou 1 : 25 000 sme našli všetky potrebné informácie. Tie nám neskôr pomohli a výstup bol o to jednoduchší. Len pre zaujímavosť – predpokladaná dĺžka celého výstupu predstavovala hodnotu takmer 22,5 km!

Ráno pri ústi Úzkej doliny

Vysokohorske-zapisky Rackovoudolinou na Klin

Značná vzdialenosť naplánovanej turistiky znamená skorší príchod na parkovisko v blízkosti ústia Úzkej doliny. Trochu zamrzí zlý stav vozovky od Pribyliny a tak kľučkujeme pomedzi nerovnosti a mnohé diery na ceste. O 6:30 ráno sme však už pripravení vyraziť a vojsť do Úzkej doliny. Dolina je značená modrou farbou. Zároveň ide o Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline. Občas sa teda zastavíme aj pri týchto informačných tabuliach a dozvedáme sa interesantné informácie o živote ľudí v minulosti i doline celkovo.

Vedľa nás tečie pomerne mohutný potok Račková, z ktorého pijem. Je to príjemné osvieženie dodávajúce energiu. Po 20 minútach sa dostávame k rázcestiu Jamníckej a Račkovej doliny. Turistický smerovník tu ukazuje smery a ponúkané časy. Ako bonus je tu prístrešok, kde si na chvíľu sadneme a oddýchneme. Pre sebou máme ešte veľkú časť výstupu a mierne pošetrenie síl na neskôr nebude na škodu. Volíme odbočenie vpravo v podobe Račkovej doliny. Od teraz bude našim spoločníkom trasa žltej farby až na hrebeň slovensko-poľskej hranici. Kým sa tam dostaneme prejde ešte veľa času.

Masívna Račkova dolina

Kráčame od smerovníka a čoskoro po ľavej strane vidíme ďalšiu odbočku. Tentokrát má podobu zelenej farby a vedie na mohutný hrebeň Otrhancov. Túto trasu sme už v minulosti absolvovali. Išlo o náročný a dlhý prechod, takže sme radi, že tentokrát tam naše kroky nebudú smerovať. Pokračujeme „po žltej“ a ideme lesom. Všade je úplné ticho a pokoj. Toto sa mne osobne na Západných Tatrách veľmi páči. O niečo väčší kľud ako vo Vysokých Tatrách. Dlhé doliny a absencia komerčných prvkov odrádza mnohých návštevníkov. Tie prírodné krásy sú tu ale neopísateľné a treba ich zažiť aj za cenu vyššej námahy.

Vysokohorske-zapisky Rackovoudolinou na Klin

Ako vychádzame z lesa kocháme sa hrebeňmi po ľavej i pravej strane. Vľavo sa týčia Otrhance a vpravo kopce ako Ježová, či vzdialenejšia Nižná Bystrá. Oblačné počasie nám dovoľuje len obmedzené pohľady a dúfame, že neskôr sa polepší. Tempo máme v danej chvíli veľmi dobré, čo znamená, že by sme nemuseli byť v epicentre dažďových prehánok, ktoré hlásia na poobedie. Neustále sa kocháme a cítime sa ako v turistickom siedmom nebi. Dolina je známa svojou dĺžkou i veľmi miernym stúpaním. Pred nami sa začne zjavovať Koliba pod Klinom.

Stúpanie na slovensko-poľskú hranicu

Vysokohorske-zapisky Rackovoudolinou na Klin

Pri kolibe si urobíme väčšiu prestávku a čítame informačnú tabuľu na tomto mieste. Z nej sa dozvedáme o minulosti stavby i živote bačov a ich práci. Prekvapí nás informácia, že ide o najvyššie položenú kolibu na Slovensku. Jej výška predstavuje hodnotu 1 427 m n. m. Trochu zasnívame ako to tu vyzeralo v minulosti. Históriu pripomínajú i čierno-biele fotografie. Musel tu byť ťažký ale zároveň nádherný život. Čoskoro sa pobalíme a vyrazíme ďalej žltým značeným chodníkom. Pozeráme do mapy a vidíme, že onedlho budeme prechádzať okolo Račkovych plies. Na túto časť výstupu sa osobne veľmi teším.

Vysokohorske-zapisky Rackovoudolinou na Klin

Z diaľky už rozpoznávame plesá, aj napriek tomu, že je ich značná časť ešte pokrytá snehom a ľadom. Topiace sa ľady vytvárajú nádhernú krajinu, ktorú si zvečníme aj na fotografii. Od plies nastupuje náročnejšia časť dnešnej turistiky, keďže je pred nami prudké stúpanie. Krok za krokom teda ideme vyššie a odkrajujeme jeden výškový meter za druhým. Robíme si prestávky častejšie ako sme zvykli. Potíme sa ale zároveň vychutnávame pohľad na Račkovu dolinu. Ide o neuveriteľnú krásu. V diaľke pomaly vidíme smerovník označujúci príchod na hrebeň. To nám dodá ďalšiu energiu v postupe.

…pokračovanie v ďalej časti

Mapa územia

Mapa

Autor článku: Lukáš Paško