Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

7. 12. 2020Tip na výlet

Návštevu Bratislavy chceme využiť na prechádzku miestami, kde sme dlho neboli. Pôvodne sme zamýšľali zavítať do vzdialenejších častí Malých Karpát. Predpovede počasia na sobotu sú však nie veľmi priaznivé, a tak napokon meníme plány a zostávame verní bratislavským mestským lesom – lesoparku.

Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

Autom nemusíme ísť z Karlovej Vsi nikam ďaleko, prichádzame ku Červenému mostu, kde je parkovisko. Hoci je 9.45 hod, na naše prekvapenie je už takmer plné. Nuž, sme v Bratislave. Čoskoro zisťujeme, že je tu veľa predovšetkým rekreačných bežcov. Mnohí majú svojich psích miláčikov so sebou. Potom tu sú nadšenci pešej turistiky a nechýbajú ani tí najmenší. No a nesmiem zabudnúť na cyklistov, tých tu bolo tiež neúrekom, napriek pomerne chladnému počasiu. Nuž, zdá sa, že Bratislavčania športujú v každom počasí. Podmienky sú tu výborné. Asfaltová cesta v smere na Železnú studničku má príjemné prevýšenie, a ak ste trénovaní, zvládnete aj prudšie stúpanie na Kačín. Možností je veľa, a táto lokalita pre horský bicykel je naozaj ideálna. Ak sa rozhodnete ísť iba po asfaltových cestách, postačí cestný bicykel.

Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

Prichádzame na Partizánsku lúku. Máme v pláne prejsť cez Železnú studničku na Kačín a urobiť okruh. Je možné využiť aj autobusový spoj, my ideme pešo. Dlho sme tu neboli a ja si musím zvykať na množstvo ľudí. Najviac ich je v časti, kým prídeme ku Železnej studničke. Ideme po náučnom chodníku – vlastne na celej trase sme boli vždy na nejakom náučnom chodníku. To bolo pre nás príjemné zistenie a lákadlo, ak sa sem vyberiete s deťmi. Ideme Hornou Mlynskou dolinou pozdĺž rieke Vydrici, a potom prechádzame okolo jedinečného dielka – je ním mlyn na Vydrici, ktorý je známy verejnosti pod názvom Klepáč. Zakrátko sme na Železnej studničke.

Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

Tu odbočujeme po asfalte doľava a začíname mierne stúpať popri Malej Vydrici. Naokolo sú holé listnaté stromy a na zemi ich farebné popadané lístie – práve vrcholí jeseň.Na bukoch sú sem tam ešte neopadané hnedé listy. Je hmlisto, ale aj toto počasie má svoje čaro. Zádumčivá a melancholická atmosféra. Je nám jasné, že tentokrát má oskar dovolenku a žiadna modrá obloha so žltým jagavým slnkom sa konať nebude. To nám ale vôbec nevadí. Aj potôčik a zátišia na ňom sa nám páčia. Aj na tomto úseku sú lákadlá pre deti – tabule popisujúce živočíšstvo a nechýbavytesané drevené zvieratko, ako napríklad zajko, veverička, sova, líška, či salamandra škvrnitá. Niekde je aj menšia hojdačka. Na tomto úseku nie je takmer nikoho, väčšina ľudí zostala nižšie, a tak si v tejto časti trasy môžeme viac vychutnávať samotu. Krátko pred Kačínom sa zľava pripája asfaltová cesta s červenou značkou – po nej budeme pokračovať pri návrate.

Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

Prechádzame okolo Hájovne, a potom už prichádza známy Kačín. Krajom lúky prichádzame ku malému lesnému bufetu Lesanka. Sme radi, že je tu teraz cez víkend otvorené. Hoci máme termosku s čajom a aj jedlo v batohu, neodolávame a kupujeme si červené varené vínko, ktorým sa zahrievame. Chutí výborne a výborné sú aj pagáče z ponuky bufetu. Prichádzajú sem ďalší ľudia, aj s hudobnými nástrojmi, tak sa tu asi niečo chystá. Príjemne občerstvení sa vydávame na spiatočnú cestu po spomínanej červenej značke. Z nej odbočuje neskôr Malokarpatský vlastivedný náučný chodník končiaci v časti Podháj v Lamači. My ale zostávame stále na červenej značke.

Prechádzka na Kačín bratislavským lesoparkom

Stretávame zopár rodiniek, ktoré idú opačným smerom, aj mamičky s kočíkmi. Na našu radosť tu objavujeme Náučný chodník Karpatská včela, a to sa nám hodí – dcérka pripravuje školský projekt práve o včielkach. Tak si fotíme tabule s obrázkami a textom. Viac sa o tomto chodníku dočítate napríklad tu. Prichádzame na miesto zvané Klanec, kde cestu križuje žltá značka. Je tu zopár chát a potom začíname klesať do údolia a prichádzame k rybníkom pred Partizánskou lúkou. Nemusíme ísť po asfalte, červená značka vedie krajom lesa a privádza nás práve ku parkovisku. Tu sa náš okruh končí.

Bratislavské mestské lesy sú príjemnou rekreačnou zónou pre Bratislavčanov a tých, ktorí chcú tráviť voľný čas v prírode priamo v Bratislave. Pozitívne ma tu prekvapilo veľké množstvo športujúcich ľudí a množstvo lákadiel vo forme ihrísk, miest na opekanie, lavičiek, či náučných chodníkov. Aj na Kačíne je zóna pre športovanie, my sme sa zamerali skôr iba na turistiku, keďže s nami deti tentokrát neboli. Na svoje si tu prídu aj bežci, aj cyklisti, aj malé deti. Ak zavítate do Bratislavy a budete si chcieť vychutnať peknú prírodu, okolie Železnej studničky a Kačína je určite dobrou voľbou. Nezabudnite nakuknúť napríklad do mapy TM 127 Malých Karpát kam táto lokalita patrí.