Potulky Slovenským rajom

24. 05. 2019Tip na výlet

Jednou z raritných lokalít Slovenska vhodnou na turistiku počas horúceho leta je Slovenský raj. Zavítame do miest prielomu Hornádu, ktorý patrí zaslúžene medzi  tie najviac atraktívne miesta tejto lokality. Druhým miestom, ktoré navštívime cez Kláštornú roklinu bude Kláštorisko. Peší výlet začíname v Podlesku, Pre prístup sem možno trochu netradične použili z blízkej Spišskej Novej Vsi taxík, za ktorý sme zaplatili 13 Eur.

Pri Hrdle Hornádu sa platilo vstupné 1.50 eura na osobu. Poplatok predstavuje úhradu za použitie rebríkov, stúpačiek, reťazí, mostov, ktoré nás na trase čakajú. Dozvedeli sme sa, že Prielom Hornádu je obojstranný na turistiku, a že rokliny sa v Slovenskom raji dajú chodiť jedine smerom hore, opačný smer je zakázaný, sú vybudované iné trasy pre zostup. Prielom Hornádu je prístupný od roku 1974, kedy tu bol vybudovaný chodník aj s technickými pomôckami, ktoré si terén vyžaduje, aj s ohľadom na bezpečnosť turistov. Pohybujete sa tu v národnej prírodnej rezervácii. Na Hornáde je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lán, približne 320 metrov reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok. V období od 1.5. do 31.10. sa za vhodných podmienok, čo sa týka výšky hladiny Hornádu, dá rieka Hornád aj splavovať. Cena bola pred rokom 10 eur na osobu. Predbežná rezervácia na splav je možná po vyplnení formulára Predbežnej registrácie na splav.

Prielom Hornádu je unikátny, adrenalínový, najmä na kramliach, cez ktoré vidíte na hlbočinu pod sebou. Treba si dávať pozor na pošmyknutie. Na túto trasu, ale vlastne aj na tie ostatné v Slovenskom raji odporúčam voliť vysokú a pevnú vysokohorskú obuv, a nie nízke a premokavé tenisky. Skaly na chodníku vďaka vode môžu byť mokré alebo navlhnuté aj v lete. Počas prechodu máme šťastie a zazrieme aj dva člny, ktoré splavovali Hornád. Brehy sú tu miestami vysoké až 150 metrov, tak hlboko sa postupom času vymlelo koryto rieky.

Kláštorná roklina je vytvorená potokom prameniacim pod Kláštoriskom a ústiacim priamo do Hornádu. Známa bola už v minulosti, pre turistov ju však sprístupnili až v roku 1960. Prvým krokom sprístupnenia tejto zaujímavej tiesňavy bolo vybudovanie lanovej lávky pri ústí Kláštorskej rokliny do Hornádu. Táto bola postavená v rámci prvej etapy sprístupňovania Prielomu Hornádu. V rokline sme míňali dva krásne vodopády – Dúhový a Machový, v tom druhom bolo vody pomenej. Roklina nás milo prekvapila svojou divokosťou. Nebola núdza o popadané kmene a mŕtve drevo. Za to stúpanie do kopca to rozhodne stálo.  

 

 

Vychádzame roklinou na lúky, kde sme odmenení krásnymi výhľadmi na Vysoké Tatry.  Kláštorisko je stredisko turistiky, nachádzajúce na vo vnútri územia Národného Parku Slovenský raj. Prvá turistická útulňa tu bola postavená v roku 1923. Asi mnohí z vás vedia, že sa tu nachádzajú rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. st.  Odtiaľto pokračujeme po červenej turistickej značke na Letanovský mlyn. Cestou sa opäť naskytajú krásne výhľady na Vysoké Tatry a aj priľahlé dedinky na Spiši. Trasa je nenáročná, a v podstate nie je na nej už žiadne stúpanie. Pozdĺž chodníka je veľa malín, a tak ochutnávame.

 Letanovský mlyn je malá kotlinka, kde sa nachádza pár chát a malý bufet, ktorý je otvorený v letnej sezóne. Cena piva tu v minulom roku bola 2 Eurá za veľké pivo. Samozrejme, preteká tadiaľto Hornád a scenériu dotvára zrekonštruovaný kamenný Kartuziánsky most z konca 15.storočia. Cez tento most viedla kartuziánska cesta na Kláštorisko. Je tu veľká križovatka turistických trás.

 Výlet zakončujeme v malej obci Letanovce, kam pokračuje červená značka. Letanovce sú  jednou z možných vstupných, či výstupných brán národného parku Slovenský raj. Tu nastupujeme na osobný vláčik, ktorý nás odváža do okresnej Spišskej Novej Vsi.

Ak sa nebojíte drevených rebríkov, vody, ani pohľadov do hlbočiny, ak zvládnete kramle a technické pomôcky vo forme reťazí, a máte dosť silné ruky, proste, ak chcete prežiť jedinečný turistický zážitok a niečo nevšedné, určite zavítajte do Slovenského raja.