Osadami Dunajova v Javorníkoch

6. 05. 2021Novinky, Tip na výlet

Doposiaľ sme cez dolnokysuckú obec s nezvyčajným názvom Dunajov prechádzali väčšinou na bicykloch po cyklotrase, ktorá začína práve v Dunajove a smeruje odtiaľto popri rieke Kysucado blízkehoKrásna nad Kysucou.Tu je možné pokračovať do Oščadnice alebo odbočiť doprava do vedľajšej Bystrickej doliny. Pomerne chladná jar nám velí skôr turistikovať, ako bicyklovať. A tak zavítame za hranicu nášho okresu pozrieť si okolieosád Dunajovarozprestierajúcich sa za riekou Kysuca v Javorníkoch.

Auto nechávame zaparkované v briežku pri cintoríne. Je tu malá plocha. Pár metrov sa vraciame naspäť, ale iba po najbližšiu križovatku. Tu odbočujeme doprava hore po asfaltovej cestičke. Tá bynás mala zavieť na lúky ku Beľajkám. V stúpaní prechádzame povedľa novostavieb, ktoré majú moderný štýl. Ale sú tu aj pôvodné domčeky a na malom pozemku stojí napríklad samotný príves. Vychádza z neho pani – dávame sa s ňou do reči. Vraví, že hlásiadážď, ale my dúfame, že nezmokneme. Pokračujeme ďalej. Všímame si aj prázdnu voliéru. Ako posledná stojí pri chodníčku staršia hospodárska budova.

Ideme po neznačenej cestičke, ktorá sa mení na vyšlapaný chodníček. Všímame si kvitnúci podbeľ, aj v lesíku vidíme rozkvitnuté fialové kvietky, ktorých meno nepoznám. Za lesíkom vychádzame znova na lúky. Po pravej strane sa v údolí ukazuje horáreň Rakovka a vidíme aj zvážnice, ktoré sa využívajú na bicykel, ak sa chcete dostať napríklad na vyšší Chotárny kopec. Škoda, že v týchto miestach bol v pomerne veľkej miere vyťažený les. Výhodou je, že tento kopec s výškou tesne nad 900 metrov, ktorý je mimochodom najvyšším v katastri Dunajova, poskytuje pekné výhľady. Dajú sa tu vidieť až Roháče. Dnes je primračené a je opar. Okolo malej chatky vychádzame na lúčky, ktoré nás privádzajú v miernom stúpaní na lúky nad osadou Beľajky.

Tá je z druhej strany lúk. Sú tu dobre viditeľné medze, tie spevnňujú kde tu rozstrúsené kríky, ale aj borovice, či staré ovocné stromy. Veľmi sa nám tu páči, sú tu pekné výhľady na dolné Kysuce. Hádžeme deku na lúku a hodnú chvíľu piknikujeme neďaleko zelenej turistickej značky, ktorou by sme mohli pokračovať na spomínaný Chotárny kopec. Deti sa zabávajú s buzolou a mapou. Stretávame aj prvého pešieho turistu, ktorý prichádza zhora a aj jedného cyklistu, ktorý schádza lúkami dolu. Po oddychu sa rozhodujeme zostúpiť cez lúky viac napravo od našej výstupovej cestičky. Z lúk si obzeráme ešte zasneženú Malú Fatru a viac vľavo Veľkú Raču. Ideme tak, aby sme prechádzali cez osadu U Prpov. Nachádzame tu pekné chalúpky, chodníček sa vinie aj popri väčšej stodole a našu pozornosť púta pekný kamenný múrik. O efektných drevených plotoch ani nehovorím. Hornou cestičkou okolo stodoly vychádzame na lúčku, kde stojí krásny osamelý strom, ktorý má pravidelnú korunu.

Ešte len čaká, kým sa zazelená, už to nebude dlho trvať. Pod jeho konármi je  malá drevená lavička – miesto ako stvorené na rozjímanie. Za lúčkou na obzore je dolinka s Nižnými Vaňami a na vyššie stráňach sú lúky pod Vyšnými Vaňami, ktoré sú na hrebienku. O výlete do týchto miest ku rozhľadni na Hladkom vrchu sa dočítate v staršom článku tu. Druhou osadou, ktorou prechádzame, je osada U Mekyňov.

Domčeky upravené na chalupárenie sú veľmi vkusne upravené, na súkromnom pozemku je aj zaujímavý drevený mostík ponad potok. Pri vstupnej bránke je vytesaná malá bosorka s metlou a smerovník ku Chotárnemu kopcu. Vnútri si všímame pomerne veľký model vláčika s koľajnicami. Miesto ako stvorené na letné prázdniny. Za osadou sa napájame na cestičku, po ktorej sme ráno stúpali. Nad voliérou teraz stretávame aj malé stádo tmavých ovečiek, keď sa priblížime bližšie, tak utečú pred nami do lesa. Na ceste stretávame skupinky, ktoré tiež idú do prírody na prechádzku. Ani sa nenazdáme, a sme pri aute.

Okolie Dunajova bolo veľmi príjemné pre prechádzku, je vhodné pre všetkých. Ak sa neobávate stúpania do kopca, bez obáv môžete vybrať aj horský bicykel a obdivovať krásy zo sedla bicykla. Prevažne lúčny terén, ktorým sme išli, je na to úplne vhodný. Ku Beľajkám pod Chotárnym kopcom je možné zavítať aj z dedinky Ochodnica, viac v článku tu.  Roztrúsené vyššie položené osady U Prpov a U Mekyňov patriace ku Dunajovu, majú svoje čaro a cieľom môže byť iba ich samotná návšteva. 

Nech už sem zavítate z akejkoľvek strany, prajem Vám, aby ste tu zažili zaujímavé chvíle plné objavovania a radosti. My sme boli milo prekvapení.