Okolím Zborova nad Bystricou

15. 10. 2020Novinky, Tip na výlet

Obec Zborov nad Bystricou v Bystrickej doline je bezpochyby známa najmä bystrickou cyklomagistrálou, ktorá vedie katastrom aj tejto kysuckej obce. Známe sú aj vitráže umelca Vincenta Hložníka v miestnom farskom rímsko-katolíckom kostole.

My sme sem prišli za pešou turistikou. A kam máme namierené? Zo Zborova nad Bystricou sa vydávame ku novej vyhliadkovej veži, ktorá plní funkciu protipožiarnej monitorovacej činnosti. Stojí na Hladkom vrchu v Kysuckej vrchovine a jej poloha umožňuje monitorovať výraznú časť územia. Vyhliadková veža je sprístupnená pre verejnosť, a tak nám nič nebráni v jej návšteve. A ako sa k veži dostaneme? Pre prístup ku veži bola vyznačená nová zelená turistická značka, ktorá vedie z centra Zborova. V niektorých mapách ešte nie je ani zakreslená. My sa na turistickú značku napájame neďaleko centra pri spomínanom farskom kostole. Je tu bezplatné parkovisko – práve toto využívame na parkovanie.

Okolím Zborova nad Bystricou

Neďaleko parkoviska je most pre peších cez rieku Bystrica, ktorým prechádzame na druhú stranu pod horu ku cyklotrase. Tento krát nepokračujeme po cyklotrase, ale zelenou značkou začíname stúpať. Stúpame spočiatku lúkami. Je vidieť, že prírode začína čoraz viac kraľovať jeseň. Objavujú sa sfarbené listy briez a liesok a iných listnatých stromov. Výlet začíname v neskoršie popoludnie, ranné hmly už zmizli. Na našu radosť sa oblačné počasie začína meniť a cez oblaky čoraz viac presvecuje slniečko. Keďže je stúpanie pomerne šťavnaté, zakrátko sme zahriati a ja čoskoro ľutujem, že som si nevzala aj tričko s krátkymi rukávmi. Asi po dvadsiatich minútach prichádzame na čistinku, kde je ohradená lúčka. Pri ohrade míňame prameň vody, opodiaľ vo svahu stojí niekoľko chalúp.

Okolím Zborova nad Bystricou

Na borovici na súkromnom pozemku je zavesený tanier slúžiaci ako hojdačka. Dolu vidíme domčeky Zborova. Oproti cez údolie sa zvažujú svahy vedúce z Úpratiska. Hrebeňom vedie až ku chatám na Rači modrá turistická značka, dá sa na ňu napojiť zo žltej turistickej značky začínajúcej v Zborove. Ale späť ku našej trase. Nad chalúpkami je terén na kratšom úseku prudší. Ideme lesom, vedie nás úzky chodníček. Značenie je dobre viditeľné. V stúpaní prechádzame okolo menšej drevenej búdy. Potom vychádzame na bočný hrebienok, kde les ustupuje. Pozeráme sa na spomínané Úpratiská a dolu v údolí vidieť aj domčeky Zborova. Všade okolo nás sú vysoké žlté trávy, les tu bol vyťažený. Pri pohľade dozadu vľavo vidíme Krásno nad Kysucou a hrebeň, ktorým cez Hájnicu a Šľapkov prichádza ku rozhľadni aj červená turistická značka. Ukazuje sa vyššie položená osada U Šľapkov

Okolím Zborova nad Bystricou

Na obzore vzadu spoznávame aj siluetu Lysej hory. Hrebienkom chvíľu stúpame menej strmo. Je to neuveriteľné, ale slnko praží ako divé, sme v závetrí. Na záver, kým vyjdeme až na najvyšší bod našej trasy – Hladký vrch, sa stúpanie znova zvyšuje. Je tu aj starý posed na vrchu kmeňa s rebríkom. Nuž, ja by som si na rebrík netrúfla, veľmi pevne už nepôsobí. Fotíme si ho na pobavenie. Veža už nie je ďaleko, ale do poslednej chvíle sa ukrýva, je to proste hra na morál. Chodník je chvíľami úzky, po oboch stranách ho lemujú konáre stromov. Potom sa chodník vyrovnáva, a to už vidíme pred sebou odhalenú siluetu veže. Stihli sme to sem podľa písaného času – za hodinku. Okrem nás tu sú dvaja hríbari, ale zdá sa, že nemali šťastie na hríbarske úlovky – ich košíky sú okrem dvoch hríbov prázdne.

Okolím Zborova nad Bystricou

Vchádzame do úzkej veže a vychádzame po asi 30 schodoch kovovej konštrukcie pod strechu veže. Tesne pod strechou sú kamerové systémy, počuť aj pohyb kamier. Z jednej strany sú na stenách veže upevnené aj solárne panely. Je celkom dobrá viditeľnosť, pre nami je hrebeň Malej Fatry, potom vzdialenejšia Oravská Magura. Pod nami vidíme cyklotrasu smerujúcu ku Starej Bystrici, vidieť aj biely kostol. Vľavo dominuje Veľká Rača. Vpravo od Malej Fatry vidieť aj Ľadonhoru a Vreteň. Z našej prístupovej cesty vidíme iba posledné metre. Aj samotný Zborov je z uhla a z veže ho nevidieť. Rozkladáme si na tráve deku a posilňujeme sa. Hríbari už odišli a nikto iný sem zatiaľ neprišiel. Tak si vychutnávame chvíle samoty. Potom sa dávame na spiatočnú cestu. Na hrebienku stretávame dve mladé devy so psíkmi. Zostup nám trvá asi toľko, čo výstup. V strmších častiach sa neponáhľame, hrozí pošmyknutie. Ešte kde tu oberáme zrelé černice. Hľadáme aj hríby, ale nemáme šťastie, nachádzame len plávky, a tie nezbierame.

Výlet ku veži po trase zo Zborova nad Bystricou sa nám páčil, les sa tu striedal s lúkami a mali sme šťastie aj na pekné výhľady do okolia. Deťom sa páčilo okolie osady. Očakávali sme vyššiu náročnosť, akú chodník napokon mal. Zelená značka zo Zborova umožňuje dostať sa ku veži pomerne rýchlo v porovnaní s inými trasami, ktoré sú k dispozícii.