Okolím Oščadnice na Kalinový vrch

19. 11. 2020Novinky, Tip na výlet

Počas druhého víkendu celoplošného testovania nastáva konečne čas, keď svieti slnko, a tak sa tešíme na potulky miestami, kde sme ešte neboli. Vyberáme si okolie Oščadnice, presnejšie časť Lesostav, kde vo výške asi 400 metrov nad morom začíname. Auto sme zaparkovali pri reštaurácii Drevorubač.

Vydávame sa po modrej značke, ktorá by nás mala doviesť asi po 4 kilometroch pod Kalinový vrch, na miesto nazývané  Surovina. A prečo si vyberáme túto trasu? Po posune času sú už kratšie dni. Táto trasa vedie zo západu na východ, a tak by sme tu mali byť stále otvorení slnku a jeho lúčom. Ranné hmly už zmizli, niet po nich ani stopy, nad nami modrá obloha so žiariacim slnkom. Proste plechovo. Prechádzame krátkym blatistým úsekom so stromami, kam sa slnko prakticky nedostane, a vychádzame na lúky. Nie sme tu sami, je tu asi 500 kusové stádo oviec a neďaleko neho stretávame s veľkým dunčom aj miestneho pastiera.

Dávame sa s ním na chvíľu do reči, vraj sa už dlho ovečky vonku pásť nebudú. Lúkami vychádzame na vrch Kykula. V spätnom pohľade sa ukazujú Javorníky nasvietené slnkom – vidieť Vojtov vrch, či Chotárny kopec a pod nimi roztrúsené krásňanské osady. Lúku lemujú listnaté brezy, na časti z nich sú ešte žlté listy, ktoré majú v slnku zlatistú farbu.  Vyjdeme na briežok, potom ešte na druhý a ukazuje sa kruhový výhľad. Vidíme vyššie položenú časť rozťahanej Oščadnice, vľavo nad ňou Javorské, za našimi chrbtami je Čadca, vidíme aj miestne paneláky. Vpravo je hrebeň, na konci ktorého stojí medzi stromami rozhľadňa na Hladkom vrchu – je úplne nenápadná a na fotkách ju zbadám, až keď si ich doma poriadne zväčším. Vidíme aj druhú rozhľadňu U Jantov, tá sa na hrane hrebienka vyníma viac.

Z Kykule vidíme pred nami pokračujúci hrebeň, ktorý sa stáča doprava a pokračuje až na najvyššiu Veľkú Raču. Práve táto trasa sa používa ako dlhšia, ale scénericky veľmi pekná výstupová trasa na tento rozložitý kopec. Deti lákajú strieľne z obdobia vojny, teraz sú na nich okrem dier aj turistické a cyklistické značky. Chvíľku klesáme, a potom naberáme ďalšie výškové metre. Objavujeme ďalšie strieľne a aj tmavé trnky, ktoré už ošmahol mráz, a tak sú príjemne sladké – ich trpkosť sa stratila. Potom stúpame na kopček Rybonov. Nad Čadcou sa začínajú ukazovať už aj vyššie moravské kopčeky Kněhyně, Radhosť a Smrk – všetky sú vysoké nad tisíc metrov. Prichádzame na miesto, kde je značenie miestneho náučného chodníka krásňanskými osadami – chodník vedie ku osade Hackovci. Tá je skrytá v údolí pod hrebeňom.

Druhý smerovník patrí traverzu Kalinového vrchu. My pokračujeme po modrej značke ďalej. Mal by tu byť prístrešok, kde sa plánujeme najesť. A nemýlime sa – povedľa cesty čoskoro zbadáme pod stromom jeho siluetu. Sú tu aj stoly s lavicami a aj miesto na opekanie. V stojane je aj veľká mapa. Všímame si aj žltú značku z Oščadnice, ktorá je inou alternatívou, ako sa dá prísť na toto miesto. Páči sa nám tu.  Nie sme tu dlho sami – zdola z Oščadnice prichádza mimo značky skupinka – sú to dve rodinky s malými deťmi. Otec odbieha a za chvíľu vracia s drevom a začína sa opekačka. Vychádzam fotiť na lúku, aby mi nezavadzali stromy a obzerám si pohľad na vzdialené Beskydy. Áno, vidieť aj Lysú horu s vysielačom, viditeľnosť je naozaj veľmi dobrá. Aj tu sú ešte kde tu žlté brezy. Nebude trvať dlho a ich konáre zostanú holé.

Potom si pri prístrešku sadáme na korene veľkého stromu a zohrievame sa na slniečku. Manžel medzitým vychádza po širokej ceste na 805 metrov vysoký Kalinový vrch – výhľady sú z neho najmä na Veľkú Raču. Keď sú deti najedené a oddýchnuté, dávame sa na spiatočnú cestu. Na Kykuli si sadáme na lavičku a obzeráme výhľady. Ovečky sa pasú na svahoch povyše a už si nás vôbec nevšímajú. Stále svieti slnko.  – počas tejto túry sme si ho konečne poriadne užili. Je to dobrá trasa aj pre zimné obdobie. Deťom sa lúčne časti páčili. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sem zavítať na horskom alebo elektrickom bicykli.

Príďte si aj Vy obzrieť okolie Oščadnice. Táto trasa nám potvrdila, že tu nájdete trasy všetkých náročností a každý si tu nájde to svoje. Možnosti potuliek prírodou po turistických, či cyklistických cestách popisuje dôkladne mapa TM 101 Kysucké Beskydy – Veľká Rača, ktorú nájdete v našej ponuke.

Prajem šťastné návraty a veľa pekných zážitkov.