Poďme sa spolu pozrieť do okolia obce Ochodnice, ktorá sa nachádza na dolných Kysuciach. Dedinka je rozťahaná v bočnom údolí vedúcom od rieky Kysuca dohora povedľa potoka Ochodničanka. Ochodnica, kde je aj železničná zastávka, tak môže byť východiskom na turistické alebo aj cyklistické výlety, možností je tu naozaj veľa. V okolí sú lúky, ale aj ihličnaté lesy, či pasienky. Bohužiaľ, nájdu sa tu aj miesta, ktoré sú značne poznačené ťažbou dreva a les tu za posledné roky doslova zmizol pred očami. My sme si trasu vyberali tak, aby bola rozmanitá a pekná. Pýtate sa, kam smerovali naše kroky? Zavítali sme do jednej z historických kysuckých osád s názvom Beľajky. Viac sa o historických osadách dočítate tu.

Od železničnej stanice stúpame údolím mierne hore a parkujeme autom napravo za zákrutou pri miestnej Jednote, neďaleko kostola. Po rannej nedeľnej omši sa uvoľnilo miesto na parkovanie, čo nám akurát vyhovuje, cesty sú tu pomerne úzke. Obcou prechádza zelená turistická značka, ktorá smeruje vpravo na Chotárny kopec. My tento deň až také vysoké turistické ciele nemáme, pretože má byť pomerne teplo, a tak sa chystáme pozrieť si lúky a nižšie položenú osadu Beľajky. Budeme sa pohybovať v nadmorskej výške asi 650 metrov nad morom.

Stúpanie na trase je najväčšie na začiatku, keď vychádzame strmšie kamennou cestou pomedzi domčeky na lúky. Keďže bol jún bohatý na zrážky, tráva stihla už poriadne narásť, a ak bude skoro pokosená, bude možno toto leto ešte aj jej druhá kosba. Na niektorých miestach v tráve vidíme kvitnúce margarétky, či tmavoružové klinčeky alebo žlté iskerníky, či ďatelinu. V opačnom smere zelená značka vedie bočným údolím do vyššie položenej osady Podsuchá alebo Suchá, ktorej roztrúsené domčeky môžeme pozorovať pod hrebeňom. Malá vodná nádrž ležiaca v údolí pri panelovej ceste je úplne schovaná pod okolitými stromami, vôbec ju nevidieť. Ani sa mi nechce veriť , že tu je. Zrak sa nám zastaví aj na stádach ovečiek, ktorá sa tu aj teraz v nedeľu pasú.

Okolie Šerkova je poznačené ťažbou. Naša cestička hore je dobre viditeľná. Vo vyššie položených miestach sú lúky už pokosené a seno čaká na vysušenie. Za lúkami sa objavuje lesík, čomu sa tešíme, pretože nám prináša vytúžený dlhší chládok. Hoci je niečo po pol desiatej ráno, je veru poriadne teplo. Okrem chládku nás veľmi teší množstvo jahôd, ktoré vidíme popri ceste, a tak ich všetci ochutnávame. Jahody sú osviežujúce, ešte nie sú úplne sladké. Prechádzame zmiešaným lesom, ktorý neskôr prechádza do ihličnatého, okrem smrekov sa tu nájdu aj borovice. Najmä smreky sú riadne obsypané šiškami. Aj sa pozeráme pod stromy, či nenájdeme nejaké hríby, alebo nebodaj pravé dubáčiky, ale nemáme šťastie. Keď sa začne chodník pomaly vyrovnávať, prichádzame ku prvej chalúpke, ktorá stojí na pokraji lesa v zelenej džungli. Potom nás chodníček vedie ku poriadne vysokej lipe, ktorá je sčasti ukrytá medzi ostatnými stromami. Ak sa však poriadne zahľadíme dohora so zdvihnutými hlavy, zisťujeme, že je to veru majestátna lipa. Práve teraz je v plnom rozpuku, naplno tu cítiť omamnú lipovú vôňu a počuť bzučanie veľkého množstva včiel. Pod lipou je kríž a smerovník označujúci Beľajky.

Prechádzame chodníkom ku ďalším chalúpkam. Nie sme tu sami, sú tu chalupári. Pri chalúpkach sú aj staré ovocné stromy, pomedzi ktoré sa nám ukazujú prvé výhľady. Ochodnicu vidíme dolu v údolí. Vreteň, Poľana, Steny, či Ľadonhora dopĺňajú výhľady na Kysuckú vrchovinu. Za Kysuckou vrchovinou dominuje vyššia Malá Fatra – ukazujú sa Rozsutce a celý hrebeň s oboma Kriváňmi až po Suchý vrch. Pri jednej z dreveníc si všímame drevený plot ozdobený hrnčekmi obrátenými hore dnom. S toľkými sme veru ešte žiaden plot nevideli. Na posledných drevených koloch plota sú obrátené červené kahance. Žeby symbolika života? Ktovie… Chalúp je v osade iba zopár, ako to už na kysuckých osadách býva. Za osadou vychádzame znova na lúky. Aj tu vidíme ešte zopár starých ovocných stromov – sú tu rozložité hrušky. Skraja lesa si všímame chodník pokračujúci na Chotárny vrch.

Rozkladáme si deku pod veľkou starou hruškou tak, aby sme sedeli v osviežujúcom tieni. Osviežuje nás aj vetrík, ktorý tu fúka o dosť viac ako dolu v údolí. Dávame si občerstvenie a obzeráme si výhľady. Zakrátko prichádzajú od Dunajova cez lúky dvaja turisti, ktorí pokračujú v trase na Chotárny kopec. Pozdravíme sa, potom nám miznú medzi stromami. Práve nad Chotárnym kopcom je tmavá oblačnosť. Našťastie sa od nás vzďaľuje, a tak sa zdá, že nám zatiaľ žiaden dážď ani sľubované búrky nehrozia. Deti sa najedli a šantia na lúke. Máme aj lietajúce taniere a skákajúce gumené loptičky, len treba dávať pozor, aby sa navždy nestratili kdesi vo vysokej tráve. Lúky pokračujú smerom dolu ku Dunajovu, odkiaľ sa sem dá vyjsť po miestnych prešlapaných chodníčkoch.

Nechce sa nám veľmi odchádzať z týchto krásnych miest, ale čas pokročil. Na spiatočnej ceste odbiehame ku prameňu vody, kde pozorujeme malé žubrienky. Pod lipou sme sa zhlboka nadýchali krásnej vône a cez lúky, kde sme si ešte nazbierali malú kytičku farebných lúčnych kvetov, sme zbehli dolu ku autám. To pravé teplo nás čakalo až dolu na asfalte.
Trasa, ktorú sme prešli, je vhodná aj pre horský alebo elektrický bicykel a v zime pri dostatku snehu tu môžete vytiahnuť aj bežky. Tak hor sa spoznávať tieto zaujímavé končiny dolných Kysúc ! Okolie Kysúc vám pomôže objavovať aj naša mapa TM 101 Kysucké Beskydy – Veľká Rača.