Okolím Hybe na bicykloch

14. 10. 2021Novinky, Tip na výlet

Od domácich, u ktorých sme ubytovaní počas dovolenky na Liptove, dostávame tip na cyklistiku okolím Hybe. Tak sa vydávame do tejto obce v Liptovskej kotline, ktorá má v erbe banícke nástroje – čakan a motyku. Obec je známa aj svojím ochotníckym divadlom, ktorého história má viac ako 150 rokov – viac sa dočítate tu.  História Hybe sa začína v 13. storočí, keď toto mestečko vzniká na križovatke obchodných ciest z Liptova na Spiš.

Ako prvé sa rozhodujeme navštíviť miestne múzeum na hlavnej ceste, po ktorej prichádzame od Kráľovej Lehoty. Už nás tu čaká ochotný sprievodca.  Dozvedeli sme sa tu zaujímavosti o histórii Hybe, súčasťou múzea je aj pamätná izba spisovateľa Dobroslava Chrobáka. Páčia sa nám ukážky remesiel, ktoré boli typické pre tento región, vystavené odevy, či ukážky modrotlače. Milo nás prekvapuje aj hrnčiarska dielňa, kde sa konajú kurzy pre záujemcov. V časti informačného strediska si obzeráme publikácie, so sebou si berieme mapu cyklotrás Liptova a náučnú brožúrku o Hybickej tiesňave. Mohli by sme tu ešte tráviť aj viac času, ale čaká nás ešte cyklistika. Keď spomenieme, kam sa chystáme, tak nás sprievodca upozorňuje, že sa tu vyskytujú medvede. Nuž, tie sú už takmer všade, aj v Malých Karpatoch, takže táto informácia nás ani neprekvapuje.  Budeme ostražití. Autom sa presúvame ku námestiu, ešte sa fotíme pri známej soche Pacha – hybského zbojníka. Námestiu dominujú biele steny a veža mohutného evanjelického kostola, ktorý bol postavený v 30. rokoch 19. storočia.

Z pôvodného dreveného artikulárneho kostola bol do neho prenesený barokový oltár. Naša cyklotrasa začína v nadmorskej výške 691 m.n.m. pri smerovníku Hybe v jednom z rohov námestia. Všímame si, že na priečelí domu v záhrade je zaujímavý orloj. Jeho postavičky sú späté s touto obcou. Už je takmer obed, keď nasadáme na horské bicykle a vydávame sa po cyklotrase smerom ku spomínanej Hybickej tiesňave. Najprv smerujeme ku blízkej diaľnici D1, ktorej piliere zakrátko podchádzame. Je to zaujímavý pocit, keď je diaľnica nad našimi hlavami. Tento deň nám konečne praje počasie, je plný slnka už od rána. Po necelých 4 kilometroch prichádzame na Pňové. Tu v miernom stúpaní traverzujeme po ľavej strane kopček Gliaň a čoraz viac sa tešíme z krásnych pohľadov na západné Tatry po ľavej strane, ale aj na Kriváň a Vysoké Tatry.

A s kulisou hôr sú tu naozaj veľmi pekné scenérie hybských lúk a pasienkov. Na mnohých z nich sa suší pokosená tráva. Kriváň sa postupne vyslobodzuje zo zajatia bielych mrakov a napokon nám ukazuje aj svoj zakrivený vrchol. Viac vpravo vidíme dominantnú Končistú s nižšou Tupou a so sedlom pod Ostrvou, kadiaľ vedie tatranská magistrála. Dokonca vidíme aj sedlo Východnej železnej brány v tvare písmena V, ktorým sa dá prejsť zo Zlomiskovej doliny do Kačacej doliny na severnej strane Tatier. Stretávame cyklistov, ktorí idú v opačnom smere a predbiehame traktor. Potom začína prudšie krátke stúpanie ku Hybickej tiesňave. Prichádzame ku smerovníku Kundrátovo – sme vo výške takmer 900 metrov. Povedľa chodníka sú stromy a je to tu celkom pekná divočinka. Deti vyhlásili, že ďalej už nejdú a že sa už tešia na zjazd. Keďže sme deň predtým absolvovali na bicykloch náročnejší okruh cez Malužinský tajch, tak súhlasím. Kým mi oddychujeme, manžel vychádza na bicykli ešte kúsok ďalej, kde sa opäť ukáže výhľad.

Vľavo od cesty je drevený prístrešok a tabuľa Hybickej tiesňavy, ktorá je prírodnou pamiatkou. Tvorí ju nielen tok rieky Hybica, ale aj lúky, slatiny, či porasty borievok. Od cesty viac vpravo je krátka tiesňava s vysokými skalnými stenami. Na spiatočnej ceste si vychutnávame zjazd a scenérie ku Nízkym Tatrám. Zachádzame aj ku drevenému domčeku s veľkou borovicou, odkiaľ sú tiež pekné výhľady. Ak by sme od tiesňavy pokračovali až do Podbanského, cyklotrasa sa vracia do Hybe cez Liptovskú Kokavu. Časť medzi Liptovskou Kokavou a Podbanským sme si na bicykloch prešli pred dvoma rokmi – článok je tu. Kým dáme bicykle na nosič, ja si ešte popri hlavnej ceste obzerám typickú výstavbu domčekov pre túto oblasť. Ponad strechy trčí veža katolíckeho kostola.

Hybe a jej okolie si Vás podmania svojou krásou, sú tu lúky, lesy a tomu všetkému dominujú krásne výhľady na členité Západné a Vysoké Tatry. Aj tento výlet nám potvrdil, že na Liptove je stále čo objavovať – aj na bicykli.