Obnovený Domček Horskej služby na Čertovici opäť slúži turistom

20. 06. 2018Novinky

Ak ste pravidelnými či občasnými návštevníkmi Nízkych Tatier, máme pre vás dobrú správu. Na hrebeni pribudla ďalšia možnosť, kam sa uchýliť na noc, ak nemáte plán alebo chuť spať pod širákom. Na známej Čertovici totiž práve počas uplynulého víkendu otvorili Domček Horskej služby..

Turistická ubytovňa, ktorá by opäť mala byť aj miestom pre záchranárov, ožila po niekoľkých rokoch nečinnosti vďaka dobrovoľným nadšencom a milovníkom nízkotatranských hôr z občianskeho združenia Horské spoločenstvo. Stojí na liptovskej strane sedla, neďaleko motorestu.

„Domček Horskej služby bola pôvodne záchranná stanica, ktorú vybudovali v roku 1968,“ vysvetľuje správca Marek Šurina. „Odvtedy tu bola stála služba, v ktorej sa striedali posádky zo severu aj z juhu Nízkych Tatier. Potrební boli najmä v zimnej sezóne, keď bol v prevádzke lyžiarsky vlek. V roku 2002 sa Horská služba rozdelila na štátnu a dobrovoľnú a ako keby sa stratila koncepcia týchto staníc. Prevádzka mnohých začala stagnovať a práve z tejto, na Čertovici, napokon dobrovoľná horská služba odišla úplne. Nejaký čas tu boli v prenájme štátni záchranári, ale napokon sa aj tí odsťahovali. Štyri roky si potom domček prenajímala súkromná osoba, ktorá však k nemu asi nemala nejaký vzťah, lebo tu nič neurobila. Ja som to tu zobral pred rokom a dohodli sme sa, že to opravím a urobím z toho niečo užitočné pre turistov.“

Po roku práce sa dvere konečne otvorili pre verejnosť, ktorá v jednoposchodovom domčeku nájde štyri vynovené izby a spolu dvadsať postelí. Variť sa dá v turistickej kuchynke, umyť a osprchovať v dvoch kúpeľniach s WC, nechýba ani sušiareň. Jedna miestnosť je pripravená pre záchranárov, ktorým by mala v službe poskytnúť plnohodnotné zázemie.