Poďme sa pozrieť na novú netradičnú rozhľadňu Devínska Kobyla, ktorá v uplynulom roku pribudla v lokalite Bratislavy nad mestskou časťou Devínska Nová Ves. Hoci je momentálne vzhľadom na epidemiologické obmedzenia dostupná iba Bratislavčanom (v rámci okresu), keď tieto dočasné obmedzenia skončia, prístup ku nej sa opätovne rozšíri aj pre turistov z iných regiónov a častí Slovenska.

Kde rozhľadňa stojí? Ako napovedá názov, miesto jej patrí na dominantnom vrchu Malých Karpát – Devínskej Kobyle, ktorej zalesnený masív sa vypína do výšky nad 500 metrov nad morom priamo nad hradom Devín pri sútoku riek Dunaj a Morava. Keďže bezprostredné okolie Kobyly je nízkej nadmorskej výšky a prevažne rovinaté, tieto miesta prirodzene ponúkajú výhľad.

Tí skoršie narodení si pravdepodobne pamätajú, že najvyššie miesta na Devínskej Kobyle počas socializmu patrili do priestorov bývalej protilietadlovej raketovej základne, ktorá slúžila na ochranu vzdušného priestoru Bratislavy. Bežný človek sem nemal prístup a prírodné krásy turisti obdivovali z blízkych miest mimo lokality základne. Po novembri 1989 sa doba zmenila, pôsobenie armády sa neskôr ukončilo. Na mieste starej vojenskej rozhľadne v pomerne krátkej dobe od jari 2020 vyrástlo nové pôsobivé architektonické dielko.
Ako sľúbili autori, nevšedný tvar rozhľadne pripomína štíhle telo modlivky zelenej. Myslím, že autorom sa to celkom pekne podarilo, a modlivku tu návštevník naozaj vidí. Farbou sa od modlivky líši, nemá zelenú farbu, ale jej farba je žiarivo biela. Vďaka nej sa stavba celkom pekne vyníma nad okolitým lesom, či oproti modrej oblohe. My sme nad les týčiacu sa rozhľadňu pozorovali od Dunaja neďaleko hradu Devín.

Na rozdiel od predchádzajúcej starej rozhľadne, táto už svojou výškou presahuje okolitú vegetáciu a stromy. A tak, ak vyjdete hore po 112 schodoch až na najvyššiu tretiu vyhliadkovú plošinu, máte zaručený 360 stupňový výhľad z výšky takmer 22 metrov. Rozhľadňa stojí na území Slovenska, ale pri dobrom počasí stadiaľto nahliadnete aj na tri susedné štáty – Česko, Maďarsko, či najbližšie Rakúsko. Symbolicky tieto tri susedné štáty predstavujú jednotlivé prepojené vyhliadkové plošiny.

Nová rozhľadňa je pod správou Devínskej Novej Vsi, prístupná bezplatne a bez otváracích hodín. O tom, že láka návštevníkov, sme sa presvedčili počas vianočných sviatkov, keď to tu doslova pukalo vo švíkoch. Vyšli sme sem po červenej turistickej značke od Dúbravskej hlavice (v budúcnosti by mala priamo až ku rozhľadni viesť turistická značka). Keďže sa dá prísť z Dúbravky aj autom, ľudia to masívne využívali a áut tu stálo v dlhočiznom rade naozaj neúrekom. Ale beriem to tak, že v medzivianočnom období je toto jav mnohých zaujímavých bratislavských lokalít.

Oplatilo sa, kruhový výhľad z plošiny je naozaj jedinečný. Čo ponúka? Pri dobrej viditeľnosti by ste mohli z rozhľadne, ale aj z iných lokalít Devínskej Kobyly, vidieť vyššie alpské vrchy ako napríklad Schneeberg a Rax. My sme to šťastie nemali, a tak sme si obzerali za hradom Devín na rakúskej strane Národný park Dunajské luhy a vystupujúci hrebeň Hundsheimer Bergu a Königswarte, kde stojí staršia rozhľadňa. Za kopčekmi sa ukazovala hladina Neziderského jazera. Pri vynikajúcej dohľadnosti by sme mohli vidieť aj Zobor nad Nitrou – kopček viditeľný aj z niektorých malokarpatských výhľadových miest. Viac vľavo vidíme bratislavské mestské časti Dúbravka a Lamač, či vyššie položené Kramáre. Nechýba ani dominanta Bratislavy nad bratislavským lesoparkom – Kamzík. Smerom ku Záhoriu sú v zime dobre viditeľné na zalesnenom svahu zrúcaniny hradu Pajštún a pod ním obytné časti Záhorskej Bystrice, Marianky, či Stupavy. Zo vzdialenejších Malých Karpát vytŕča vyšší kopček patriaci Vysokej. Z Českej Republiky môžete vidieť Pavlovské vrchy, ktoré sú pri Mikulove, ale my sme ich pre väčší opar nevideli. Zato sme pekne videli na rakúskej strane za kľukatiacou sa riečkou Morava známy zámok Schloss Hof, dedinku Marchegg, nechýbal ani cyklomost cez rieku Morava a pohľad na spomínanú Devínsku Novú Ves. Ale nechcem popisovať výhľad podrobne. Najlepšie urobíte, ak sa na toto miesto vyberiete, je viacero možností prístupu, či už z Devína, Devínskej Novej Vsi, spomínanej Dúbravky alebo aj dlhšou trasou z Dlhých Dielov, či z časti Kútiky patriacej ku Karlovej Vsi. Tieto varianty turistického alebo aj cyklistického prístupu ku rozhľadni, nájdete v mape popisujúce južné časti Malých Karpát. Ak si chcete široké výhľady obzrieť naozaj detailne alebo zistiť, kde stojí váš domček, nezabudnite si so sebou zobrať ďalekohľad. A ešte jedno upozornenie – Záhorie ako aj lokalita Devínskej Kobyly je známa svojím vetrom, ktoré Vás tu môže prekvapiť. My sme tu mali riadne veterno.
Uvidíme, čo nové pribudne v budúcnosti v revitalizácii bezprostredného okolia rozhľadne.