Ďalšia aktualizovaná mapa VKÚ Harmanec je na svete TM 146 Krupinská planina – Veľký Krtíš. Okrem turistických trás v nej nájdete samozrejme aj trasy určené cyklistom. Nezabudnite si na výlet pribaliť aj našu mapu, ktorá vám ukáže správny smer.
Plochý či len mierne zvlnený reliéf, akým je aj opisované územie, zvyčajne nebýva husto popretkávaný turistickými chodníkmi. Tak je to aj na Krupinskej planine. Avšak aj tu sa nájdu cestičky, ktoré nás zavedú k prírodným aj kultúrnym zaujímavostiam. Takou je napríklad aj trasa z Hrušova na hrad Čabraď. Patrí medzi stredne dlhé a stredne náročné trasy, preto je značená modrou farbou. Je dlhá vyše dvanásť kilometrov a len minimálne prevýšená. Úvod trasy sa zhoduje aj s trasou Náučného chodníka Hrušov. Trasa severného okruhu a modrej turistickej značky vedie z obce Hrušov na Prašný vrch, ktorý je najvyšším bodom trasy. Práve tu sa končí náučný chodník. Stojí tu pätnásťmetrová rozhľadňa ponúkajúca nádherný kruhový výhľad na pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Vtáčnik, ale aj na Čertov vrch vo vzdialených Malých Karpatoch a čiastočne aj na Nízke Tatry. Cestou na Prašný vrch môžeme odbočiť k miestnej kalvárii, odkiaľ je tiež krásny výhľad na dedinu. Z Prašného vrchu zostúpime cez lúku a les k osade Krížne cesty a striedavocez osady, polia a lesy až po hrad Čabraď. Vypína sa nad obcou Čabradský Vrbovok, odkiaľ vedie aj najrýchlejšia prístupová cesta. Hrad, kedysi nazývaný podľa blízkej riečky aj Litava, patril do skupiny stredovekých hradov, postavených na ochranu ciest vedúcich k banským mestám. Najzaujímavejším bodom modrej trasy je hrad Modrý kameň. Samotný prístup na hrad nie je vôbec náročný, keďže sa nachádza priamo v druhom najmenšom meste Slovenska s rovnakým názvom. Turistickou lahôdkou je aj nádherný kruhový výhľad z rozhľadne na Opavskej hore nad obcou Opava. Dvadsaťmetrov vysokú šesťposchodovú drevenú vežu dokončili v roku 2014. Pri dobrej viditeľnosti z nej vidieť maďarské pohoria od Bukových vrchov cez Mátru a Cserhát až po Pilišské vrchy nad Ostrihomom. Od juhozápadu potom nasledujú slovenské kopce – cez Chrbát pri Hurbanove, nitriansky Zobor, Veľký Inovec, Sitno, Vtáčnik, Smrekov, Rakytov a za ideálnych podmienok je možné vidieť aj všetky hlavné štíty Vysokých Tatier a o niečo východnejšie aj Kráľovu hoľu. Všetko toto a ešte omnoho viac nájdete v našej mape TM 146 – Krupinská planina – Veľký Krtíš.
S turistickou mapou VKÚ TM 146 – Krupinská planina – Veľký Krtíš sa určite nestratíte!
Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …
Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 146 – Krupinská planina – Veľký Krtíš vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.
Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 146 (TM 146), toto je jej druhé vydanie.
Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.
Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.
Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>
S našimi mapami sa nestratíte!