NOVINKA! TM 144 Bodvianska pahorkatina – Rimavská kotlina

16. 08. 2022Aktualizované mapy, Novinky

Ďalšia aktualizovaná mapa VKÚ Harmanec je dostupná pre všetkých turistov TM 144 Bodvianska pahorkatina – Rimavská kotlina. Okrem turistických trás v nej nájdete samozrejme aj trasy určené cyklistom. Nezabudnite si na výlet pribaliť aj našu mapu, ktorá vám ukáže správny smer.

Bodvianska pahorkatina a Rimavská kotlina, inými slovami okolie Rimavskej Soboty a Tornale sa mnohým turistom môže zdať ako málo atraktívne územie. No tí skúsenejší vedia, že opak je pravdou. Nenájdete tu síce náročné turistické trasy či výhľady na strmé štíty, no i tak má tento kraj možností na spoznávanie viac než dosť. Zobrazené územie leží v južnej časti regiónov Gemer a Malohont. V západnej časti územia pri hraniciach s Maďarskom krajine dominujú nádherné lesy a dolinky Cerovej vrchoviny. V severovýchodnej časti do zobrazeného územia zasahujú aj najjužnejšie planiny Slovenského krasu. Teplé podnebie južného Slovenska láka relaxovať pri vode, na čo je v regióne hneď niekoľko možností. Mierne zvlnený terén je ako stvorený na spoznávanie regiónu zo sedla bicykla. Región má bohatú históriu, ale nachádza sa tu aj množstvo unikátov, ktoré nenájdete nikde inde. Poďte ich spolu z touto mapou spoznať. Územím mapy prechádza aj jedna z turistických magistrál – Chodník Márie Széchy. Mária Széchy bola manželka pána hradu Muráň, grófa Františka Wesselényiho. Pre jej krásu ju volali aj „Muránska Venuša“. Červeno značený chodník spája hrad Muráň a Fiľakovský hrad, s ktorým je taktiež spätá časť jej života.  Na zobrazenom území prechádza severo-južným smerom cez obec Horné Zahorany v okrese Rimavská Sobota a smeruje k Pokoradzským jazierkam neďaleko Vyšnej Pokoradze, mestskej časti Rimavskej Soboty. Pokoradzské jazierka sú mimoriadne zaujímavou prírodnou lokalitou. Tunajšie močiare sú domovom vzácnej fauny a flóry. Neďaleko sa nachádza aj nevšedný skalný útvar „Kamenný Janko“.  Z vyhliadky pri balvane sa otvárajú nádherné scenérie na rozľahlú juhoslovenskú kotlinu. Južným smerom trasa pokračuje do okresného mesta. Odtiaľ sa súbežne s cyklotrasou po mierne zvlnenom teréne vydáva k vodnej nádrži Kurinec, kde sa stáča na západ. V neďalekej Dúžave opúšťa územie mapy a smeruje na Veľký Bučeň v Cerovej vrchovine.

S turistickou mapou VKÚ TM 144 Bodvianska pahorkatina – Rimavská kotlina môžete objavovať krásy tohto regiónu.

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa  VKÚ TM 144 Bodvianska pahorkatina – Rimavská kotlina  vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 144 (TM 144), toto je jej tretie vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!