NOVINKA! TM 121 Veľká Fatra

17. 09. 2021Aktualizované mapy, Novinky

Jedna z najobľúbenjších turistkých máp TM 121 Veľká Fatra sa dočkala svoje už 9. aktualizáci.e Okrem turistických trás v nej samozrejme nájdete aj trasy určené cyklistom. Turistická mapa VKÚ Harmanec je vybavenie na turistiku, ktoré vám nesmie chýbať vo vašom batohu.

TM 153

Územie Veľkej Fatry patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria, ktoré si zachovali mnohotvárne a málo narušené prírodné prostredie. Masív sa tiahne severojužným smerom a jeho atraktivitu zvyšuje priama nadväznosť na južnú a juhozápadnú časť Starohorských vrchov a západnú časť Národného parku Nízke Tatry. Na severozápade územie susedí s Národným parkom Malá Fatra.  Doteraz bolo vo Veľkej Fatre objavených niekoľko desiatok jaskýň.Verejnosti prístupná je však len jedna – Harmanecká jaskyňa. Je jednou z najkrajších slovenských jaskýň. Bohatá snehobiela kvapľová výzdoba, rozsiahle dómy, mohutné stenové vodopády či priezračné jazierka učarujú každému návštevníkovi. Ideálnym spôsobom, ako spoznať Veľkú Fatru, je prejsť sa po niektorom z turistických chodníkov, ktoré vedú k tým najzaujímavejším zákutiam. Prudké stúpania a klesania na niektorých turistických značených trasách sú vhodné skôr pre zdatnejších turistov. Nájdu sa však aj menej náročné trasy, ktoré sú veľmi obľúbené aj medzi menej zdatnými turistami. Skrátka „všehochuť“. Veľkú Fatru pretína najvýznamnejšia slovenská turistická magistrála Cesta hrdinov SNP. Veľkou Fatrou prechádza od sedla Malý Šturec cez Krížnu, Veľký Šturec, vrch Zvolen a cez Donovaly pokračuje na Kozí chrbát a ďalej do Nízkych Tatier. juhu na sever smerom Veľkú Fatru pretína 49 kilometrov dlhá Veľkofatranská magistrála. Vedie najkrajšími zákutiami hlavného hrebeňa od dominantnej Krížnej (1 574 m n. m.) cez najvyšší vrch Ostredok (1 596 m n. m.), Ploskú a Chatu pod Borišovom, Jarabinu, Kľak a popri Kope až do obce Ľubochňa na severe pohoria. Na Ploskej sa hlavný hrebeň delí na turčiansku a liptovskú vetvu. Veľkofatranská magistrála
pokračuje turčianskou vetvou. Ak sa však na Ploskej vyberieme na východ po zelenej, dostaneme sa na liptovskú vetvu, ktorá pokračuje smerom na Čierny kameň, Minčol, Rakytov, Skalnú Alpu, Malú Smrekovicu do Nižného Šiprunského sedla, kde sa trasa opäť rozvetvuje na ďalšie smery. Magistrála od Krížnej cez Ploskú po neďaleký Čierny kameň (prezývaný aj perla Veľkej Fatry) patrí k najkrajším túram vo Veľkej Fatre. Ešte mnoho viac zaujímavých miest na návštevu nájdete v našej mape TM 121 Veľká Fatra.

TM 9 Male Karpaty Juh

S turistickou mapou TM 121 Veľká Fatra sa určite nestratíte!

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 121 Veľká Fatra vychádza v mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

tm121_velka_fatra

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 121 (TM 121), toto je jej deviate vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!