NOVINKA! TM 104 Čergov

9. 02. 2022Aktualizované mapy, Novinky

Ďalšou novoaktualizovanou mapou VKÚ Harmanec je TM 104 Čergov. Okrem turistických trás v nej samozrejme nájdete aj trasy určené cyklistom.

Ak ste milovníkmi nenarušenej prírody, ľudoprázdnych turistických chodníkov a čerstvého horského vzduchu, v Čergove ste na správnej adrese. Úplné ticho, len šum vetra medzi listami stromov a prekrásne ďaleké výhľady robia z Čergova raj pre turistov, ktorých už nebaví čakať v rade na rebríky či tlačiť sa s desiatkami turistov na vrchole. Jednoducho sa vydať na výlet iba so svojimi myšlienkami, odreagovať sa od všedných starostí a tešiť sa kráse prírody tam, kde líšky dávajú dobrú noc. Čergov pôsobí skromne, netýči sa do výšin, nepýši sa názvami ako národný park, či chránená krajinná oblasť. Až by sa zdalo, že pre turistov žiadne prekvapenie neskrýva. Nie je to však pravda. Okrem prekrásnych lesov, božských výhľadov či mimoriadne pestrej fauny a flóry ukrýva aj vzácne kultúrne pamiatky v podobe zrúcanín stredovekých hradov či romantických drevených kostolíkov, dokonca niektorých zapísaných aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ako návštevník nájdete v Čergove skutočne mnoho. Ak máte radi odľahlejšie miesta, pokoj v prírode a radi obdivujete krásy prírody, Čergov vás určite očarí. Nenájdete tu stovky kilometrov turistických chodníkov či hustú sieť cyklotrás prepchatých turistami. Nájdete tu však čistý vzduch, prekrásnu prírodu a nekonečný pokoj, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe čím ďalej, tým viac vyhľadávaný. Okrem klasických turistických značených trás vás Čergovom prevedie aj niekoľko cyklotrás či lyžiarskych trás, ktoré vám priblížia rôzne zaujímavosti tohto nepoznaného regiónu, ako aj pripomenú potrebu ochrany prírody v nedotknutých oblastiach, medzi ktoré Čergov jednoznačne patrí. Jednoznačne najnavštevovanejším vrcholom Čergova je jeho najvyšší vrch Minčol. Nachádza sa na hranici okresov Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Je významným turistickým bodom a stretávajú sa na ňom značené trasy všetkých farieb. Obľúbeným cieľom (či zastávkou) turistov je rozhľadňa Žobrák neďaleko rovnomenného vrchu vo východnej časti pohoria. Čergov nie je výnimočný len úchvatnou a nedotknutou prírodou plnou božského pokoja. Výnimočný je aj starobylými hradmi a malebnými drevenými kostolmi. Ak chcete mať hrady a drevené kostoly za sebou „jedným ťahom“, zamierte do okolia Hanigoviec. Na zoznam známejších hradov v Šariši sa v poslednom čase dostal Nový hrad, medzi miestnymi známy aj ako Hanigovský hrad. Čergov a jeho okolie je naozajstným klenotom slovenskej prírody, ktorého krásu môžete spoznať aj vy. Vydajte sa spoznať nádheru a majestátnosť týchto hôr, ktorých pokoj a ticho láka už oddávna.

S turistickou mapou VKÚ TM 104 Čergov sa určite nestratíte!

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 104 Čergov vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 104 (TM 104), toto je jej šieste vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!