NOVINKA! Strážovské vrchy – Trenčianske Teplice

15. 02. 2022Aktualizované mapy, Novinky

Aktualizovali sme pre vás mapu v mierke 1 : 50 000, a to konkrétne TM 119 – Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice. Okrem turistických trás v nej samozrejme nájdete aj trasy určené cyklistom. Turistická mapa VKÚ je vybavenie na turistiku, či len prechádzku, ktoré vám nesmie chýbať vo vašom batohu.

slanske vrchy

Územie stredného Považia patrí medzi najfrekventovanejšie komunikačné koridory na Slovensku. Turisticky atraktívne sú kultúrno-historické mestá, napríklad Ilava, jedinečné vidiecke sídla ako napríklad Čičmany a kúpeľné strediská – Trenčianske Teplice. Správnymi centrami sú Trenčín, Prievidza a Považská Bystrica. Tranzitná poloha zohráva v ekonomike územia významnú rolu, územie má potenciál pre pešiu turistiku, cykloturistiku, poľovníctvo, kúpeľníctvo a poznávacie aktivity.

Ak ste milovníkmi neporušenej prírody plnej bizarných skál, malebných dolín a čerstvého horského vzduchu, v Strážovských vrchoch ste na správnej adrese.  Jedinečné prírodné bohatstvo sa však ukrýva aj v podzemí Strážovských vrchov. Liečivá sírna termálna voda a romantické prostredie horských lesov stoja za vznikom jedných z najstarších a najvyhľadávanejších kúpeľov na Slovensku – Kúpeľov Trenčianske Teplice. Ideálnym spôsobom, ako spoznať nepoznané, je prejsť sa po niektorom z turistických chodníkov, ktoré vás dovedú k tým najzaujímavejším zákutiam. Prudké stúpania a klesania na niektorých turistických značených trasách sú vhodné skôr pre zdatnejších turistov. Nájdu sa však aj menej náročné trasy, ktoré sú aj medzi menej zdatnými turistami veľmi obľúbené. Skrátka, „všehochuť“. Strážovské vrchy pretína najvýznamnejšia slovenská turistická magistrála – Cesta hrdinov SNP. Medzi najobľúbenejšie turistické trasy jednoznačne patria výstupy na Strážov, Vápeč, Omšenskú Babu či Rokoš. Najvýznamnejšou krajinnou dominantou regiónu je skalnatý vrch Strážov – najvyšší vrch Strážovských vrchov. Najľahšie je dostupný po červenej magistrále z malebných obcí Zliechov a Čičmany. Mohutné bralá vrchu Vápeč (956 m n. m.) sú dostupné z Hornej Poruby alebo od známej Chaty Homôlka – centra letnej i zimnej turistiky. Zo skalných vrcholov sa vám naskytnú brilantné pohľady na široké okolie.
Neďaleko Trenčianskych Teplíc sa nad obcou Omšenie vypína Omšenská Baba (668 m n. m.), vďaka svojmu tvaru prezývaná aj „považský Matterhorn“. Priamo z Omšenia síce značený chodník nevedie, no stredne náročným terénom vedie na Omšenskú Babu Cesta hrdinov SNP z Trenčianskych Teplíc a z Hornej Poruby. Keďže je tento vrch výraznou krajinnou dominantou, taktiež sa z neho naskytajú úžasné ďaleké výhľady. Obľúbeným cieľom v južnej časti Strážovských vrchov je vrch Rokoš. 

Strážovské vrchy sú naozajstným klenotom slovenskej prírody, ich krásu môžete spoznať aj vy. Vydajte sa spoznať nádheru a majestátnosť týchto hôr, ktorých pokoj a ticho láka už oddávna. Táto mapa bude vaším skvelým spoločníkom.

 

slanske vrchy

S turistickou mapou VKÚ TM 119 – Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice sa určite nestratíte!

Mapa prešla úplnou aktualizáciou. Turistický obsah bol aktualizovaný priamo v teréne, všetky údaje o trasách a časoch boli aktualizované a kontrolované Klubom Slovenských turistov (KST) a na aktualizácii cyklotrás participoval Slovenský cykloklub (SCK). Mapa má tiež novú, krajšiu obálku, doplňujúce informácie …

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 119 – Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice vychádza vmierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s časovými údajmi, zimné športy, GPS súradnice v sieti WGS 84.

slanske vrchy

Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 119 (TM 119), toto je jej siedme vydanie.

Mapa je v praktickom plastovom obale, ktorý sme zachovali, ako aj päť jazyčné popisky. Na mape sme samozrejme spolupracovali s Klubom Slovenských turistov (KST) a so Slovenským cykloklubom (SCK). Obe organizácie dodávajú pre VKÚ aktuálne údaje o trasách a časoch. Okrem toho zohrávajú svoju významnú úlohu aj pri konečnej výstupnej korekcii pred tlačou.

Vďaka týmto spoluprácam pri aktualizáciách pre vás tvoríme tieto najpresnejšie turistické mapy.

Nové vydanie mapy sa začína distribuovať. Zakúpiť si ju môžete online v našom e-shope >>

S našimi mapami sa nestratíte!