Nízkotatranská kráľovná privítala VKÚ výstup aj malú slávnosť

8. 10. 2019Novinky

Po úspešnej vlaňajšej premiére napísal VKÚ výstup na Kráľovu hoľu do histórie turistiky na Slovensku svoju druhú kapitolu. Tento rok počasie ukrylo kráľovnú nízkotatranských vrcholov pod bielu čiapku mrakov a predpoveď sľubovala, že z nich výdatne zaprší. Stovku turistov, ktorí ráno postupne prišli do „základného tábora“ v aeráli šumiackej základnej školy, to však neodradilo. Práve naopak. Povedali si, že keď sa majestátna krása Kráľovej hole nedá obdivovať z diaľky, idú si ju pozrieť pekne zblízka.

Organizátori prirpavili pre účastníkov 2. ročníka opäť malé darčeky. Okrem novotou voňajúcej mapy aj populárny gumovký náramok, ale predovšetkým výstupovú kartičku, do ktorej každý účastník získal dve pamätné pečiatky: jednu z miesta štartu/cieľa, druhú z chladného, veterného, ale o to viac zaslúženého vrcholu.

Príroda napokon dopriala 2. ročníku VKÚ výstupu na Kráľovu hoľu toľko priazne, koľko jej jeseň, neodbytne sa hlásiaca o slovo, dovolila. Dva kotle rozvoniavajúceho gulášu spokojne bublali a vítali postupne sa vracajúcich účastníkov. S nimi prišiel aj sľubovaný dážď, pred ktorým však každý našiel suché miesto pod strechou priestranného pódia. Komfortu výrazne pomohli otvorené priestory školy s toaletami a teplou vodou pre tých, ktorí ich potrebovali – vďaka priazni a podpore samosprávy Šumiaca na čele so starostkou Jarmilou Gordanovou.

.

Sympatická a energická hlava obce potom urobila ešte jedno krásne gesto a stala sa krstnou mamou celej kolekcie najnovších turistických máp VKÚ Harmanec.  „Som veľmi potešená aj poctená. Šumiac je dedinka, ktorá má svoj neodolateľný magnet v podobe majestátnej Kráľovej hole. Snažíme sa tu rozvíjať taký turistický ruch, ktorý sem ľudia chodia hľadať:  s kľudom a atmosférou panenskej prírody, ktorá dokáže nabíjať energiou. Som rada, že na Kráľovu hoľu chodí toľko turistov. Staráme sa o to, aby tu našli stravovacie aj ubytovacie kapacity, ale keďže mnohí tu nikdy predtým neboli, je dôležité, aby mali k dispozícii aj dobré mapy a orientačné tabule. Takto si navzájom s VKÚ pomáhame a som veľmi rada, že práve takýmto smerom sa Šumiac uberá – že sa sem vracajú tí, ktorí prichádzajú obdivovať krásy nášho Slovenska.“

Desať aktualizovaných turistických máp starostka symbolicky uviedla do života posypaním zeminou z vrcholu Kráľovej hole. Za dve hrste jej odtiaľ odtiaľ z výstupu priniesol majiteľ VKÚ Harmanec Milan Paprčka. „Ako viete, VKÚ Harmanec je firma, ktorá vznikla už v roku 1948. Má teda má 71 rokov. Posledné tri roky, odkedy sme sa značky VKÚ ujali , legendárne turistické mapy doslova znovuzrodené. Jednu po druhej ich aktualizujeme. A nielen nejaké vychytené regióny, ale komplet celé Slovensko. Tento rok sa nám ich podarilo obnoviť zatiaľ desať. A kým sa skončí, určite ešte niečo vznikne,“ dodal s úsmevom, držiac v rukách desiatku nových katografických diel, pokrytých zrnkami tuhej kráľovohoľskej zeme.

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré – už teraz sme tomu veríme a tešíme sa na poslednú septembrovú sobotu roku 2020, keď sa zase stretneme v Šumiaci a spoločne vykročíme na trasu 3. ročníka VKÚ výstupu na Kráľovu hoľu.