Neslušskými osadami dolných Kysúc

11. 05. 2020Novinky, Tip na výlet

Na dolných Kysuciach v bočnom údolí na pravej strane od Kysuce neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je roztrúsených až 22 osád. Začiatkom mája sa boli pozrieť do niekoľkých z nich.

Neslušskými osadami dolných Kysúc

Autom sme sa zaviezli na koniec Nesluše, ktorý sa nazýva Horná škola. Je to aj miesto, kde sa otáča miestny autobusový spoj. Prechádza tu žltá turistická značka, ktorú sme sa rozhodli využiť. Tá by nás mala zaviesť na modrú turistickú značku, ktorá bočným hrebeňom pokračuje až pod Jakubovský vrch. My sme zvedaví práve na miesto, kde sa tieto značky spájajú, lebo tu sa nachádza niekoľko osád. Ešte v údolí prechádzame osadou Červené. Je krásne slnečné počasie, jar v rozpuku. Všetko sa začína zelenať. Šťavnatú zelenú majú aj bukové lesy, ktoré sa tu miešajú s ihličnatými a teraz na jar vytvárajú s nimi jedinečný farebný kontrast. Na okraji lesa sú ešte rozkvitnuté fialky, pri potoku záružlie.

Kvet

. Žltá značka stúpa krajom lesa. Čoskoro zisťujeme, že tu vedie aj elektrické vedenie, ktorého stožiare sa práve teraz vymieňajú, a tak je cesta trochu rozbitá. Nevadí. Dlho nepršalo, a tak sa nám doslova práši pod nohami. Na apríl naozaj nezvyčajné sucho. Kedysi bývali práve mesiace apríl daždivé, pre tento rok to neplatilo. Rovnomerne stúpame. Oproti nám schádza dolu skupinka, a tak si vopred nasadzujeme rúška, potom si ich dávame zase dolu. Čoskoro si po ľavej strane všímame kríž, aj blízo neho leží na zemi pripravený nový stožiar na výmenu. V závere stúpania vchádzame nakrátko do lesa, kde listy veselo rašia. Je jasné, že čoskoro sme pri prvých chalupách.

Kysucké chalupy

Ešte predtým stretávame schádzať staršieho pána, z ktorého sa vykľuje bývalý manželov kolega. A tak sa znova zastavujeme a dávame sa do družnej debaty. Ja si odbieham fotiť prvú dreveničku, ktorá je v procese rekonštrukcie. Stojí na malej čistinke. Keď domáci dorobia prestrešenú terasu zboku chalúpky, budú to tu mať fantastické. Podľa mapy sme v osade Dubenovci. Prechádzame pomedzi domy a obzeráme si ďalšie chalúpky. Mňa hneď zaujmú pôvodné drevené ploty, ktoré obkolesujú pozemky. Dnes ich už tak často nevídať. Sú tu aj stodoly a hospodárske budovy. Opúšťame žltú značku, aby sme si obišli všetky chalúpky. Pred jednou na priedomí sedí domáci, tak sa ho radšej pýtam, či si chalúpku môžem odfotiť. Súhlasí, a tak trávnatou mäkkou cestičkou pomedzi ploty prechádzam ku nej. Od plotov objavujeme pekný výhľad na Malú Fatru – ukazuje sa Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec aj Stoh, tak dobre, že sme odbočili zo značky.

Kysuce

Povyše vidíme ďalšie chalupy, poza ploty vychádzame vyššie. Pripájame sa na chvíľu na značku. Čoskoro prichádzame na čistinku – veľká trávnatá plocha patrí chalúpke, ktorá je tiež zrekonštruovaná. Tu si viem predstaviť dovolenkovať alebo byť v karanténe. Zabudla by som asi aj na to, ako sa volám. Na strome je búdka pre vtáky, nie je tu nikto. Prichádzame ku veľkej lipe, pod ktorou je kríž a turistický smerovník. Sme na križovatke s modrou turistickou značkou vo výške 750 metrov nad morom. Kúsok po modrej pokračujeme smerom na severozápad, a potom sa vraciame naspäť ku krížu. Lúkami vychádzame vyššie k ďalším chalúpkam. A dobre sme urobili, lebo práve z lúk nad krížom sa ukazujú výhľady na najbližší ďalší bočný hrebeň Javorníkov, kde sú roztrúsené ďalšie osady – mapa napovedá, že sú to Liskovci, Mičekovci, Kubalovci, Kantorovci.

vyhlad

Nakrátko sa ukazuje aj Malá Fatra, ale potom ju už máme z uhla. Vychádzame na vrchnú časť lúky plnej prvosienok a kocháme sa výhľadmi. Stretávame tu ďalšiu skupinku, ktorá prišla z druhej časti spoza hrebeňa od Rudinskej. Všetko sa zelená, len keby tie lesy tak neustupovali ťažbe. Aj z tohto miesta vidíme lokality, kde zmizol les. Prečo? Naspäť schádzame po žltej turistickej značke a ja si ešte odbieham odfotiť pohľady na Malú Fatru. Nižšie si na ihličnatých stromoch všímame veľké množstvo malých šišiek. Myslím, že ich veľké množstvo súvisí tiež so suchom, ktoré panuje. Snáď v máji konečne naprší.

Kopaničiarske osídlenie dolných Kysúc má pre turistu svoje čaro. Osád je tu neúrekom, pri ich objavovaní sa oplatí prejsť sa aj po neznačených chodníčkoch, ktoré chalúpky spájajú. Aby ste pri potulkách nezablúdili a bezpečne trafili tam, kde chcete, a zorientovali sa vo výhľadoch, do batoha si pribaľte mapu TM 109 Javorníky – Čadca.