Nepoznanými osadami Terchovského chotára

6. 06. 2022Novinky, Tip na výlet

Krásna májová príroda nás privádza v sobotu popoludní do okolia Terchovej. Autom vchádzame do doliny Struháreň a parkujeme pri miestnej malej Coop Jednote poniže časti Gregušovci. Za bytovými domami odbočuje do dolinky v juhovýchodnom smere úzka asfaltová cesta. Práve po nej sa vydávame smerom ku osade Obšívanovci. Dnes pôjdeme aj mimo turistických ciest, avšak prevažne lúčnym terénom, a tak by s orientáciou nemal byť problém. Pomáha nám aj mapa TM 110 Malá Fatra – Vrátna.

Jar je v plnom rozpuku a všetko je krásne zelené. Po asi pol kilometri prichádzame ku križovatke. Vľavo od cesty sa za ohradou pasú dva čierno-biele volky, povyše pri ceste stojí pekná pivnica. Popri ohradníkoch začíname stúpať hore po lúkach. V spätnom pohľade sa ukazuje najmä Mravečník, vpravo od neho na svahoch poniže je vidieť chalúpky v časti Brehovci nad Panskou lúkou, ktoré sa používajú na prenajímanie. Všade naokolo, kde sú lúky a pasienky, vidieť terasy vytvorené ľudskou rukou. Až je to neuveriteľné, ako rozumne vedeli naši predkovia zasiahnuť do prírody. Keď sa dostaneme trochu vyššie, ukáže sa aj osada Mihovci. Spočiatku sa držíme prechodeného chodníka, ale potom z neho odbočujeme viac doprava, pretože sa chceme dostať do sedla Poľany. To, že ideme správnym smerom nám potvrdzuje aj silueta vrchnej časti lúčneho Stohu, ktorá sa objavuje pred nami. Ale ešte náš čakajú nejaké výškové metre prevýšenia. Svahy pokrývajú sem tam stromy alebo kríky, míňame aj niekoľko odkvitnutých čerešní.

Miesta, kde je vlhkejšie, prezrádza rozkvitnuté žlté záružlie. Asi po 45 minútach pešej chôdze vidíme siluetu majestátnej lipy, ktorá stojí v sedle Poľany a kríž, pri ktorom práve kvitne orgován. Sadáme si pod prístrešok pod lipou. Za pár okamžikov prichádza partia cyklistov, ktorí sem prišli za miestnymi krásami prírody z Čadce. Dávame sa s nimi do reči a vymieňame si cyklistické tipy. Ich čaká zostup ku terchovskému kostolu, my pokračujeme už po turistickej značke do blízkej osady Smrekovci. Prichádzame v čase, keď tu práve kvitnú jablone. Pri silnejšom vetre, ktorý dnes fúka, padajú biele lupene kvetov ako dážď. Je tu ako v rozprávke. Poniže cesty pod ovocnými stromami objavujem lokalitu, kde sa to len tak hemží ružovými rozkvitnutými vstavačmi. Takto husto som ich ešte nikde nevidela rásť. Tak sa koná povinná fotografická prestávka.

otom pokračujeme popod osadu Jánošovia (Jánošíkovci). V poslednom období sme si všimli, že návštevníci rodiska Jánošíka sa často dopravia po kvalitnej asfaltovej ceste od Šípkovej autami až tesne pod osadu. Tak to tu trocha stráca čaro, keď tu vidíte parkovať autá alebo počujete hukot motoriek. Aj preto hľadáme dnes nové cestičky, ako sa ku týmto krásnym vyššie položeným osadám dostať. A jednou z možností je využiť chodníček od Bukoviny – my ním budeme schádzať a urobíme tak okruh. Ešte sa v spätnom pohľade pozeráme na časť hrebeňa Malej Fatry, kde sú ešte kde tu posledné silnejšiemu jarnému slnku odolávajúce fľaky snehu, a začíname zostupovať. Pred nami je opäť dominantný Mravečník. Na lúkach stretávame domácich. Prichádzame do osady Hajasovci. Je tu rušno, mnohé obydlia sú upravené na chalúpky. Niektoré sú ukážkové. Mnohé majú plechové strechy. O kúsok poniže je po ľavej strane chalúpka so zelenou strechou, malými štvorcovými okienkami, aké sú typické pre terchovské drevenice a dreveným plotom obkolesujúcim pozemok. Z terasiek je krásny pohľad do údolia. Odbieham z chodníka a fotím si túto úžasnú chalúpku. Potom prichádzame do osady Bukovina – tu prevažujú popri chodníku pomerne moderné chalupy. Na dolnom smerovníku je upozornenie, že náučný chodník je iba pre peších turistov, a nie pre cyklistov. Dostávame sa na hlavnú asfaltovú prístupovú cestu a popri chalupách Uhorčík sa vraciame späť ku autu.

Okruh, ktorý sme prešli, nám trval aj s prestávkami pri slimačej chôdzi a fotografickými prestávkami asi 2,5 hodinky. Je to veľmi príjemný terén aj pre rodiny s deťmi a nová zaujímavá alternatíva prístupu ku vyššie položeným osadám Jánošíkovci a Smrekovci mimo asfaltovej cesty. Pri bicykloch uprednostnite asfaltovú cestu zo Šípkovej alebo iné cyklotrasy – náučný chodník do Bukoviny nie je určený pre bicykle.