Nenáročný výlet okolím Rače cez Malú Baňu

8. 07. 2021Tip na výlet

Bratislavský lesopark pokrýva oblasti v tesnom susedstve s mestom Bratislava, ohraničujú ho lokality Červený most, Lamač, Kačín, Malý Slavín, Biely kríž a Vajnorská dolina. Jeho výhodou je, že tu viac ako z 90 percent prevažujú lesné porasty, ale sú tu aj lúky s mnohými oddychovými miestami – altánkami, či ohniskami. Z juhu sú to aj vinohrady, či stavebné pozemky v častiach Koliba alebo Kramáre. My sme si za východiskový bod zvolili Raču – pretože účastníci výletu boli z rôznych častí Bratislavy.

Začíname v Rači na Detvianskej ulici, kam sa presúvame z Karlovej Vsi električkou. Rada by som spomenula zaujímavý tip na krátku zastávku ešte v Rači. Mám na mysli obecnú záhradu – táto sa nachádza vo dvore Obecného domu na Alstrovej ulici neďaleko námestia Andreja Hlinku. Vzniklo tu veľmi pekné oddychové miesta, taká oáza kľudu, pokoja a zelene. Dá sa tu posedieť pod korunami stromov, či pozrieť si úle včiel, ktoré sú na konci záhrady. Odporúčam sem aspoň nakuknúť, keď pôjdete okolo. Neďaleko pri kruhovom objazde sa ako nezvyčajná pochúťka dajú kúpiť výborné babkine pazderáky zo zemiakového cesta  s rôznymi plnkami – na slano, či na sladko. Bohužiaľ, my sme tu boli práve v čase, keď bolo zatvorené pre dovolenku. Tak ich ochutnáme snáď niekedy inokedy. Opúšťame Raču okolo obnoveného amfiteátra a kúpaliska po modrej turistickej značke. Naberáme výškové metre, chodník príjemne traverzuje, a tak nejde o žiadne prudké stúpanie. Smerujeme ku Malej Bani – je to milé miesto, ktoré sme objavili iba nedávno. Pri drevenom kríži na skalkách sa otvára pekný výhľad severozápadným smerom a určite poteší každého turistu, ktorý sem zavíta. Nechýba smerová ružica, ktorá prezradí, že sa pozeráte na vyššiu už neznačenú Veľkú Baňu a ako inak – na pohorie Malých Karpát, ktoré dominuje lesoparku. Zapísať svoje dojmy si môžete do vrchovej knižky, je tu aj miesto na posedenie.

Z Malej Bane smerujeme na Pánovu lúku. Ako napovedá názov, jedná sa o veľkú trávnatú plochu. Sú tu prístrešky a ohniská na opekanie a mne sa páči pekný solitérny dub. Na lavičke sa občerstvujeme. Z Pánovej lúky prechádzame na Malý Slavín, to už po žltej turistickej značke. Je tu pamätné miesto na miesto posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov z konca 2. svetovej vojny. Areál bol otvorený pred takmer 40. rokmi pri príležitosti 44. výročia SNP. Aj tu sú veľké kryté prístrešky a je to miesto vhodné na piknik. My sa tu nezastavujeme a nahlas rozmýšľame, ako pôjdeme ďalej. Keďže na cestách od Mariánky do Bratislavy bývajú teraz pomerne nepríjemné a zdĺhavé zápchy, ísť týmto smerom nás veľmi neláka a napokon sa rozhodujeme zísť do Krasňan bočnou dolinkou. Na Malinskom vrchu sa napájame na modrú značku a ešte pred Spariskami sa zastavujeme U Slivu. Z kedysi chátrajúceho objektu tu vzniklo veľmi príjemné zrekonštruované občerstvovacie miesto a vždy, keď ideme okolo, sa tu veľmi radi zastavíme. Niet sa čo čudovať, že si ho obľúbili cyklisti aj turisti. Jedná sa o turistickú chatu. Ochutnávame tu výbornú fazuľovú polievku. Potom už iba klesáme do Krasňan. Dnešnú turistiku sme poňali viac spoločensky a ešte predtým, ako nasadneme na električku, si neďaleko zastávky dávame skvelú kávičku a koláčik v cukrárni Sweet Street. Dnešný výlet mal vzdialenostne približne 13 kilometrov, na Malú Baňu je to prevýšenie asi 200 metrov, takže to bola nenáročná prechádzka, ktorú zvládne každý, kde je zvyknutý na turistiku alebo na dlhšie prechádzky.

Bratislavský lesopark je dobrou voľbou, ak nemáte časový priestor cestovať do vzdialenejších lokalít od Bratislavy. Aj tu sa dajú nájsť pekné miesta a vybrať trasy rôznej dĺžky, značenie je tu bezproblémové. Mnohé z miest tu zmenili svoju podobu smerom k lepšiemu, čo nás veľmi potešilo. Ak je to možné, my uprednostňujeme pre návštevu skôr pracovné dni alebo víkendové dopoludnia.