Nad Lutišmi medzi Kysucami a Malou Fatrou

18. 03. 2016Tip na výlet

Ak pri ceste do Terchovej pred hotelom Bránica odbočíte z doliny doľava smerom hore ku Kubíkovej, cez sedlo Lutiška sa môžete prehupnúť na kysuckú stranu . Cesta Vás na druhej strane hrebeňa dovedie do Lutíš. Pozývam Vás na krátke putovanie ich okolím. Nájdete tu malú zvoničku, krásnu prírodu, rozľahlé lúky, takmer žiadnych turistov a jedinečné výhľady. Tak sa nechajte zlákať.

Z Lutíš z hlavnej cesty odbočte doľava na bočnú asfaltovú cestu, ktorá Vás zavedie do osady Adamovci a Melišovci. Ak chcete mať prechádzku dlhšiu, auto môžete nechať aj v Lutišiach, závisí len od Vás. Do osady Adamovci Vás bude sprevádzať modrá turistická značka. Určite nezablúdite. Keď sem prídete, ako dobrý orientačný zbadáte po ľavej strane vo svahu hore pod stromami malú kaplnku. Odpojte sa zo značky a po asfaltovej ceste vyjdite cez malé esíčko, ktoré vytvára cesta, až ku kaplnke.

Je vidieť, že v osade sa žije. Mnohé domčeky boli upravené a sú používané ako chalupy, či chaty. Naberáme prvé metre. Prechádzame okolo domčeka, ktorý má krytú presklenú terasu. Sedieť na tejto terase, keď je vonku zima alebo fúka, a pritom ste v teplúčku a môžete obdivovať krásu naokolo, to musí byť fantastický pocit.
Popri ceste sa objavujú upravené políčka. Život tu určite nebol jednoduchý. Ale tá krásna príroda. Pri kaplnke je malá lavička, kde si môžete posedieť koľko chcete a započúvať sa do zvukovej kulisy naokolo. Začujete kikiríkanie kohúta, bučanie kravy, či brechot strážnych psov, ktoré sa poctivo ozývajú, ako prechádzate okolo usadlostí.

Cesta od kaplnky pokračuje trochu vyššie ku posledným domom na okraji osady a následne prechádzate okolo družstva. Potom sú pred Vami už iba lúky, na ktoré Vás zavedie prešlapaná cestička. Pri orientácii pomôže malá zvonička, ktorá stojí na hrebeni na okraji lúk. Práve tieto lúky a okolie zvoničky sú nádherným miestom pre relax, oddych, leňošenie v tráve alebo na karimatke, ak je ešte zima. Na lúkach sa dá do sýtosti vybehať, či zahrať si futbal – ak sú pokosené.
Na hrebeni sa z najvyšších miest postupne odkryjú výhľady predovšetkým na hrebeň Malej Fatry v diaľke. Vľavo sa ukazuje Mravečník z Kysuckej vrchoviny. Od neho doprava vidieť Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, tiahly hrebeň Stien, najvyšší Veľký Kríváň a Malý Kriváň. Ďalšiu časť hrebeňa zakrýva bližší Zlieň, ktorý patrí do Kysuckej vrchoviny. Výhľady sú fantastické.
Od zvoničky, ktorá je na malom kopčeku, sa Vám ukáže pekný pohľad na celú osadu Melišovci a miesta, skadiaľ ste zdola vychádzali. Všetko máte ako na dlani. Nie je tu problém zbadať, či priamo stretnúť pasúce sa ovce. Ak sa budete pozorne pozerať nad Bystrickú dolinu v smere na Kysuce, zbadáte aj vyhliadkovú vežu na vrchu Bobovec nad Starou Bystricou. Ako inak, vidieť aj masív Veľkej Rače, ktorá je najvyšším vrcholom Kysuckých Beskýd. Viac vpravo sa ukazuje v diaľke Minčol, ktorý je najvyšším vrchom Oravskej Magury. Okolie zvoničky býva v lete obsypané lesnými jahodami a krásnymi lúčnymi kvetmi.
Lúkami vedie smerom na východ zelená turistická značka. Až po Trojchotár budete môcť stále obdivovať výhľady z lúk. Pri pohľade naspäť sa ukáže špička Ľadonhory a za hrebeňom Malej Fatry sa objavia aj Martinské hole s vysielačom. Potom sa cesta ponorí do lesa, ale iba na krátko. Následne budete opäť na lúkach, z ktorých sa ukážu aj ďalšie osady Skaličanovci a Melišíkovci. Zelená značka pokračuje až do spomínaného sedla Lutiška, kde je pod stromami kríž. Zo sedla klesá dolu do Vyšných Kamencov pred Terchovou. Značka je veľmi vyhľadávaná aj cyklistami. Tých sme na miestach v okolí zvoničky stretli určite viac ako peších turistov.

Ku zvoničke môžete zavítať pešo alebo na horskom bicykli aj spod hotela Hájnice RS Vadičov, nad Horným Vadičovom, kadiaľ vedie modrá turistická značka. Tento variant však ide viac lesom a tiež budete stúpať viac do kopca. Ku kaplnke na lúkach budete v závere klesať popod Zlieň. Pamätám si doposiaľ, že v lesoch sme priamo na značke naďabili aj na medvedie stopy, ktoré sa tu v blate pekne vynímali. Medveď sa neukázal. Myslím, že to nikomu nevadilo.
Verte alebo nie, okolie Lutíš a vyššie položené osady sú ako stvorené na prechádzky a výlety. Je tu malebná príroda v každom ročnom období, uprostred ktorej sa dá dokonale vypnúť a vyvetrať hlavu.