Na vyhliadkovú vežu na Krahulskom štíte

7. 09. 2021Novinky, Tip na výlet

Prinášame vám ďalší tip na výlet. Tentokrát sme zvolili jednoduchú túru od kostola na Krahuliach. Ako cieľ našej cesty sme si zvolili vyhliadkovú vežu na Krahulskom štíte, ktorá ponúka najkrajšie výhľady na Kremnicu. Rozhľadňa na Krahulskom štíte je v nadmorskej výške 959 m n.m., a  nachádza sa medzi Kremnicou a Krahulami. Vyhliadková veža má celkovo 13,5 metra a najvyššia vyhliadková plošina je až vo výške 9 metrov.

Rozhladna na krahulskom stite

A ako sa dostanete na rozhľadňu? Existujú dve možnosti. Prvá možnosť je vyraziť z Kremnice. Prechádzka smerom z Kremnice trvá približne 1:45 hod pri prevýšení 415 m. Trasa začína od hlavného smerovníka v centre mesta, odkiaľ vedie značkovaný turistický chodník stúpa cez Zámocké námestie a Gróbňu- záhradky, pokračuje cez železničnú trať. Chodník pokračuje popri kostole do obce Krahule. Druhá varianta výstupu je priamo z Krahúl. Túto cestu sme zvolili aj my. Ide o jednoduchý chodník,  ktorý odporúčame  pre rodiny s deťmi. Trasa vedie od kostola v Krahuliach. Trasa je označená červeným a zeleným miestnym značením. Výstup touto variantou trvá asi 30 minút.

 

Krahule

Cestička od kostola v Krahuliach ku rozhľadni je na prevýšenie nenáročná. Na začiatku je cesta ku rozhľadni spoločná s cestou do Kremnice po zelenej značke.  Spočiatku sme išli po prešliapanej dobre viditeľnej cestičke cez lúky. Napravo sa nachádzal Krahulský vrch, a pomedzi vrcholky stromov sa týčila drevená rozhľadňa. Na lúkach, po ktorých ide cesta je aj pekný výhľad na Krahule a na lyžiarsky svah nad nimi. Potom sme na lúkach zabočili doprava, ešte kúsok išli spoločne s chodníkom do Kremnice, a potom sme opäť odbočili doprava po červených značkách vedúcich iba na rozhľadňu. Objavili sa vysoké ihličnaté stromy, cesta začala stúpať, ale iba veľmi mierne. Po 5 minútach mierneho stúpania sa dostávame k drevenej rozhľadni. 

 

Rozhľadňa je dizajnovaná v štýle trojposchodovej veže so šesťbokým pôdorysom. Konštrukcia je z dreveného masívu a na jednotlivé vyhliadkové plošiny vás vyvedie točité schodisko. Z najvyššieho poschodia sa vám naskytnú prekrásne výhľady nielen na blízke Kremnické a Štiavnické vrchy či mesto Kremnica s okolitými obcami, ale za dobrej viditeľnosti dovidíte až na vrchy vzdialenej Malej Fatry. Pre tých, ktorí majú strach z výšok alebo nezvládnu chôdzu po schodoch je priamo pod vežou umiestnená drevená terasa s posedením.

Rozhľadňa je vďačným turisticky nenáročným miestom s krásnymi výhľadmi. Ak sa budete nachádzať v okolí Krahúl, príďte si aj vy tento nádherný výhľad vychutnať. A nezabudnite si so sebou pribaliť mapu TM 132 Kremnické vrchy.