Na Veľký Manín z Podmanína

28. augusta 2023

Novinky, Tip na výlet
velky manin maninec

Veľký Manín

Veľký Manín predstavuje najvyšší vrchol v pohorí Súľovské vrchy, dosahujúci nadmorskú výšku 891 metrov. Jeho charakteristickým rysom je celkové zalesnenie a kužeľovitý tvar na južnom svahu. Naopak, severný svah je výrazne strmý a skalnatý, a pokračuje až do dobre známej Manínskej tiesňavy, ktorá oddeľuje Veľký Manín od Malého Manína. Na Veľký Manín sa môžete dostať z dvoch smerov: zo severu z obce Záskalie a z juhu z obce Podmanín. My sme sa rozhodli pre južnú trasu.

Lavicka priani Maninec

Z Podmanína na Manínec

Z obce Podmanín na vrchol Veľkého Manína nevedie žiadna značkovaná trasa. Auto parkujeme pri Zvoničke odkiaľ sa vydávame smerom na Manín. Stúpame lúkou, keď sa asi po 10 minutách ocitáme na rovnej ploche, kde sa nám otvára výhľad na druhú stranu Váhu s jeho dominantou na Považský hrad. Odtiaľ nás čaká prvé prudšenie stúpanie na Manínec. Ideme najprv borovicovým lesom, ktorý však po pár metroch končí a potom tiahlym stúpaním otvoreným terénom na samotný Manínec. Výhľady sú čoraz krajšie, a tak máme zámienku zastavovať sa a vydýchať. Napokon sme však všetci na vrcholovej lúčke, kde v roku 2022 osadili Lavičku prianí, odkiaľ je krásny výhľad na mesto Považská Bystrica a Strážovské vrchy.

velky manin maninec

Z Manínca na Veľký Manín

Schádzame dolu z Manínca a vyberieme sa priamo na vrchol Veľkého Manína, ktorý ma dva vrcholy: severný a južný. My práve smerujeme na ten južný. Cesta na vrchol nie je značená, ale lesom je vyšľapaný chodník, ktorý si určite všimnete. Stúpanie na Veľký Manín je spočiatku veľmi prudké, ale asi po 20 minutách je už miernejšie. Samotný výstup z Manínca na vrchol trvá v pohodovom tempe tak 45 minút. Na vrchole Veľkého Manína je skalná pyramída, na ktorej je pripevnená vrcholová značka.Výhľady z Veľkého Manína nečakajte, ale nezúfajte, pretože to najkrajše na ceste nás ešte čaká. Na vrchole si môžete oddýchnuť a posedieť na Lavičke šťastia.

Za najkrajšími výhľadmi na Manínsku tiesňavu

Po krátko oddychu smerujeme k severnému vrcholu Manína. Pokračujeme po mierne zvlnenom chodníku až k severnému vrcholu, kde sa nám otvárajú najkrajšie výhľady z celej túry. Z Puknutej skaly sa nám otvorili krásne výhľady na Malý Manín, Súľovské skaly, Manínsku tiesňavu a okolité dediny.

Medzi význačné skalné útvary, ktoré tu nájdete, patrí asi najznámejšie Kostolecký dóm. Ďalej pokračujeme k veľmi fotogenickému Skalnému oknu a odbočke na Partizánsku jaskyňu. Počas SNP sa tu skrývali partizáni a pravdepodobne ju človek využíval už skôr. Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná, má dĺžku 21 metrov. Odtiaľ sa vydávame naspäť k našemu autu v Podmaníne. Celý okruh nám trval cca. 4 hodiny. Tento výlet odporúčame každému. Ak chcete spoznávať krásy tohto regiónu odporúčame pribaliť si mapu TM 157 Súľovské vrchy.

Pre viac tipov a zaujímavosti zo sveta turistiky sledujte náš Facebook alebo Instagram.