Na slovensko-poľsko-českom Trojmedzí

27. 03. 2016Tip na výlet

Za Čadcou a Svrčinovcom neďaleko obce Čierne sa nachádza jedno z piatich slovenských Trojmedzí. O ktorom je reč? Na tomto trojmedzí sa spájajú hranice štátov – Českej republiky, Poľska a Slovenska. Zavítali sme sem cez Veľkonočné sviatky vôbec po prvýkrát

Ak chcete na toto miesto zavítať zo slovenskej strany, vhodným začiatočným bodom je obec Čierne, konkrétne miesto Čierne pri Čadci, zastávka – pri železničnej trati. Ak budete prichádzať autom, a nie železnicou, toto miesto ľahko nájdete aj podľa diaľničného mosta tvoriaceho súčasť budúcej diaľnice D3, ktorý v úctyhodnej výške prechádza ponad údolie. My sme zaparkovali auto neďaleko kostola, prechádzame pešo najprv cez potok Čierňanka a potom podchádzame železničnú trať. V súčasnosti je vstup do bočnej dolinky výstavbou diaľnice dosť postihnuté. Treba rátať s tým, že terén môže byť miestami dosť blatistý. Vedie nás zelená turistická značka. Prechádzame údolím. Na jeho konci, keď je stavenisko pri diaľnici za nami, sa objavuje žltá turistická značka, ktorá vedie asfaltovou cestou do Hrčavy. Práve Hrčava je najbližšia česká dedinka Trojmedziu. Jej centrum je z celých Čiech umiestnené najvýchodnejšie.

My ju teraz vynechávame a pokračujeme doprava. Zakrátko sa objavujú na kraji lesa domy, ktoré patria ku Hrčave. Nad plotom sa nachádzajú prvé šípky, ktoré nás smerujú ku Trojmedziu. Doteraz sme vôbec žiadne nezaregistrovali. Pri domoch sme obdivovali za plotom huňaté ovečky, poníky, ako aj poriadne chlpaté prasiatka mangalice, ktoré boli naozaj komické. Deti spočiatku nevedeli, aké sú to zvieratká a kam ich majú vôbec zaradiť. Cesta pokračuje od domov mierne do kopca mimo lesa. Pri vysokom smreku prichádzame ku smerovníku Nad Trojmedzím, ktorý je v nadmorskej výške 555 metrov nad morom. Ak si všimnete nízky malý hraničný kameň pri nohách, z jednej strany má P ako Poľsko, z druhej strany C ako Česká republika. Schody so zábradlím a hneď povedľa vybudovaný chodník bez schodov vedú po svahu dolu ku turistickým prístreškom. Najprv prídete ku kamenným stĺpom, ktoré stoja v Poľsku a v Českej republike. Na slovenskú stranu sa prechádza po akomsi drevenom mostíku. Je tu strmší terén, a tak ho mostík vyrovnáva. Aj na slovenskej strane neďaleko kamenného stĺpca stojaceho pri lese stojí krytý prístrešok s lavičkami, kde si môžete posedieť a občerstviť sa tým, čo ste si priniesli v batôžku. Taktiež sa tu nachádzajú informačné tabule o tomto mieste a zaujímavostiach v okolí doplnené mapou. Pýtate sa, kde sú ďalšie trojmedzia na Slovensku? Zavítať za nimi musíte do Moravského Svätého Jána, Čuňova. Tie ďalšie sú v Malých Trakanoch a nad Novou Sedlicou na východe Slovenska.

Toto posledné spomínané trojmedzie sa nachádza na vrchu Kremenec a označuje ho iba jeden hraničný kamenný stĺp. O Kremenci sa dočítate v článku o Poloninách. Je Veľkonočný piatok okolo obeda, zastavuje sa tu pomerne veľa ľudí. Najviac ich prichádza z poľskej strany – vyzerá to na nejaký autobus s turistami. Od Trojmedzia sa vydávame pozrieť hlbšie na poľskú stranu po zelenej značke. Chceme si pozrieť najbližšiu poľskú obec Jaworzynka. A tak pokračujeme od vysokého smreka ešte krátko hore. Registrujeme poriadnu kopu drevených lát a povyše na poľskej strane upravenú vyrovnanú plochu zeminy – tak sa zdá, že tu budú Poliaci asi niečo stavať. Dúfam, že to nebude parkovisko. Popri ceste sa pri lampách nenachádzajú žiadne elektrické drôty. Lampy majú malé solárne panely, ktoré vytvárajú zvláštnu siluetu. Neskôr sa cesta zatáča viac doľava a otvárajú sa pohľady na poľskú stranu. Škoda, že je opar a výhľadom veľmi nepraje. Popri ceste sú lúky a objavujú sa prvé domčeky poľskej obce Jaworzynka. Osídlenie na poľskej strane je v týchto nadmorských výškach oveľa hustejšie, ako na slovenskej, či českej strane. Registrujeme aj miestny kostolík.

Prechádzame okolo niekoľkých osamotených dreveníc. Jedna z nich, má okolo seba vybudovaný drevený plot, a v záhradke akéhosi draka, drevený voz a pri vchodových dverách postavu dreveného krakonoša s palicou v ruke. Miesto ako stvorené na relax a oddych uprostred peknej prírody. Pohľadom smerom na Slovensko dominuje z týchto miest Kykuľa, Veľká Rača, Tri kopce a Liesková. Okolie Lieskovej sa spomína aj v článku o okolí Oščadnice. Pekný okruh si môžete urobiť od kostolíka po žltej značke, ktorá Vás zavedie do spomínanej českej Hrčavy. My sme sa vrátili ku slovenskej časti Trojmedzia a od slovenského kamenného stĺpca sme nakrátko vošli do lesa po prešlapanej, ale neznačenej ceste, po ktorej sem prichádzali miestni. Na výhľadových miestach sa ukazoval pekný pohľad na Hrčavu na stráňach oproti. V jej hornej časti sme pod lesom zaregistrovali aj drevený kostolík sv. Cyrila a Metoda. Vľavo nad lesom čoskoro registrujeme ako inak – diaľnicu, a tak napokon vychádzame z lesa a krátko vystupujeme ku diaľnici a zostupujeme po prístupovej ceste, ktorú využívali pri jej budovaní autá. Uvedomujem si, že na diaľnicu sa pozerajú aj obyvatelia Hrčavy. Prechádzame vrchnou časťou stavby, ktorú sme si na začiatku údolia prezerali zospodu. Ešte raz si obzeráme mohutné vysoké piliere a trochu bojujeme s blatom. Výletík ku Trojmedziu môžete začať aj z Hrčavy. Zavedie Vás sem cesta odpájajúca sa doprava na začiatku Mostov u Jablunkova na českej strane hneď za slovenským Svrčinovcom.

My sa sem určite ešte vrátime poobzerať si okolie tejto českej dedinky a poobdivovať výhľady na otvorenú poľskú stranu.