Na rozhľadni medzi Kysucami a Oravou

31. 01. 2016Tip na výlet

Viete, ktorá je najvzdialenejšia osada Oravskej Lesnej a kde sa nachádza Oravsko-Kysucký cyklopoludník? Kde sa môžete pokochať výhľadmi z malej drevenej rozhľadne a v lete sa vyviezť vláčikom? Čítajte ďalej…

Už samotný príchod na Oravu z Kysuckej strany je veľmi zaujímavý. Nová cesta 502 sa nad Vychylovkou vinie serpentínami do celkom slušného stúpania a prepája Kysuce s Oravou. Ak zastavíte auto na konci stúpania pri sedle Jamy, môžete bez akejkoľvek námahy popri ceste obdivovať široký výhľad na Rozsutce a celý malofatranský hrebeň. Hlavná cesta vedie do centra Oravskej Lesnej. Táto dedina má viacero vyššie položených osád. My sme sa chystali nad osadu Demänová, ktorá je položená najviac vľavo, tesne pri hraniciach Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava a Kysuce. Je zároveň aj najvzdialenejšou osadou Oravskej Lesnej. Nachádza sa neďaleko sedla rovnakého názvu s nadmorskou výškou 934 m.n.m..

Z cesty sme odbočili najprv do osady Kubínska a odtiaľ sme pokračovali autom na začiatok Demänovej. Ďalej cesta domčeky obchádza, a tak sme zaparkovali auto pod prvým obývaným domom a odtiaľ išli pešo. Hneď sa na celú dolinu začal ozývať prechod poriadne veľkých havkáčov, ktorí strážili dom. Snehu je oveľa viac ako sme očakávali – v bystrickej doline nebol prakticky žiaden. Ale nadmorská výška robí svoje, je tu proste iný svet. Sme radi, že sme sánky nebrali nadarmo.

Osadu Demänová tvorí iba pár domov. Okolo dreveníc stúpame vyššie, chalupy čoskoro zostávajú za nami. Vychádzame nad osadu na malý briežok. Sneh je ešte ako tak tvrdý a drží, neprebárame sa. Vo svahu na severnej strane hľadáme malú drevenú rozhľadňu, ku ktorej by sme sa chceli dostať. Napokon sme ju zbadali – stojí na okraji lesa. Na svahoch sa preháňajú miestni na snežnom skútri. Čoskoro sa za kopčekom sprava ukazujú aj v snehu dobre viditeľné koľajnice úzkorozchodnej trate, ktorá hore do sedla prichádza z Tanečníka. Najmä v lete je tu viac turistov, keď vláčik premáva. Trať vytvára pekné esíčko – je to scénericky aj výhľadov vďačné miesto. Nad traťou je malá mapa najbližšieho okolia, na ktorej je vyznačená trať železničky

Okrem zaujímavej Oravskej lesnej železnice sa môžete osadami Oravskej Lesnej, ako Lehotská, Bučina, či Kohútik prejsť po veľmi príjemnej a na výhľady veľmi vďačnej turistickej červenej značke. Vo výhľadoch Vám nič nebráni, nakoľko prechádzate mimo lesa – okrajom lúk a pasienkov. Nad Bučinou prechádza značka okolo hornej stanice lanovky, ktorá v zime vyváža na vrchol zjazdových tratí lyžiarov: Medzi ihličnatými stromami sú ukryté kríže starého cintorína. Neďaleko stojí malebná zrekonštruovaná kaplnka, pri ktorej sú drevené lavičky a môžete si tu posedieť a kochať sa výhľadmi.

Prechádzame prešlapanou cestou ponad trať a míňame malú goralskú drevenicu, ktorá tu bola postavená iba nedávno kvôli turistom. Teraz v zime je zatvorená. Rozhľadňa je v briežku nad nami. Opúšťame trať a smerujeme ku nej. Deti skúšame ťahať na sánkach aj smerom hore, ale na svahu ich vyklápa. A tak ideme pešo. Poslednú časť ku rozhľadni prešlapávame. Prichádzame ku rozhľadni. Na slnku je asi 7 stupňov, a tak sa sneh zo strechy topí, pozeráme na kvapkajúcu vodu. Na prvé poschodie vychádzame po drevených schodoch. Zatiaľ čo sa deti posilňujú, my obzeráme výhľady. Zľava nad rozhľadňou vidieť Vysokú Maguru, ktorá zakrýva Pilsko a Babiu Horu. Vľavo v diaľke sa týči Magurka v Oravskej Magure s vysielačom. Viac vpravo sú v diaľke krásne biele slnkom ožiarené štíty Roháčov, vpravo od nich vidieť hrebeň Paráča medzi Zázrivou a Oravskou Lesnou. Výhľad vpravo ukončuje Veľký Rozsutec. Ďalšiu časť malofatranského hrebeňa zakrýva bližšia Mrvova Kykuľa nad spomínanými Jamami. Z rozhľadne je vidieť aj kopček, kde stojí nad Bučinou spomínaná kaplnka s cintorínom a kde začína lyžiarska zjazdovka.

Kopce čiastočne popisuje aj okrúhla kovová tabuľka v rozhľadni -.sú v nej vyryté názvy vrchov s nadmorskými výškami. Hoci výhľad nie je kruhový, vôbec to nevadí. Ešte hodnú chvíľu si vychutnávame pohľady a potom schádzame dolu, aby sme sa vyhriali na slnku, ktoré zakrýva strecha rozhľadne.

Pri spiatočnej ceste sa zviezli deti na sánkach dolu briežkom. Od trate sme zabočili doprava ku turistickým smerovníkom v sedle Demänová. Práve tu je Oravsko-Kysucký cyklopoludník. Spomínaná turistická červená značka zo sedla Demänová klesá na kysuckú stranu do Vychylovky. Sú tu aj cyklotrasy. Z tohto miesta to máte iba na skok – necdsc 0642elú pol hodinku chôdze po zelenej turistickej značke ku poľskej hranici na miesto zvané Talapkov Beskyd. Obďaleč si obzeráme aj miesto, kde je zasnežená trať z kysuckej strany. Až na tieto miesta sa dá v lete vyviezť drezinou – vychádza zdola od Vychylovky od skanzenu. Ku autu sa vraciame rovnakou cestou. Na slnku sneh povolil a všetci začíname mať mokro v topánkach. Deti sú radi, keď ich pri aute prezúvame do suchých ponožiek a druhých topánok. Ako šibnutím prútika sa počasie kazí a z kysuckej strany prichádza nízka oblačnosť, ktorá zakrýva výhľady a sprevádza nás na celej spiatočnej ceste. Nuž, mali sme naozaj šťastie na pekné počasie.

Okolie Oravskej Lesnej – Demänovej je pútavým zaujímavým miestom, kde určite nestretnete davy turistov. Cesta ku rozhľadni je zvládnuteľná aj v zime. Rozhľadňa bola dobrou motiváciou pre deti, o trati vláčika ani nehovoriac. Určite tieto miesta navštívime aj v lete a okúsime aj pocit, keď sa sem vyveziete vláčikom z oravskej strany.