Na pripravovanej cyklotrase do Terchovej

21. 07. 2022Novinky, Tip na výlet

Mnohí z Vás určite zaregistrovali, že v úseku Žilina – Terchová sa pripravuje nová cyklotrasa vedúca popri rieke Varínka. Niektoré časti trasy sa dajú prejsť na bicykli už teraz, a tak sme si to sem išli obzrieť. Najprv ideme iba dospelí, aby sme urobili prieskum, čo a ako, a potom ideme aj s deťmi. Dopredu som ich informovala, že budeme brodiť potok.

Autom so 4 horskými bicyklami sme sa v nedeľu pred desiatou dopravili do Gbelian. Ešte cestou v Budatíne v tieni na kraji cesty nečakane stretávame rodinku – diviačica s mladými si veselo cupitala na druhej strane cesty. Parkujeme v Gbeľanoch v centre neďaleko kostolíka. Nasadáme na bicykle a na novú cyklotrasu sa napájame hneď za Gbeľanmi, ešte pred prvou križovatkou. Za prvou zákrutou naberáme smer Terchová. Cyklotrasa najprv kopíruje hlavnú cestu na Terchovú – ide povedľa. Počasie je slnečné hneď od rána a trochu aj pofukuje.

Pred Koňhorou odbočujeme na krátkom úseku mimo pripravovanej cyklotrasy, aby sme nemuseli ísť ani meter po hlavnej ceste do Terchovej. Dali sme si záväzok, že sa jej pokúsime úplne vyhnúť. Tak ideme po komunikácii, ktorú využívajú obyvatelia Koňhory. Za dedinkou je nový most – nájazdy na neho ešte nie sú úplne dokončené, a tak ho celý prechádzame pešo. Z najvyššieho bodu pozorujeme Varínku a najbližšie okolie, ktoré teraz skrášľujú práve pri mostíku červené maky. Na druhej strane sme opäť na cyklotrase. Ďalší nedokončený menší mostík obchádzame a prechádzame cez nízku hladinu vody po kameňoch prakticky suchou nohou. Ani sa nenazdáme a víta nás ďalší menej strmý mostík. Ja všetky mostíky prechádzam pešo, je to bezpečnejšie. Prechádzame dedinkou Stráža, po pravej strane si všímame futbalové ihrisko. Ideme v čase omše, a tak je tu pomerne veľa peších. Za Strážou prechádzame ďalší mostík. Potom nasleduje scenéricky pomerne pekný úsek, ktorý je mimo obydlí.

Ku ďalšiemu oblúkovému mostíku je vybudovaný aj drevený chodník so zábradlím. Prichádzame ku ceste do Lysice a tesne pred ňou ideme cez plytkú vodu mimo mostíka. Po vedľajšej komunikácii ideme iba kúsok, cyklotrasa po pár metroch z cesty odbočuje. Prechádzame za chatami a modernými novostavbami. Potok je po ľavej strane, vidíme aj hrádzu. Určite by sa tu dalo nájsť pekné zákutie nižšie pri vode – takýchto miest je popri ceste viac. Ukazuje sa aj hrebeň Malej Fatry. Ideme krajom lúk, obďaleč je lesík, tento úsek sa mi z celej trasy páči asi najviac. Na ostrejších zákrutách treba dávať pozor – oproti prechádza pomerne početná skupinka cyklistov. Prechádzame okolo futbalového ihriska a prichádzame ku známemu ubytovaciemu rezortu Hanuliak. Prechádzame poza neho. Za ním je pomerne mohutný most. Rozhodujeme sa brodiť Varínku – deti idú bosé v topánkach do vody, ja prechádzam nízku vodu obutá v teniskách – mokré nohy mi v teplom počasí vôbec nevadia. Pár metrov za mostíkom prichádzame na asfaltovú cestu pre autá, ktorá vedie do Kocín. Za rybníkmi cyklotrasa odbočuje doprava a nasleduje krátke druhé brodenie popod most. Potom vchádzame zozadu do kempu Belá – je tu pomerne veľa stanov aj návštevníkov – letná sezóna je v plnom prúde.

Pri hlavnom vchode pokračujeme ďalej po cyklotrase – na hlavnú cestu nevychádzame. Ideme pomedzi obytné domy a potom prichádzame ku čerpacej stanici vo Vyšných Kamencoch, za ktorou je penzión Zbojník. Bicykle po dohode s ústretovým personálom nechávame na vonkajšej terase pri stoloch – zámky na bicykle sme nevzali. Deti si pochutnávajú na špecialitách za odmenu, obsluha je tu rýchla. Manžel medzitým ešte pokračuje ku rozhľadni Terchovské srdce. Po jeho návrate sa s plnými žalúdkami vydávame na spiatočnú cestu a tešíme sa, že ideme dolu kopcom. Je poludnie a začína byť poriadne teplo, a tak sme na spiatočnej ceste prezúvanie úplne vynechali. Máme slabý protivietor, čomu sme radi, pretože lúky začínajú byť už vypečené a sála z nich teplo. Dúfame, že na cyklotrase pribudne infraštruktúra v podobe informačných tabúľ, cyklosmerovníkov, miest na posedenie, či prístreškov. Zatiaľ sa dá pred slnkom na trase schovať na zastrešených mostoch alebo si treba nájsť vhodný chládok v tôni stromov pri Varínke popri trase. Tieň poskytuje aj terasa penziónu Zbojník.

Myslím, že to najväčšie plus cyklotrasy je, že sa do Vyšných Kamencov v Terchovej dá prebicyklovať bez toho, aby ste museli vyjsť na hlavnú cestu. Úseky spoločné s bočnými cestami sú iba krátke a nie je na nich veľká premávka. Na cyklochodníku sú v súčasnosti viditeľné aj zelené šípky z behu Run Slovakia, ktorý prechádzal aj touto cyklotrasou – nám dobre poslúžili na orientáciu. Tak sa tešíme na chvíľu, keď bude cyklotrasa dobudovaná a dokončená a bude naplno slúžiť všetkým milovníkom cyklistiky, ktorých je v žilinskom kraji ako maku.