Na Orave za pestrými lúkami

17. 06. 2019Tip na výlet

Momentálne vládne riadne teplé počasie. Aj na Kysuciach stúpali teploty nad 30 stupňov. Tipovali sme, že na Orave, presnejšie v okolí Oravskej Lesnej by mohlo byť predsa len o niečo chladnejšie – veď len centrum Oravskej Lesnej sa nachádza v nadmorskej výške takmer 800 metrov. A tak sem vyrážame na jednoduchú turistiku – sme zvedaví na prírodné scenérie.

Vzhľadom na teplé počasie volíme čo najskorší odchod a turistiku skôr v doobedňajších hodinách ako poobede. Autom prechádzame Bystrickou dolinou a na stúpaní z údolia stretáme niekoľko cyklistov, ktorí smerujú hore do sedla Jamy. Tu sa zastavujeme a vychádzame na vyhliadku pri ceste. Zrazu si uvedomujem, že pohľad odtiaľto je jedinečný tým, že široko ďaleko nevidíte žiadne ľudské obydlia, iba lesy, hory, vrchy a lúky. Po teplých dňoch vládne opar, ale aj tak identifikujeme hlavný hrebeň Malej Fatry a Oravskú Maguru.

Potom po asfaltovej ceste vychádzame autom až do osady Kubínska, ktorá patrí ku Oravskej Lesnej. Sme na hrebeni v nadmorskej výške okolo 900 metrov. Trasu sme volili zámerne tak, aby bol výlet skôr vychádzkou a aby sme mali v teple iba nenáročné výškové prevýšenie. Napájame sa na červenú značku a pokračujeme smerom na východ. Ale značku ani veľmi nesledujeme, vedie tu nespevnená cesta pre autá, ktorá nás vedie. Najviac nás potešil vietor, ktorý tu pofukuje a vďaka nemu nemáme pocit tepla. Až si chvíľami musíme držať šiltovky a klobúky, aby nám ich neodfúklo. Je sobota a pracovný čas. Je tu rušno. Na lúkach sa prevracia seno alebo sa zberá. Našou cestou prechádzajú stroje, ktoré zbierajú čerstvo pokosenú trávu a odvážajú ju.

Celá trasa je výhľadová. Naľavo obdivujeme zalesnené svahy kopcov patriacich do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. V spätnom pohľade si všímame drevenú rozhľadňu nad osadou Demänová, kam vedie aj železnička z časti Tanečník. Ten je pod hrebeňom, ktorým kráčame. Po pravej strane sa ukazujú ďalšie osady patriace ku Oravskej Lesnej – Jasenovská, či vzdialenejšia Flajšová. Za nimi sa týči hrebeň Okrúhlice a Paráča. Z druhej strany sa pod nimi ukrýva Zázrivá. A usmieva sa na nás aj Veľký Rozsutec. 

Stromy popri ceste nám sem tam poskytujú chládok. Celá trasa je lemovaná lúkami a obydliami, niektoré sú pôvodné, tie majú často plechové strechy alebo novopostavené v štýle zrubov. Zdá sa, že takmer v každom sú domáci, čo prezrádzajú zaparkované autá. Počuť kosačky. Tam, kde nie sú lúky pokosené, obdivujeme pestrú rozmanitosť kvetov. Snažím sa ich krásu zachytiť, hoci fúka a všetko sa ohýba vo vetre. Vidíme aj veľké valce pokosenej suchej trávy. Prichádzame ku vrchnej časti lyžiarskeho vleku a ku kaplnke. Tu je naozaj príjemne, stále pofukuje vietor a pod stromami sú v tieni lavičky. Je tu nepokosená tráva plná farebných kvetov. Rozkladáme si deku. Na stene kaplnky je oznam, že momentálne sa v nej omše až do odvolania nekonajú. Po oddychu si obzeráme starý cintorín, kde sa už nepochováva. Pasie sa tu stádo kôz. Potom od kaplnky pokračujeme smerom na Bučinu. V týchto miestach sú lúky ešte pestrejšie a sú tu aj pasúce sa kravky. Aj tu pribúda domov. Nevieme sa nabažiť krásnych pestrých lúk. Prichádzame ku krížu pri stromoch pred Kohútikom a otáčame sa na spiatočnú cestu. Pri kaplnke nás čaká malé prekvapenie. Sú tu zaparkované autá a v tieni stromov je malá skupinka svadobčanov – družičiek v ružových šatách a aj ženích s nevestou so závojom, ktorí sa tu boli fotiť. Dávame sa s nimi na chvíľu do reči. Potom odchádzame – chceme sa vyhnúť vrcholiacemu sa popoludňajšiemu teplu.

Okolie Oravskej Lesnej má svoje čaro v každom ročnom období. V júni tu nájdete rozsiahle lúky, ktoré hýria všetkými farbami. Je to niečo, čo sa len tak hocikde nevidí. Poobede tu bolo o 5 stupňov menej ako na dolných Kysuciach a po celý čas príjemný osviežujúci vietor – mali sme šťastie. Prechádzka po červenej značke je nenáročná a zvládnu ju aj staršie vekové kategórie, aj deti. Veľké plus týchto miest je to, že tu nie sú davy turistov. Miesta sú ako stvorené aj pre horskú cyklistiku a obdivovanie okolitých krás zo sedla bicykla, vtedy môže dobre poslúžiť Maľovaná cyklomapa Orava deťom . V nej nájdete aj ďalšie inšpirácie pre návštevu tohto jedinečného regiónu, ktorý sa radí medzi top na Slovensku. Myslím, že právom!