V poslednú prázdninovú sobotu sa vydávame obzrieť lokalitu iba kúsok za slovensko-české hranice. Naším východiskovým bodom sú Pustevny . Radi by sme prešli hrebeň na Radhošť – tento je so svojou výškou 1129 metrov nad morom najzápadnejšou tisícovkou Moravsko-sliezskych Beskýd. Z neho plánujeme zísť pešo do utešeného mestečka Rožnov pod Radhoštěm.

Vyrážame autom skoro ráno, lebo má byť teplo a sú hlásené aj búrky. V krásnom počasí sme na Pustevnách už po ôsmej. Sme vo výške vo výške 1018 metrov. Odtiaľto pokračujeme v prechádzkovom tempe cez vyhliadkový altánok Cyrilika. Vedie ku nemu niekoľko schodov, potom prichádzame na hlavný hrebeň, takže odtiaľto je nenáročná turistika, terén je vhodný aj pre horské bicykle, stretli sme tu aj bežcov. Nad zalesneným hrebeňom v spätnom pohľade si všímame vytŕčajúcu drevenú točiacu sa konštrukciu, ktorá patrí chodníku v korunách stromov – stezke Valašska. Jeho návštevu si nechávame na inokedy.

Náš chodník lemujú náučné tabule, z ktorých sa dozvedáme napríklad aj fakty o histórii sochy Radegasta, ku ktorej prichádzame za pár minút. Autorom je Albín Polášek, ktorý v minulom storočí odišiel do Ameriky. Ako úspešný sochár v 30. rokoch vytvoril sochu Radegasta ako aj súsošie sv. Cyrila a Metoda, ktoré boli prevezené na Moravu a v súčasnosti stoja na hrebeni Beskýd. Popri chodníku sú čučoriedky, ale plody sú z nich takmer dokonale obraté. Na niekoľkých miestach sa nám darí predsa len nájsť ešte čučoriedky, a tak ochutnávame. Prechádzame odlesnenou časťou hrebeňa, ktorá nadobudla tento charakter aj vďaka paseniu oviec – tie potrebovali pasienky, a tak les ustúpil. Prichádzame ku horskému hotelu Radegast, ktorého červenú strechu sme videli už skôr.

Kupujeme si pivo, kofolu, magnetky a nálepky a chvíľu oddychujeme sediac na drevených laviciach vonku. Je tu príjemne. Deti medzitým skúšajú prejsť chodník pre bosé nohy – sú tu rôzne druhy povrchu – oblé drevo, kamienky, drevené pníky a iné. Pofukuje vietor, stále panuje pekné počasie. Od horského hotela je to pár minút ku kaplnke sv. Cyrila a Metoda. Máme šťastie – je otvorená, a tak si môžeme prejsť jej interiér. Za poplatok vychádzame aj hore a obzeráme výhľady. Na niektorých miestach sa ešte aj teraz drží nízka oblačnosť a je inverzia. Spoznávame Lysú horu, či Veľký Javorník, kde stojí rozhľadňa. Jednotlivé kopčeky sú popísané na tabuliach pri oknách. Pri kaplnke sa pýtame detí, či budeme schádzať dolu pešo alebo či sa vrátime po hrebeni a pôjdeme na stezku Valašska.

Je rozhodnuté, začíname zostupovať po Cyrilometodějskej stezke. S nami zbiehajú prudší svah aj bežci, ktorí tu majú preteky. Deti ich povzbudzujú a veľmi sa tešia spätnej väzbe od pretekárov. Prechádzame cez dve menšie odlesnené poľany, kde sú aj prístrešky. Pekne je vidieť aj vysielač s kaplnkou a horský hotel, kadiaľ sme už prechádzali. Stále sledujeme červenú značku, prechádzame popod Čiernu horu, lesom a v osviežujúcom chládku. Pred Rožňovom sa napájame na asfaltovú cestu. Tá nás privádza ku kempingu, ktorý má aj kúpalisko. Ďalšie kúpalisko je oproti za cestou pre autá. Je tu aj veľký hrací park, ale my si najprv dávame obed v reštaurácii. Potom sa vydávame ku hraciemu parku, kde víťazí minigolf. Pred plánovaným odchodom stíhame zájsť ešte ku miestnemu jedinečnému Valašskému múzeu v prírode a taktiež zisťujeme, kde sa nachádza architektonicky zaujímavá Jurkovičova rozhľadňa. Tieto lákadlá si prídeme obzrieť inokedy a vyhradíme si na ne celý deň. Poslednou príjemnou bodkou pred nasadnutím do autobusu je točená zmrzlina, ktorú si kupujeme na malom námestí za skanzenom, pričom objavujeme aj ďalšie detské ihriská. Hodí sa to pri ďalšej návšteve tejto lokality.
Hrebeň Beskýd medzi Pustevnami a kaplnkou sv. Cyrila a Metoda ponúka v lete nenáročnú turistiku, ktorú zvládnu všetky vekové kategórie. Z hrebeňa sú pekné výhľady na široké okolie, odporúčam aj využiť vyhliadku z kaplnky. Les kryje pred slnkom a teplom počas horúcich letných dní. My sme sa tu cítili veľmi príjemne a keďže prevažoval zostup, ani sme neboli po príchode do Rožnova veľmi unavení. Jeho návštevu si určite v budúcnosti zopakujeme – miestne Valašské múzeum s Jurkovičovou rozhľadňou sú veľkými lákadlami. Ak sem zavítate, hoci aj na bicykli, môžete si pribaliť do batôžka cyklomapu Valašsko-Vsetinska . Ale aj z tepla domova sa dajú pútavé miesta a architektonické skvosty pozerať napríklad z knihy Vsetínsko z nebe, ktorá je v našej ponuke a ktorú si môžete prelistovať tu.