Na Krušetníckej rozhľadni a v Orava kafé – múzeu kávy

19. 05. 2022Novinky, Tip na výlet

Orava je jedinečný slovenský región. Keď sme ako kávičkári započuli, že v obci Krušetnica sa nachádza výnimočné múzeum kávy, čakali sme na vhodnú príležitosť na návštevu. Krušetnica je svojím pôvodnom valaská obec, ktorej história začala koncom 16. storočia. Okrem múzea kávy sme tu navštívili aj miestnu rozhľadňu.

Do Krušetnice prichádzame autom od Zákamenného. Popri ceste tečie potok Klinianka, z cesty 520 odbočujeme doprava na komunikáciu, ktorá nás privádza do obce ležiacej na sútoku Bielej Oravy a spomínanej Klinianky. Smerujeme ku kostolu sv. Michala Archanjela, oproti je malé parkovisko. Najprv by sme si chceli pozrieť výhľady od miestnej rozhľadne. Na ceste ku nej ideme aj okolo múzea kávy – je to upravená drevenička s dvorom a s neprehliadnuteľnými červenými dverami. Nechýba logo Orava kafe – zastavíme sa tu na spiatočnej ceste. Prechádzame cez mostík ponad Klinianku, míňame aj škôlku a už vidíme na briežku aj rozhľadňu. Časť kopčeka je po lykožrútoch odlesnená, a tak skrsla myšlienka postaviť tu rozhľadňu. Od cesty smeruje cez lúky náučný chodník s viacerými tabuľami – je na nich text aj farebné fotografie – o prírode, výhľadoch a aj o histórie obce.

A tak si počas stúpania môžete oddýchnuť a popri tom si aj čo to zaujímavé prečítať. Najprv smerujeme do lúčneho sedielka, kde sa stáčame na severozápad. Od sedielka sa začínajú ukazovať pekné kruhové výhľady. Jednak na Krušetnicu a jej známe lyžiarske stredisko, ale aj na blízku obec Lomnú a opačným smerom ku ďalším oravským obciam Breza a Lokca. Prekonávame krátke strmé stúpanie lesíkom, potom sa už stúpanie zmierňuje. Na chodníku nestretávame nikoho. Sme pri rozhľadni, je tu aj pomerne veľký krytý prístrešok a mimo neho sa dá posedieť na širokej drevenej nekrytej lavici. Vychádzame na drevenú rozhľadňu. Keď sa pozriem na mapu Oravy, tak vidíme, že sme iba kúsok od kopčeka Vrchy vysokého 873 metrov nad morom. A aké pohoria vidíme? Je to vzdialená Kubínska hoľa, respektíve Minčol. Z neho sa doľava tiahne pomerne málo členitý hrebeň, kadiaľ vedie červená turistická značka vedúca zalesnenou budínskou časťou Oravskej Magury. Línia hrebeňa sa zvažuje do sedla Príslop. Práve v týchto miestach trčí za hrebeňom špička Veľkého Choča. Blízke oravské obce Hruštín a Babín nevidíme, prezrádza ich iba mapa.

Pohľad na ne zakrýva druhý bližší a nižší hrebienok na juh od Krušetnice, kadiaľ vedie od sedla Príslopec pod mohutným zalesneným divým Paráčom zelená turistická značka, ktorá prechádza aj malebnými zákutiami Kaňovej jamy, či Vasiľovskej kaplnky. Tu sa, ako názov prezrádza, nachádza pútavá kaplnka a krížová cesta Sedembolestnej Panny Márie od obce Vasiľov – sú to ďalšie zaujímavé tipy na návštevu. Hrebeň budínskej časti Magury zakončuje Magurka, ktorú spoznáte aj podľa vysielača, ktorý na nej stojí. Je to neuveriteľné, ale až do Lokce z Kysúc prepojením kysuckej a oravskej železnice viedla železničná trať, ktorou sa prevážalo vyťažené drevo. Oravská časť železnice spájala Erdútku patriacu k Oravskej Lesnej a spomínanú Lokcu. Ak by bola lepšia viditeľnosť, tak by sme videli aj Roháče a Vysoké Tatry. Dnešný deň sú ale tie najvyššie kopce v opare.

Tak máme aspoň dôvod sa sem znova vrátiť. Od rozhľadne môžete pokračovať ku kaplnke stojacej na čistinke medzi Kýčerou a Vrchmi v časti zvanej Bučáky. Ku rozhľadni prichádza hlučný motorkár, odparkuje svojho tátoša pri prístrešku. My sa zdvíhame na spiatočnú cestu, ktorá ubehne rýchlo. Zastavujeme pri múzeu, na dvore si skupinka návštevníkov vychutnáva čerstvú voňavú kávu. Potom pootvárame červené dvere a obzeráme si interiér múzea. Ale nebudem prezrádzať – je to krásny zážitok pre oči a aj vôňa pre nos. Kupujeme si magnetky v tvare mlynčeka na kávu a odnášame si so sebou pomletú kávu. Tá mi vždy, keď si ju urobím, pripomína toto jedinečné miesto. Viac sa o dočítate napríklad na stránke múzea https://muzeumkavy.sk/. Mimochodom, myšlienka vytvoriť tu múzeum skrsla priamo u jedného z obyvateľov Krušetnice. Tak prajem srdečne, nech sa darí!!!

Horná Orava má svoje jedinečné kúzlo v každom ročnom období. Príďte si to sem obzrieť na vlastné oči – nebudete sklamaní. Určite sa Vám pri túlaní okolitou prírodou vyčarí úsmev na tvári, tak ako aj nám. Vôňa čerstvo pomletej kávy pohladí Vaše zmysly a jej chuť poláska chuťové poháriky.